1. 1
  istisnasız herkes hem yargılar hem yargılanır bu düzende.

  çünkü herkes rahatça konuşur ve doğru yolu bulur bu konuda. fakat otobüste yanına maalesef kötü kokan üstelik ona göre pis biri oturunca "noluyor mk!" deyip yanına oturana en iyi ihtimalle daha az temas etmeye çalışır.

  çünkü her zaman daha zengini, daha zekisi, daha bilgilisi vardır ve bu dahalar daha çok gruplara ayrılarak, dahil olunan dahalara göre insanlar giyinir.

  çünkü eskiden başımızı sokacak çatı arardık şimdi taksim'e 3 beşiktaş'a 5 dakika uzaklıkta sanki cennet bahçesi yarabbel alemin konutlarından bir çatı arıyoruz. yetmiyor tabii ki araba peşindeyiz. e haliyle yargılanan ve yargılayanız.

  lüks değil ama "güzel" giyindiğinde bile kırık diye yargılanacağın bir sistemden bahsediyorum kardeş, sadece evsiz birilerinden değil.

  herkese popi pompalamaya çalışan tecavüzcü popüler kültürün ibnelikleri bunlaa.
   
 2. 2
  (bkz: ye kürküm ye)
  #111253 morgase | 6 ay önce
   
 3. 3
  İlk bakışta içi görünmediğinden normaldir. Öteki türlüsü zaman ister.
  #111254 laedri | 6 ay önce
   
 4. 4
  eskiden daha kolaydı. kodlar da netti.

  mesela bir adamın giydiği kıyafetlerden ve sakalından aşırı dindar olduğunu ilk saniye anlayabilirdiniz. Şimdi cemaatçi sandığınız adam hipster çıkabiliyor.

  dudaklarının altına kadar inen bıyıklar bırakan biri kesin ülkücüydü. şimdi "ulan sanki burak özçivite benzedim haa" tiribinde olması yüksek ihtimal.

  yeşil parkasıyla solcu sandığınız kız, nicki minaj çakması çıkıyor.

  siz siz olun uzaktan görüp "tam benim tipiiiim" dediğiniz kişiyle kesişirken dikkatli olun.

   
 5. 5
  ilkel sosyal mekanizmalarimizdan biri. temel denebilir mi emin degilim. onemlidir lakin "real men doesn't care how he look"

  ise yarayabilirlik ve sosyal sinif deklerasyonu icin manipule edilmektedir.
  #112182 yurkino | 5 ay önce
   
 6. 6
  herkesin ister istemez yaptığı eylem. kişiyi ilk kez görünce sherlock kapasitesinde olmasa da küçük adımlarla tümevarım yapılır. medyanın bize aşıladığı bir çok görünüşsel yargı ve bu yargılarla gelen tiplemeler mevcut. önemli olan bu yargıları kırabildiğimiz kadar kırıp kişi hakkında davranışlarına, konuşmasına göre bir düşünceye varmak.
  #112343 magi | 5 ay önce - düzeltme: 5 ay önce
   
 7. 7
  istisnasız herkesin yaptığı davranıştır. hiç kimse, kendisinin aslında böyle olduğunu kabul etmesede böyledir.
  #120859 bir basina | 3 ay önce
   
 8. 8
  elimizde olmadan, çevresel faktörler aracılığıyla edindiğimiz bir yargılama biçimi. ebeveynler tarafından kasten öğretilmemiş olsa bile, küçüklükten itibaren görüp, duyup, yaşayarak ediniyoruz önyargıyı. bu durumu en güzel açıklayan test ise www.youtube.com/... buradan izlenebilir.
  #121015 chels | 3 ay önce
   
 9. 9
  Dış görünüşten kastedilen sadece beden ise yanlıştır, önyargıdır. Ancak bir insanlar konuşmadan bile, hal hareketlerinden, yürüyüşünden, giyim kuşamından ve kişisel bakımından çokca özelliğini saptayabilirim, saptanılabilir.
  #121030 barayyulun | 3 ay önce
   
 10. 10
  doğruluğu yanlışlığı bir yana, hepimiz yapıyoruz. bilinç altında gelişen, iç güdüsel bir şey. "dış görünüşe göre yargılamayayım" dediğimiz an da aslında yargıladığımız an, "vay şundaki güzelliğe bak" dediğimizde de.

  önemli olan, daha sonra ne dediğimiz/yaptığımız. utanılacak bir şey varsa daha sonrasında gelişen tutumumuzdur.
  #121032 baca karasi | 3 ay önce
   
 11. 11
  müslüman olduğu halde yılbaşı kutlayan insan gibi gruplamaların da dahil olduğu eylem.
  #121035 buyucu | 3 ay önce
   
 12. 12
  kötü bir şey olduğunu kabul etmekle birlikte yüksek oranda doğru sonuç verdiğini de kabul etmek gerekir. yani ne bileyim, uzaktan bir serseriye benzeyen insan yüzde doksan ihtimalle serseridir. tamam ön yargılarımızı kıralım ama verdiğim örnekten yola çıkarsam, serseriye benzeyen bir insan ya gerçekten serseridir ya da öyle olmaya çabalıyordur. haliyle görünüş aslında karakter hakkında fikir verir. görünüşe aldanmamalıyım diyerek kurmaya çalışacağınız temas gelecekte elinizde patlayabilir.

  evet biz görünüşle karar vermemeliyiz elbette. ama insanlar da ya göründükleri gibi olmalı, ya da oldukları gibi görünmelidir.
   
 13. 13
  efenim öncelikle insan anne rahmine düştüğü andan itibaren iletişimle çevrilidir. kişilerarası iletişimin ise sadece %7 si kelimelerle gerçekleşmektedir. Geri kalanı ses tonu, vücut dili, jest, mimikler, kıyafet tercihlerimiz, renkler, bedenimizi diğer kişiye göre konumlandırışımız gibi unsurlardır.

  mesela renklerin insanlar üzerindeki etkisi hemen hemen evrenseldir. örneğin bir cenazeye kıpkırmızı pullu payetli bir kıyafetle katılmayınız . Çünküm bir insan ile ilgili ilk izlenimimiz genellikle ilk 3 saniye içinde (bilinçsiz şekilde) oluşur ve daha sonrasında bu izlenimi değiştirmek oldukça güçtür.