1. 4
  latince palatium (saray) kelimesinden türetilen bir kelime.

  fransızca'da saray muhafızı anlamına gelir.

  charlemagne'ın 12 yoldaşı, paladinlere örnektir.
  #140217 jean baptiste de la rose et la croix | 6 gün önce - düzeltme: 6 gün önce
   
 2. 5
  rpg tarzı oyunlarda karşımıza çıkan bu sınıf kısaca priest (rahip) ve warrior'un (savaşçı) birleşimi olarak tanımlanabilir. savaşçı gibi çelik zırh kuşanıp balta, gürz, kılıç, kalkan kullanabilirken ruhani değerlere olan inancı ona rahip sınıfının ışık güçlerini bahşetmiştir. böylelikle hem zırhlı bir savaş adamı hem de müttefikler için iyileştirici ve güçlendirici özellikler taşıyabilmektedir. örnek görsel
  #140222 somewhereoutthere | 6 gün önce - düzeltme: 6 gün önce
   
 3. 6
  frp oyunlarımda kullandığım versiyonu adnd 2. sürümdeki "paladin"dir ki bunun da tam anlaşılamadığını düşünüyorum.

  paladinin meselesi gücüyle değil tavılarıyladır. paladin örnek insandır. amacı umudu yaymak, cesaret vermektir. başkaları için yaşar. bir paladin için en fazla ibadet, en büyük zafer, kötülüğün yenilgisi hep asıl ülküsüne giden araçlardır: iyiliğe ilham olmak! yani ister ki o çatışmadan kaçmadığında, o kötüye baş eğmediğinde, açken yemeğini paylaştığında çalmak üzere olan bir hırsız utansın ve vazgeçsin, hikayesini anlatan ozanı dinleyen bir korkak cesaret bulsun. desinler ki "bir tık daha uğraşabilirim, o paladin nelere göğüs germişti, ne mahlukatların karşısında titrememişti..."

  paladinin asıl karakter puanı karizma ise, bunun bir nedeni var.

  ilginç karakter arayanlara benim ahlaki ikilemdeki paladininimi anlatırım: bu arakdaş the good place'deki chidi gibi biriydi. "en doğru ahlaki kararı göstermek" adına karar veremez eli kolu kitlenirdi. aslında korkaktı, bunu kendine itiraf edemediği için kaçtığı zamanlara "yenilsem kötülük için zafer olurdu, insanlar ondan daha da korkardı" gibi bahaneler bulurdu. yani paladin kusursuz insan sınıfı olabilir, onun kusurlusunu oynamak büyük keyiftir.
  #140243 son kurtadam | 6 gün önce - düzeltme: 6 gün önce
   
 4. 7
  1970-73 yılları arasında aktif olmuş ingiliz progresif rock grubu. 71 ve 72'de çıkardığı iki albümden sonra herhalde beklenen satışa ulaşamadığı ötürü dağılmıştır. üyelerini peter beckett (bas, vokal), derek foley (gitar, vokal), peter solley (sanırım klavye), lou stonebridge (klavye, vokal) ve keith webb'in (davulcu) oluşturduğu gruba, 72'de foley ve stonebridge'in ayrılmasıyla joe jammer (gitar, vokal) dahil olmuş.

  1971 yılında yayımladıkları, grup ile aynı adı taşıyan paladin isimli albüm progresif tınıların bir yıl sonra yayımlayacakları charge!'a göre daha ağır olduğu bir albüm bence. şaheser olarak nitelendirilemeyecek olsa da gayet güzel bir progresif albüm olduğu söylenebilir. ufak tefek caz dokunuşları ve "doğu" sesleri de var. nitekim dönemin eleştirmenleri tarafından da hakkında olumlu görüşler dile getirildiği rivayet ediliyor. buna rağmen satışlar çok başarılı olmamış.

  1972 yılında charge! isimli çok güzel bir albüm yayımlıyorlar. tabii ki bu da progresif rock ancak ilk albüme göre vokalin daha ön planda olduğu, oldukça başarılı bir progresif rock albümü. keyifle dinlenilebilecek bir çalışma.

  grup çalışmaları esnasında çeşitli türlerde çalmış ve özgün sesler kullanmış. nihayet 2002 senesinde jazzattack adında bir albümleri yayımlanıyor. bazı parçaları ilk albümlerinde de var ama sanırım sadece bu albümde bulunan parçalar da var. bu albümü dinlemedim.

  son olarak tek tek yazmaya gerek olmasa da gruba dair bilinmesi gereken detaylardan biri, bu grupta bulunmuş ya da gurpla çalışmış bazı isimler öncesinde ya da sonrasında daha başarılı olmuş ve iyi gruplarda da yer almış ya da onlarla da çalışmış. the beatles, procol harum, manfred mann vb. dolayısıyla grubun başarılı işler çıkarmasını şans olarak nitelendirmek pek doğru bir tutum olmayacağı gibi beklenen satışı elde edemeyip dağılmalarını da müzik dünyası adına bir talihsizlik olarak görebiliriz sanıyorum.
  #140262 pavel | 6 gün önce
   
. . .