1. 1
  2018 yapımı bir film. peter farrelly yönetmiş. başrollerinde viggo mortensen ve mahershala ali oynuyorlar. viggo mortensen, aragorn rolüyle tanıdığımız bir oyuncu. sonra the road filminde bambaşka bir karakter. bu filmde ise 1950'li yıllarda amerika'da yaşayan italyan kökenli bir şoför karakterinde. her rolün altından kalkıyor. tam bir binbir surat. mahershala ali ise ilk kez izlediğim bir isim. house of card dizisinde oynamış, şu aralar netflix repertuarında bulunan roma filminde de ismi geçiyor. onu da izlemedim. ama bu filmde oynadığı karaktere çok yakışmış.
  epey bir süre önce caddebostan sahilinde gezinirken bir duvar boyunca stencil baskılar gördüm. the green book. hayırdır dedim kendi kendime yeni fanzin mi çıktı acaba. sonra unuttum gitti. geçtiğimiz günlerde film sitelerinde gezerken gördüm sonra. bir bakayım dedim. iyi ki de demişim. 1950'li yıllarda geçen sıcacık bir yol filmi. çok iyi geldi izlemek. ana fikri dignity. türkçesi vakar. o da arapça ya neyse. güzel film. canınızın sıkkın olduğu bir zaman izleyin. iyi geliyor. üstelik gerçek olaylardan yazılmış bir anı kitabından senaryolaştırılmış. gerçek olduğunu bilmek de güzel geliyor.
  #124959 laedri | 6 ay önce
   
 2. 2
  2019 Oscar töreninde, en iyi film dahil, üç dalda ödül kazanmış filmdir.
  Son zamanlarda izlediğim en eğlenceli filmlerden biri green book. İnce eleyip sık dokumayacaksanız, eğlenmek için izleyecekseniz kesinlikle öneririm. Öncelikle bilmelisiniz ki filmin ana karakteri bir beyaz, yarı İtalyan bir erkek. Ve film tamamen onun bakış açısından çekilmiş. Tony gibi alaycı, hoyrat, umursamaz bir adam, etrafında olanları ne kadar umursarsa filmimiz de o kadar umursuyor; o ne kadar değişebilirse film de o kadar derinleşiyor. Filmi eğlenceli yapan da bu zaten.
  Diğer bir unsur, siyahların içinde de, beyazların içinde de kabul görememiş bir dâhinin hikayesini izlemek. Kimlik tartışmaları ekseninde izlerseniz, üzerine düşünecek epey malzeme bulabilirsiniz.
  Fakat detaylara inecekseniz, dönemin korkunç gerçekliğini ya da Don Shirley’ in içinde bulunduğu durumu ne kadar yansıttığını soracaksanız, işler karışmaya başlar. Dediğim gibi filmi eğlenceli kılan yüzeyselliği. Derinlik ararsanız hayal kırıklığına uğrarsınız. Bununla ilgili şöyle bir makaleye denk gelmiştim, çok sert bir eleştiri. Hem "green book" denilen rehber kitap, tarihsel bir dramın göstergesi iken filmde bunun hissettirilmemesi, hem de filmin beyaz adam bakış açısını yansıtması konusunda sert eleştiriler var.
  Kısacası akıcı, keyifli bir film, iyi oyunculuk, bir de güzel müzik falan isterseniz tamamdır, fazlası için zorlamayın derim.

  Son Not: Ödülleri hak etmesi ya da etmemesi konusunda bir şey söyleyemem. Beş-altı yıl öncesine kadar Akademi ödülleri, ödül dağıtılan yarışma ve festivaller içinde en güvenilir olanı kabul edilirdi. (en prestijli festivaller bile (Cannes gibi) çok fazla kulisin ve politik manevranın döndüğü kulvarlardır. Yani "hak etme" , bütün bu kulisler ve manevralarla belirlenir.) Fakat son yıllarda Oscar biçim değiştirdi ve artık ödüllerin neye göre dağıtıldığı tartışmaya açık.
  #130781 uyurgezer | 5 ay önce
   
 3. 3
  Zamanla kültleşeceğini düşündüğüm bir film.

  -- spoiler --

  Akıllarda şu replik daima kalacak
  "Yeterince siyah değilim, yeterince beyaz değilim, yeterince erkek değilim. Ben neyim Tony?!"

