1. 12
  şu ana kadar yapılmış önerileri eser adı-yazar adı şeklinde sıraladım. en yeni çıkan kitaplardan yüz yaşını devirmiş klasiklere kadar her türlü eser var listede. en sona da kendi önerim olan bir kaç kitabı, neden önerdiğime dair ufak açıklamalarla ekleyeceğim.
  *önerilen kitaplar sıraya alınıp hepsi okunabilir. herkesin işi gücü, okulu, bu listenin dışında da okumak istedikleri olduğunu var sayarsak, eldeki liste önümüzdeki bir yılı işgal edecek sayıda.
  *oylama yapılarak hep birlikte okunacak bir kitap seçilebilir.
  *yeterince kalabalıksak listeden üç kitap seçilip bunlar arasından isteyen istediğini seçip okusun denebilir.
  *başka seçim yöntemi öneren olursa o da dikkate alınır.

  ilk etapta önerilen kitaplar:
  pir-i lezzet -saygın ersin
  yas orkestrası - ali cüneyd kılcıoğlu
  kırmızı ot -boris vian
  gecenin sonuna yolculuk -louis ferdinand celine
  bulantı -jean paul sartre
  öteki -dostoyevski
  dağın öte yüzü üçlemesi -yaşar kemal
  faust -goethe
  kar -orhan pamuk
  masumiyet müzesi - orhan pamuk
  germinal - emil zola -
  demirciler çarşısı cinayeti- yaşar kemal
  bitmeyen kavga - john steinbeck
  kelebek - henri charriere
  sen bana mevsimlerden söz et - gilbert sinoue
  korku - stefan zweig

  haddim olmayarak benim önerdiğim kitaplar. bunları hepsini okudum ve tekrar okuyayım diye bir kenara ayırdım. o nedenle neye dair oldukları konusunda bir kaç cümle yazacağım. karar vermekte kolaylık sağlayabilir.

  yaban -yakup kadri karaosmanoğlu. osmanlı münevveri ile anadolu köylüsü arasındaki uçuruma dair yazılmış ilk kitaplardan biridir ki o uçurum halen derinleşmeye devam ediyor. olaylar kurtuluş savaşı yılları içinde cereyan eder. içinde yaşadığımız toplumdaki akıl erdiremediğimiz ayrışmanın temellerini görmek açısından iyi bir kitaptır.

  benim adım kırmızı - orhan pamuk. bu abimizi okuyacaksak en dikkate değer eseri kanaatimce bu kitaptır. canlı cansız çok çeşitli anlatıcı üzerinden aktarılan bir cinayet hikayesidir. bir öyküyü çok sayıda anlatıcının dilinden aktarmak konusunda teknik açıdan çok başarılıdır. olaylar 16. yy sonunda geçer. yazarın türkçe dışında en çok satılan ve en beğenilen romanıdır.

  bir gün tekbaşına - vedat türkali. türk edebiyatında bilinç akışı tekniğinin ilk örneklerindendir. olaylar 1970li yılların siyasi ortamında yaşanan bir yasak aşkı hikaye eder. teknik açıdan başarılı bir romadır, dönem itibariyle içerik yakın tarihe aşina olmayan bünyelere çekici gelmeyebilir yine de anlatımı çok başarılıdır. bireyin bütün iç çelişkilerini sergiler.

  türk edebiyatından başlamak önerilmiş olduğu için önce türk yazarlara yer verdim.

  melekler zamanı - iris murdoch. iris murdoch dame unvanlı, felsefi temelleri olan dünyaca tanınmış çok başarılı bir ingiliz romancısı. fakat kitapları ülkemizde pek okunmuyor. okur için büyük kayıp olarak görürüm. rastgele bir romanını seçtim listeye bence hepsi okunası çünkü.

  karanlığın sol eli -ursula k. le guin. ursula ablamızın da bütün kitapları değerlidir. bilim kurgu ile fantastik arasında kalan bir tarzı vardır. ama uçan arabalar, savaşlar, imparatorluklar ışın kılıçları beklemeyin. yüksek teknolojiye fazla yer verilmez kitaplarında. daha çok insanlık adına farklı sosyal kurgular yapar. karanlığın sol eli hain serisinden bir kitap. tabii ki yaşadığımızdan çok farklı bir toplum kurgusu var. mülksüzlerden daha çok severim.

  beş etti. aklımda daha çok şey var ama hepsini yığmaya gerek yok. başlamak için yirmiden fazla kitap oldu. bir yol yordam belirleyip okuruz.
  benden bu kadar. şimdi okurum ben de diyenler klavye başına yorumlar marifetiyle bir yol tayin edelim bakalım.

