1. 1
  Zeus, yunan mitolojisindeki üçüncü kuşak tanrılardan oluşan olimposluların lideri, gökyüzü, rüzgar, şimşek, yıldırım, hava tanrısı, Kronos'un (altıncı evladıdır) ve rhea'nın oğlu, hades, hestia, demeter, poseidon ve hera'nın kardeşidir. Romalılarca jüpiter olarak bilinir. İsminin gün anlamına gelen latince kelime "dies" ile yakın bir bağı vardır.

  Titan kronus, çocuklarından birinin kendisini öldüreceğini öğrenince çocuklar doğar doğmaz onları yutar. Fakat rhea son çocuğu zeus'u kurtarmak için kronus'a elbiselere sarılmış bir taş verir. Kronos da zeus diye bu taşı (omphalos isimli taş daha sonra delphi'ye dikilir ve dünyanın göbeği diye anılır) yutar.

  Rhea, zeus'u girit'deki ida dağında bulunan bir mağaraya saklar. Bu mağarada zeus'a dişi keçi amalthea ve nymphalar adrastia ile ida göz kulak olur. Bebeğin ağlama seslerini bastırmak için de genç savaşçılar cureteler birbirleriyle silahlarını çarpıştırırlar.

  Zeus büyünce mağaradan ayrılıp metis'in yanına gider. Bilge metis, zeus'a kronus'un yuttuğu kardeşlerini çıkarabilmesi için bir zehir verir. Kendisini saki olarak tanıtan zeus, kronus'a ıçecek verir. İçeceği içen kronus kusup bütün kardeşleri ve zeus yerine yuttuğu taşı çıkarır.

  Zeus, daha sonra titanlara karşı on yıl sürecek bir savaş başlatır. Gaia'nın tavsiyesi ile kyklopları (tepegöz) ve yeraltında hapsedilmiş hekatonkheirleri (yüzkollular) serbest bırakır. Tepegözler de minnetkarlık göstergesi olarak zeus'a şimşek şeklindeki oku, hades'e görünmezlik miğferini ve poseidon'a da üç uçlu mızrağı hediye ederler. Savaşın sonunda titanlar devrilir. Zeus, hades ve poseidon da evrenin yönetimi için kura çekerler. Hades'e yeraltının, poseidon'a denizlerin ve nehirlerin, zeus'a ise olimpos hariç geri kalan her yerin yönetimi düşer. Olimpos bütün tanrı ve tanrıçaların diyarıdır.

  Kaynak: storytelling - josepha sherman

  #167 seanachie | 3 yıl önce (  1 yıl önce)
   
 2. tümünü göster