  -- spoiler --

  #131164 safderun | 5 ay önce
   
 4. 4
  "bana kara diyen dilber
  kaşların kara değil mi
  yüzümü güldüren gelin
  gözlerin kara değil mi

  güzel ben seni isterim
  seni koynumda beslerim
  yüzünü güzel göreyim
  zülüfün kara değil mi

  boyun uzun belin ince
  yanakların olmuş gonca
  salıversin kulunca
  beliğin kara değil mi

  utanırsın akar terin
  güzellikte yok benzerin
  en sevgili makbul yerin
  saçların kara değil mi

  beni kara diye yerme
  mevlam yaratmış hor görme
  ela göze siyah sürme
  çekilir kara değil mi

  hint'den yemen'den çekilir
  iner bağdat'a dökülür
  türlü taama ekilir
  biber de kara değil mi

  göllerde kuğular olur
  göğsü ak kara benlidir
  mısır'da çok zengin vardır
  kölesi kara değil mi

  pınara konan kuğunun
  kanadı beyaz çoğunun
  çöldeki arap beyinin
  çadırı kara değil mi

  her yoldan gelir geçerler
  aktan karayı seçerler
  ağalar beyler içerler
  kahve de kara değil mi

  evlerinde sular akar
  güzelleri göze bakar
  hublar yanağına sokar
  sümbül de kara değil mi

  karac'oğlan der maşallah
  birgün görünür inşallah
  kara donludur beytullah
  örtüsü kara değil mi"

  filmle ilgili yazı yazmaya karar verdiğim an, bu dizeler dilimde dönmeye başladı. bazı eserler vardır ki, dünyanın neresine giderseniz gidin, verilmek istenen mesajı rahatça anlarsınız. karacaoğlan'ın halk şiiriyle, oscar ödülü almış green book filmi aynı çatı altında birleşebiliyor. veyahut charlie chaplin'in sessiz filmleri dünyanın neresine giderseniz gidin, insanları derin düşüncelere sevk ediyor. bu durumun sebebini düşündünüz mü? gelin bu filme başka bir açıdan bakalım. zaten oscar ödülü almış bu filmi yorumlama işini insanlar yapacaktır. biz karacaoğlan ile green book filminin benzerlikleri inceleyelim.

  ırkçılık nedir? insan sevdiklerine ırkçı davranabilir mi? yüzyıllar geçmiş olmasına rağmen değişmeyen toplumsal bozukluklar nasıl düzelir? sanat, insanlara bu bozuklukları fark edebilme bilinci verir mi? bu soruların cevapları filmi izleyen, şiiri okuyanların neler hissettiklerinden ziyade; nasıl konuştukları, ne düşündükleri ve en önemlisi nasıl hareket ettiklerine bağlıdır. "ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz" atasözü ne güzel anlam kazanıyor. yüzyıllar öncesinde (17. yy) yaşamış bir halk şairinin, güneş altında çalışmasından dolayı yanık tenine karşı söylenen bir söze vermiş olduğu cevabı, 21. yy'da oscar ödülü almış bir filmi açıklarken kullanıyorum. işin asıl üzücü tarafı ise yüzyıllar geçmiş olmasına rağmen ırkçılık hala devam ediyor.

  filmin başkahramanı siyahi bir piyanist, ki bu piyanist, sergilemiş olduğu dinletiyi dinleyen insanlardan daha alt seviyede kabul ediliyor. aynı1900 lü yıllarda new orleans civarında, bir grup siyahinin sergilemiş oldukları müzik dinletisinin, siyahi insanların kendi aralarında eğlenme biçimi görülmesi gibi. sanat, insanlar tarafından takdir edilmese bile, zaman tarafından onurlandırılır. zaman; ırkçılık, zulüm, baskı, şiddet ve her şeyi insanlara aktarır. zaman; insanların yaralarının kabuk bağlamasına vesile olur.
  bazen de zaman yapılan bütün zulümleri tarihe not eder. bu nedenle, bir sanatçı her ne olursa olsun sanatından vazgeçmemelidir. doğru bildiğiniz yolda yürümekten ziyade, bildiğiniz yolun doğru olduğundan emin olmalısınız. yolun doğru olduğundan eminseniz, yolun çetinliğine rağmen, hadiseler karşısında pes etmezsiniz. kine, nefrete karşı boyun eğmez ve yürüdüğünüz yolda sonuna kadar gidersiniz.

  kısacası, filmde bulunan italyan şoför gibi işe kendimizi düzeltmeyle başlayabiliriz. o zaman insanları düzeltmekle uğraşmak yerine, kendimizi düzeltmeye çalışmak en iyisi olacak. filmi izlemenizi tavsiye ederim. şimdiden iyi seyirler.
  #133797 kitapkurdu | 4 ay önce
   
 5. 5
  çok uzun sayılmayacak yıllarda (1940'lar) siyahilerin yaşadıklarını görmemizi sağlayan bir dostluk hikayesi.
  #134717 kerem | 4 ay önce (  4 ay önce)
   
 6. 6
  filmin konusu, duygusallığı ve oyunculuklar diğer girdilerde belirtilmiş. aldığı ödüller de.

  ben başka bir konuya değineceğim. viggo mortensen'in her haliyle ve her rolde acayip seksi bir adam olduğunu bize kanıtlayan filmdir.