  son olarak, listede yer alan kitaplarla ilgili yazmış olduğunuz, yazmak istediğiniz girdilere bu başlık altında bakınız verirseniz ne yaptık ne ettik belli olur, maneviyatımız güçlenir. gaza geliriz. daha çok okur daha çok yazarız.

  en sonun sonu: kitap okuma grubu ile ilgilenenler başlığı takibe alırsa iyi olacak gibi. sol frame'de esrarengiz bir hareketlilik var bir kaç gündür. gözümüzden kaçmamış olur.
  #62093 laedri | 2 yıl önce
   
 2. 2
  yeni bir başlık açmak üzereyim, hayırlara vesile olsun.
  efendim epeydir aklımda, iyi kötü hepimiz okuyan yazan insanlarız. sıkıştırmadan arada bir ortak bir kitap okusak, fikirlerimizi de burada paylaşsak güzel olmaz mı. nasıl olur, hangi aralıklarla olur, girdi ya da yorum olarak işbu başlık altında geliştirebiliriz bu fikri.
  #61339 laedri | 2 yıl önce
   
 3. 6
  heyecanla beklediğimiz oluşum. benim de önerim şu şekilde; kaç kişi katılacaksa belirlendikten sonra, tıpkı kadınların gün yaptıkları gibi her ay iki kişi sırayla kitap ismi belirler ve bu şekilde devam eder. tur bitince bu şekilde olması verimli mi değil mi tartışılır. gerekirse yeni yöntemler denenir. örnek vermek gerekirse; toplam altı kişiysek her ay iki kişi sıra ile kitap önerir ve üç ayda tamamlanır tur. ondan sonra allah kerim...

  ben katılırım.
  kesret hocam katılır diye düşünüyorum.
  no pasaran katılmazsa ayıp eder. ayrıca hesabını sorarım.
  leadri katılır.
  dj lerin dj yi hell katılmazsa ben yokum. yani katılır.
  larden yazan bir kişi olarak katılmazsa beni çok hayal kırıklığına uğratır.
  blxz bu kadarını yazabiliyorum o da katılır diye düşünüyorum.
  taylanov neden katılmasın ki?
  sevgi deniz hocam kesin katılır.
  yani daha bir sürü arkadaş var katılabilecek.

  #61422 seni seviyorum | 2 yıl önce
   
 4. 31
  bireylerin kendi başına okuduğu kitapları başlıkta paylaşmak yerine kulzos film topluluğu gibi bir konsept belirlenmeli, bu konsept üzerinden de bir kitap listesi hazırlanmalı ve dileyenlerin bu listede bulunan herhangi bir kitabı okuyup girdi olarak yazması yeter. tabii diğer önerilere de açığız. önerisi olanlar girdi, yorum veya bana mesaj atarak önerilerini paylaşabilirler. ya da ne tür kitaplar okuduklarını söyleyerek konseptin belirlenmesinde yardımcı olabilirler.
   
 5. 8
  sanırsam pek bir kimse inisiyatif almıyor ya da almak istemiyor. bari yolu ben açayım.

  net olarak şunu belirtiyorum; kitap önerisi olan yarın akşam 11 e kadar bu başlık altında belirtsin.
  #61807 seni seviyorum | 2 yıl önce
   
 6. 45
  Sözlüğün tek organize topluluğu. Vee roman okumamı sağlayan...

  İlk turu üç fire (@lake of the hell @albay aureliano @benjalin frankmin) ile tamamlamış bulunuyoruz. Haziran döneminde belirlenen listeden kitaplarını seçip okuyan ve düşünceleri ile topluluğa ruh katan tüm yazarlarımıza teşekkürler.

  Zamanın gerisinde kalan sevgili fireler cezalısınız; bir hafta boyunca çay servislerini siz yapacaksınız.

  Yeni dönemin zaman aralığını, türlerini, listesini belirlemek üzere yorum kısmında topluluk üyelerinin fikirlerini alalım. Kavga etmeden, itişip kakışmadan (öğretmen edasıyla!).
  #153231 esinti | 4 gün önce
   
 7. 36
  #147798 girdi altına yapılan yorumlar genel olarak fantatik, bilim kurgu, distopya, ütopya vb konuları öner çıkardı. ben de bana gelen öneriler ve kutsal bilgi kaynağı ışığında 3 ana başlık olacak şekilde liste hazırladım.

