sinema

 1. 2
  çok sevdiğim ve takip etmekten keyif aldığım sanat. özellikle eski filmleri izlemeyi daha çok seviyorum, sinemanın büyüsünü daha fazla hissettiriyor bana. 1950'ler, 60'lar, 70'ler,80'ler hatta 90'lar... o tarihlere gidip o insanları ve hikayelerini izlemek bir nevi zaman yolculuğu. bir sinema filmi sadece bir film değil dünyaya, tarihe bırakılmış bir iz adeta.

  atatürk'ün çok güzel bir sözü var sinema ile ilgili ki bu sözü ta 1930'larda, sinemanın daha yeni yeni ortaya çıkmaya başladığı zamanlarda söylüyor.

  "sinema öyle bir keşiftir ki, gün gelecek barutun, elektriğin ve kıtaların keşfinden çok dünya medeniyetinin cephesini değiştireceği görülecektir.
  sinema, dünyanın en uzak uçlarında oturan insanların birbirlerini tanımalarını, sevmelerini temin edecektir.
  sinema insanlar arasındaki görüş, görünüş farklarını silecek; insanlık idealinin tahakkukuna en büyük yardımı yapacaktır.
  sinemaya lâyık olduğu ehemmiyeti vermeliyiz”  #78311 endingcredits | 9 ay önce
   
 2. 1
  Yedinci sanat.

  Sanatın belki de en doyurucu yansımasıdır sinema. Çünkü tüm sanat dallarını içinde barındırabilen, hepsinden faydalanma şansı olan yegane sanat dalıdır. Dolayısıyla film izlerken aynı zamanda muhteşem bir besteyi dinleyebilir, bir yandan müze gezebilir ya da bir şiirle mest olabilirsiniz.

  Hakkıyla icra edildiğinde, dünyanın en muhteşem dilidir sinema. Biz ölümlülere bir lütfudur sanatın, eşsizdir.
  #67509 petra von kant | 11 ay önce
   
. . .