Arabaşı

 1. 1
  Anadolu bölgesinde yaygın bir yemektir.

  Öncelikle Tavuk haşlanır. Suyuna kavrulmuş un, salça, tereyağı, pul biber eklenir. Bunlar pişirilip çorba yapılır. Ardından tavuk etleri parçalanıp çorbanın içine eklenir. (önceleri kaz ile yapılırmış bu çorba. Ama günümüzde tavuk bulunması daha kolay olduğu için genelde tavuk kullanılır.)
  hizliresim.com/...

  Başka bir tencerede un, su, tuz üçlüsü karıştırılıp, akışkan bir hamur kıvamında kaynatılır. Kaynayan hamur göz göz olduğunda tepsilere dağıtılır. Soğuyunca baklava dilimi şeklinde kesilir.
  hizliresim.com/...

  Yeme şekli de önemlidir arabaşının. Dilimlenen hamur kaşığa alınır, çorbaya daldırılır ve hamur çiğnenmeden, direkt olarak çorba ile yutulur. Çünkü hamur çiğnenirse tadı değişir ve hoş olmaz derler. Ben şahsen hamurun kendisini sevmem, yemem. Ama çorbası güzel yapan birinin elinden çıktıysa mükemmeldir. Bol ekşili ve acılı olanı makbuldür. Kışın vazgeçilmezidir bizde. Soğuk günlerin sıcak çorbasıdır. Kalabalık ortamlarda daha da lezzetlenir. Sofrada Büyüklerle oturunca en az 3 kase içirmeden kaldırmazlar. O yüzden hep en küçük kaseyi seçmekte fayda vardır. Yağlı bir çorba olduğu için sonrasında karın ağrısı çekmeniz muhtemeldir.

  hizliresim.com/...
  #75998 wtf | 1 hafta önce - düzeltme: 1 hafta önce
   
 2. tümünü göster
  Bugun de guzel gecsin :
 1. Yutulmuyor o yahu.. Çocukken Yozgatlı bir komşumuz yapınca çağırırdı bizi. Ben hap yutamıyorum, onlar arabaşı diyor. Hiç gitmek istemezdim.
  *20095 | 1 hafta önce
   
 2. the fool :
 3. hamuru küçük parçalara bölerdim ben yutabilmek için, hala da öyle yapıyorum :)
  *20097 | 1 hafta önce
   
 4. wtf :
 5. Ben de yutamıyorum, o yüzden pek sevmem zaten hamur kısmını. Küçük parçalar olunca fena değil, ama normal dilimleri sıkıntı :)
  *20098 | 1 hafta önce