kulzos bilgi merkezi

kavramlar

girdi:

 • yazardan ve kişiden bağımsız olarak değerlendirilir.
 • sahibi dışında hiç kimse tarafından noktası dahi değiştirilemez.
 • kurallara uygun olduğu sürece sahibi dışında hiç kimse tarafından silinemez.
 • kurallar ışığında bir başka başlığa taşınma hakkı sözlük yönetimindedir.

başlık:

 • açan yazarın profilinde görülüyor olsa da mülkiyeti tamamen sözlüğe aittir.
 • kurallar ışığında değiştirilebilir, silinebilir ya da başka bir başlıkla birleştirilebilir.
 • başlığı açan yazar kulzos'tan ayrılmış olsa dahi başlığın silinmesini talep edemez.

yazar:

 • her bir hesap sahibi aday olarak başlar, girdileri kurallara uygunsa ve aranan asgari nitelikleri taşıyorsa yazar unvanını alır.
 • kulzos bünyesinde her bir yazar birbirinden bağımsız ayrı birer ferttir.
 • gerçek kişi birden fazla yazara sahip olabilir ancak bu yazarlar arasında art niyetli bir ilişkinin varlığının tespit edilmesi durumunda gerekli görülürse ana hesap da dahil olmak üzere tüm hesapları yasaklanır. (art niyetli ilişki: kendi yazarlarıyla sanal gündem yaratmaya çalışması, karşılıklı oy vermesi, favorilere alması, bir başka yazarın lehine veya aleyhine birlikte hareket etmesi ve benzer tüm eylemler.)

kişi:

 • yazarın sahibi gerçek kişidir.
 • kulzos bünyesinde uygulanan ceza ve yaptırımların muhatabı değildir.
 • üyelik sözleşmesine istinaden hukuki ceza ve yaptırımların yegane muhatabıdır.

üyelik sözleşmesi:

Kulzos'ta kabul ettiğiniz koşullar çerçevesinde; kesinlikle pornografik, yanlış, yanıltıcı, yasa dışı örgütlenme, kişisel gizlilik haklarını ihlal edici, uluslararası hukuka ve Türkiye Cumhuriyeti Yasalarına aykırı içerikler gönderemezsiniz. Bunun yanı sıra, telif hakkı içeren dosya vb. materyalleri de paylaşamazsınız. Spam, flood, reklam, taciz ve tehdit kesinlikle yasaktır.

Bu sözlüğün içeriği, sahiplerinin veya yöneticilerinin denetimi olmadan yayına girmektedir. Resmi gazetede 4/5/2007 tarihi ve 26530 numarası ile yayımlanan 5651 sayılı 'internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanun' konulu kanunun 4-1/2/3 maddesince; www.kulzos.com sitesinde paylaşmış olduğunuz her entry/girdi/içeriklerden yazarlar sorumludur. Türkiye Cumhuriyeti yasaları gereği suç unsuru oluşturan ve/veya barındıran her entry/girdi/içerik, yazarlarına sorulmaksızın silinebilir, gerekli görülmesi durumunda yekili makamlara iletilebilir. Gönderilen entry/girdi/içerik yalnızca yazarın görüşlerini belirtir; sözlüğün, sözlük ekibinin, ortaklarının veya sözlük sahiplerinin görüşlerini değil. Eğer gönderilmiş bir içeriğin sakıncalı olduğunu düşünüyorsanız durumu iletişim formunu kullanarak bir yöneticiye bildiriniz. Sözlük sahipleri veya yönetimi, makul bir zaman çerçevesi içerisinde, sakıncalı olarak nitelendirilen içeriğin kaldırılmasına yönelik bir karar alma hakkına sahiptir.

Yazmış olduğunuz mesajlardan şahsınız sorumlu tutulacaktır. Sözlük yönetimi, kullanış tarzınızın neden olduğu bir durum sebebiyle resmi bir şikâyet alırsa veya yasal işlemler bunu gerektirirse kimliğinizi (ek olarak bu hizmeti kullanırken hakkınızda toplanmış olan diğer bilgilerinizi) açıklama haklarını saklı tutar.

Gönderdiğiniz her içerikle birlikte iP adresiniz kayıt altına alınmaktadır. Bu bilgi, sözlüğe girişinizin engellenmesi gerekirse veya internet bağlantı sağlayıcınız (iSP) ile irtibat kurmak için kullanılabilir. Bu durum bu anlaşmanın önemli bir parçasını ihlâl etmeniz halinde oluşabilir.

Yazar olan herkes bu maddeleri okumuş ve kabul etmiş sayılır.