  Fantsatik roman - bilim kurgu romanı

  yerdeniz büyücüsü - ursula k le guin
  uzak dünyanın şarkıları - arthur c clarke
  ben robot - isaac asimov
  otostopçunun galaksi defteri - douglas adams

  ---------------

  Distopik-Ütopik roman

  fahrenheit 451 - ray bradbury
  mülksüzler - ursula k le guin
  cesur yeni dünya - aldous huxley
  1984 - george orwell

  ---------------

  Psikolojik roman

  açlık - knut hamsun
  eylül - mehmed rauf
  madam bovary - gustave flaubert

  yazarlar girdi olarak veya girdi altı yorumlarda seçtikleri kitabı, kitabı okuma süresini ve girdi olarak yazma süresini yazarsa çok güzel olur. kitapları okuma süresi konusunda herhangi bir kısıtlama yok. birçok nedenden dolayı okuma süresi uzayabilir/kısalabilir, yazarların isteğine kalmış bir şey.

  ilk okuma turlarında yazarları sıkmamanın daha doğru olduğunu düşünüp katı kurallar koymama kararı aldık. ancak birkaç okuma turu sonunda kuralları kesinleştirir ve topluluk düzeni oturmuş olur.

  ayrıca sizlerden başlığı takibe almanızı rica edeceğim ki yeni girdilerden haberiniz olsun.

  edit: gelen öneriler üzerine kitabı okuma yazma süresi 1 ay olarak belirlendi.
   
 8. 9
  Güzel bir oluşum olacağa benziyor. Her ay anketsel bir çalışmayla katılımcılar arasında seçilirse okunup üzerine konuşulacak kitaplar gayet hoş olur bence. Bunun için de burayı öneriyle doldurmak gerekir zannediyorum.

  Bir veya birkaç yazarın güdümünde kalmamak için de ben elimden geldiğince karşıt görüş olmaya çalışırım gerekli hallerde.

  Önerilerim:
  boris vian - kırmızı ot
  Louis ferdinand celine - gecenin sonuna yolculuk
  Jean paul sartre - bulantı
  Dostoyevski - öteki
  Yaşar kemal - dağın öte yüzü üçlemesi
  Goethe - faust
  Orhan pamuk - kar
  #61818 kaiser soze | 2 yıl önce
   
 9. 5
  kitapların nasıl belirleneceği önemlidir. Az çok kitap okuyor buradaki herkes. aynı şey film için de geçerli. Seçilen kitapların okunmuş olması bir yana, okunmamış bir kitabın da herkesin ilgi alanına girmemesi ayrı bir sorun olacak. kendi hesabıma böyle bir araya gelmeleri sevsem de, vaktimi ciddi heba eden durumlarla da karşılaşmışımdır. Şöyleki birine uyup bir film izlemeye başlamışım, ama filmi izledikten sonra en azından benim açımdan beş para etmediğini farketmişim. bende de kötü bir huy var, kitap olsun film olsun başlayınca yarıda bırakamıyorum. Böylece gereksiz yere vakit gidiyor
  #61377 adar | 2 yıl önce
   
 10. 11
  hiç bir kitabını okumadığım - vardır bir sebebi - hatta okumayacağım dediğim orhan pamuk için oyumu kullanıyorum. ayrıca nobel aldı ya hani, bir bakalım nasıl bir şeymiş bu babında kaiser soze'nin listesindeki son öneriyi gündeme getiriyorum.

  orhan pamuk - kar

  bir tane de klasiklerden olsun. belki bir çoğumuz okumuştur;

  emil zola - germinal
  #61973 seni seviyorum | 2 yıl önce
   
 11. 19
  kitap okuyalım, okuduğumuz kitapla ilgili fikirlerimizi de paylaşalım temalı kulzos kitap topluluğu yürümedi. bu konuda yazmıştım daha önce. hatalı seçimler yapmış olabiliriz. topluluğa katılıp listeden bir kitap seçen yazarların hiçbiri bu konuda girdi yazmadı. kaldı ki büyük kısmı sözlükte de yazmıyor artık. gelinen noktada ben varım diyenler önce ellerinde bulunan bir kitabı bitirip bu başlık altında kitabın ismini bkz olarak verse ve kitapla ilgili de bir girdi yazsa iyi olacak. ikinci kez öyle başlayalım. bir kez daha deneyelim. ben şu günlerde orhan pamuk okuyorum. epeydir ertelediğim beyaz kale var elimde. bittiğinde iki satır yazarım. ilerisi için bu girdi altında yorum yoluyla fikir geliştirilebilir.
  #106111 laedri | 11 ay önce
   
 12. 29
  topluluğun yol haritası henüz belirlenmediği için hafta sonu bitirdiğim Nietzsche ağladığında romanı hakkında (#147610)
  #147604 esinti | 2 ay önce
   
