1. 1
  çernobil faciasını anlatan 5 bölümlük mini hbo dizisi. ilk bölümü 6 mayıs tarihinde yayınlanmıştır.
  #144407 kerem | 2 ay önce (  2 ay önce)
   
 2. 2
  İlk bölümü ile gayet güzel işlenmiş Çernobil nükleer santralin'deki atom çekirdeğinin patlamasını ve bizim de çok acısını çekeceğimiz, zamanın bakanlarınca radyasyonlu ürünleri, kamera karşısında tüketip bakın biz tüketiyoruz bunlarda radyasyon yok diyerek birçok vatandaşımızın ve çocuklarının kansere yakalanmasına sebep olan olayı anlatıyor...

  Tabii ki amerikan yapımı bir dizi olduğu için kulak tırmalayıcı bir biçimde komunizm yerme propagandası var. E haliyle hollywood dramaları da serpilmiş üstüne. Bu tabii komunizm savunuyorum anlamına gelmesin. Saadece böyle acı bir şeyi güzel ve tam çıplaklığıyla, insanların hayatları nasıl da hiçe sayılarak korkunç kararlar almasını gösteriyorken, altından da siyasi birşeylerin peşine düşmek üzüyor insanı.

  Ayrıca bilinçsizliğin, insanın kendine başkasından daha çok zarar verebileceğini de görüyoruz.
  Radyasyona karşı insanların hiçbir şey bilmeden güzelmiş gibi keyifli keyifli izlemeleri, radyasyon yayan kül bulutunun altında çocukların oynaması, isimsiz kahramanlık yapan itfayeciler, çalışanlar...

  İzlemenizi şiddetle tavsiye ederim.

  Ehheh goygoya geçiyim mi?
   
 3. 3
  rus yöneticilerin ne kadar kalın kafa olduğunu gösteren dizi. aynı şey kursk faciasında da görülebilir.
  #145407 kerem | 1 ay önce (  1 ay önce)
   
 4. 4
  İzledikçe o radyasyonlu havayı hissediyorsunuz. Çevrenizdeki kirlilik, boğuculuk...
  Müthiş bir atmosferle, güzel bir bilgilendirme ile anlatıyorlar olayı.

  Oyunculuklar şahane. Siyasi sistemleri, uluslararası ilişkileri... Yöneticilerin ister kapitalist ister komunist sistem olsun, insanların hayatını hiçe saydığını...
  Dünya'nın yaşanacak yer olmadığını, her şeyin ne kadar sahte olduğunu, kolaylıkla başkaları tarafından göz kırpmadan silinebilecek oyuncak hayatlar yaşadığımızı...

  İzlemenizi tavsiye ederim.
   
 5. 5
  alttaki soru o zamanki devlet adamlarının veya doktorların aklına da gelmiş midir diye merak ettim. çünkü son bölümü izlerken direkt aklıma geldi, yani bu durumdaki bir insana yapılabilecek en iyi yardım diye düşündüm...

  -- spoiler --


  zaten ölecekleri bilinen, bu süreçte morfinin bile etki etmediği acıları çeken reaktör kontrol odası çalışanlarına, itfaiye erlerine neden ötenazi yapılmadı?


  -- spoiler --

  #146884 kerem | 1 ay önce (  1 ay önce)
   
 6. 6
  Değerli habercimiz M. Ali Birand'ın kazadan yedi sene sonra ziyaret ettiği şehir.
  anthony dyatlov ile röportaj yapmak için gittiği zaman kaptığı radyasyon yüzünden mi kansere yakalandı acaba diye düşündürdü
  #147133 disas | 1 ay önce
   
 7. 7
  liyakat sahibi devlet yöneticilerinin ne kadar önemli olduğunu anlatan ders niteliğinde müthiş bir yapım.
   
 8. 8
  kitabı olsa da okusak dediğim dizi.

  -- spoiler --

  -- spoiler --

  şöyle psikolojiyi iyi betimleyen bir yazarın elinde iyi kitap olur. ilk patlama anında kontrol odasında yaşananlar. şerefsiz dyatlov'un hisleri, grafit parçalarını görüp ne olduğunu anlamasına rağmen inkarı, akimov'un ve toptunov'un korkusu, ilk müdahaleye gelen itfaiyecilerin hissetikleri, onları evde bekleyen eşlerin endişeleri, baş mühendia fomin'in mallığı ya da sistemin onu malliğa zorlaması, hepsi çok güzel işlenmiş. işler ortaya çıkınca rusların kuyruklarını kıstırması, iyi işlenmiş. sscb alabildiğine gömülmüş, rus halkı yüceltilmiş.
  3. bölümdeki hastane sahneleri ve madencilerin fedakarlığına söylenecek söz yok. dediğim gibi keşke kitabı olsa da okusak.
  -- spoiler --

  -- spoiler --

  şimdi kaynak veremeyeceğim; daha önce okuduğun bir yazıda, aslında çernobilin reaktörleri çok güvenliymiş. enerji üretmek için kulanılan radyoaktif madde de patlamasına imkan yokmuş.
  ama
  rusya nükleer silah sahibi bir ülke. bu nükleer silahlar da uzaydan gelmiyor. işte, çernobilde patlama olduğu esnada bir nükleer silah imali oluyormuş.
  #147202 vanosss | 1 ay önce
   
 9. 9
  insanı gerim gerim geren hbo dizisi. Gererken düşündürüyor, düşündürürken geriyor.

  O yıl yetişen fındıkları Avrupa satın almayınca okullarda öğrencilere dağıtmışlardı.

  Hepsini kıtır kıtır yedik.

  Bin velet beslenme saatlerinde sincaplar gibi şendik. O yıl, dağ gibi fındık rekoltesini kemirdik.

  Dün yediğimiz fındıklar bizi tırmaladı mı acaba?

  Ne bileyim, geçen yıl bir parça kaburgam ile birlikte aldıkları kemik tümörüm geliyor aklıma. Eski eşimle yıllardır çocuğumuzun olmayışı, tüp bebek denemesinin sonuç vermeyişi ile birlikte embriyolar üzerinde yapılan analizin sonucunun "çok noktada genetik bozukluk" çıkması geliyor.

  Tuhaf...

  "Biraz radyasyon kemiklere iyi gelir" diyen Kenan Evren de... O fındıkları bize yediren, "radyasyonlu çay daha lezzetlidir" "diyen Turgut Özal da... Ekran karşısında höpür höpür çay içen bakan da... Hiç biri yaşamıyor şu an.

  En azından ben bir kaburgam eksik olsa da hala hayattayım.

  Bir de bazı şeyler filmlerdeki gibi olmuyormuş, onu da öğrenmiş olduk.

  Filmlerde Millet radyasyona maruz kalınca süper kahraman oluyor. Hulk oluyor, ne bileyim radyasyonlu örümcek ısırıyor örümcek adam oluyor düz duvara tırmanıyor falan.

  Radyasyonlu fındık yiyen beni bekleyen kader acaba süper fındık yeteneklerine sahip bir kahraman olmak mı?

  "abi fındık adamım ben. elinden bir kere düştüm mü yuvarlanır kanepenin altına girerim sittin sene bulamazsın, budur meziyetim"

  Ve ayrıyetten:
  youtu.be/...
  #147276 Keltox | 1 ay önce
   
 10. 10
  4. bölüm bugün şu saatler itibari ile tek bir yerde bulunabiliyor... o da... diziay adı geçen bir site, aratırken o şekilde aratın.

  bu bölümünde insanın yüreğine dokunan bambaşka bir kısım var ki, spoil vermeyeceğim.
  #147545 timoteus | 4 hafta önce
   
 11. 11
  ha bugün ha yarın başlıyım diyene kadar final bölümü gelen dizi.. ilk 4 bölümü indirdim hazır 5. bölümde çıksında bari tek nefeste kesintisiz izliyim.
  #147600 bordo mavi | 4 hafta önce
   
 12. 12
  the death of stalin gibi güzel bir komedi filmini bile yerden yere vuran solcuların neden yerden yere vurmadıklarını merak ettiğim dizi.

  belki de ben denk gelmemişimdir, bilemiyorum.
  #147602 jean baptiste de la rose et la croix | 4 hafta önce (  4 hafta önce)
   
 13. 13
  Çok güzel bir dizi insanların kendi kuyusunu nasıl kazdığını gösteriyor.
  #147605 laurelwreathh | 4 hafta önce
   
 14. 14
  4. bölümü bana full metal jacket'i hatırlatmış dizi. full metal jacket'ta de sahnenin arkasındaki prodüksiyon çok iyiydi. şehir kurulmuş, savaş gerçek sokaklarda geçiyordu. muhtemelen savaşın gerçekten hırpaladığı yerlerde çekilmişti. binalardaki ayrıntılar, sokaklardaki ayrıntılar harikaydı. işte chernobyl 4. bölümde de askerlerin sahneleri çok etkileyiciydi. askerlerin yaptığı hüzünlü işi anlatmamayım. kimi bünyelerde ağlama hissi uyandırır.
  o reaktör temizleme sahnesi gerçekmiydi, stüdyo muydu? helal olsun dedirten cinstendi. benim nazarımda alkışı hakeder.
  bölüm başındaki yaşlı teyzeye başlık açılsa yeridir. kadın 3 dakikada rus tarihini özetledi valla.
  #148422 vanosss | 4 hafta önce
   
. . .