 13. 32
  açıkçası kitap topluluklarında en rahatsız edici tip, seçilen kitabı beğenmeyip "şu olsun" diye bastırıp, laf atıp sonra okumayan, toplantıya gelmeyen elemandır.

  bizim yüzyüze topluluklarda toplantıya katılmak için kitabı okuma şartı var. sonraki kitap da toplantılarda belirleniyor. yani bir kitabı okuyup toplantısına gelmeden sonraki kitabı belirleyemiyorsun. biz altın günü gibi, tek kişiye sırayla belirletiyoruz. kimse de "ben çok paşa çocuğuyum, öyle her kitabı okumam, ille şu olacak" diyemiyor. bu tip toplulukların amacı biraz da listende olmayan, elini sürmediğin kitapları okutmak aslında.

  asla geleyim: bu görece ilk aşamalardan sonra, önceki kitapların başlıklarına yazmayan, sonraki kitapları belirleyemesin derim.
  #147823 son kurtadam | 2 ay önce
   
 14. 3
  an itibarı ile kulzos'un kurulan ikinci topluluğudur. (bence ilk topluluk, çünkü ilk bundan konu açıldı.)

  öncelikle türk yazarların kitaplarından başlamayı tavsiye ediyorum.
  #61341 kesret | 2 yıl önce
   
 15. 14
  evet efendim, okunacak kitaplarımız, dün akşam itibariyle emile zola-germinal ve bu yetmedi daha diyenler için üstüne vedat türkali- bir gün tek başına olarak belirlendi. okumak için bir ay süre tanıdık kendimize. okumasını bitiren başlığını açıp girdisini girmekle yükümlü. yoksa okumamış sayacağız.
  şu ana kadar tamamdır başlıyorum diyenler alfabetik sıra ile

  joker
  kaiser soze
  kesret
  laedri
  phantom
  rstnpeace
  seni seviyorum
  taylanov

  atladığım kimse varsa hatırlatın lütfen.
  #62196 laedri | 2 yıl önce
   
 16. 22
  kırmızı saçlı kadın - orhan pamuk
  beyaz kale - orhan pamuk
  ağrıdağı efsanesi - yaşar kemal

  Bu pazara kadar bu üç kitabı bitirmeyi planlıyorum bana eşlik etmek isteyen veya daha önce okuyan varsa konuşabiliriz.
   
 17. 23
  bireysel olarak, herkesin okuyup bitirdiği kitaplar hakkında girdi girmemesi durumunda, ne yazık ki başarısız olduğu kesinleşmiş olacak topluluk. he, tek bir yazar bile girdi girmeye ay ay devam ederse, o zaman halâ bir umut var demektir.

  @laedri'nin de kabul ettiği üzere, bence başlangıçta hata yapıldı ve kulzos film topluluğu'nda da yaptığımız gibi, bir liste belirlendi. liste üzerinden seçerek film izleme yöntemi filmde işe yarayabiliyorken, kitapta işe yaramadı. seçtikleri kitabı okudularsa bile, yazarlar girdi yazmayınca kitabı okuyup okumadıkları bu topluluğa destek verip vermedikleri konusunda hiçbir şey söylenemiyor. bu noktada, birkaç önerim olacak:

  - öncelikle, kitap topluluğunun liste olarak değil, tür olarak ilerlemesi gerektiğini düşünüyorum. kitap listesi yapmak yerine, "hangi türde kitaplar okumaktan hoşlanıyorsunuz?" diye bir anket yapılabilir ve liste bu yolla belirlenebilir.

  - kitap topluluğunu film topluluğu ile kardeş topluluk olarak görmek ve arada bir iki topluluğa ortak temalar belirlemek mümkün. "romandan uyarlama filmler" ayı yapmıştık film topluluğunda. aynı ay "gel kardeş" diyerek kitap topluluğunu da "filme uyarlanmış romanlar" çatısı altında ortak paydada buluşturabilirdik. gerçi, halâ da geç değil. yeter ki kitaplar üzerine girdi yazılsın.

  - aynı şehirde yaşayan ve kitap topluluğundaki kitapları okumuş olan yazarlar, kendi aralarında mini zirve ya da buluşmalarla "tartışma ağı" benzeri bir şey başlatabilir, bu topluluğa katılma noktasında çekinceleri olan yazarların iştahını kabartabilirler. zorunlu değil, isteğe bağlı bir entelektüel çatı altında buluşulabilir. film topluluğu bu kadar ağır aksak ilerlemiyor olsaydı, buna benzer bir fikrim vardı: aynı şehirdeki yazarların ortak bir mekanda seçtikleri filmi izleyip filmi izlerkenki deneyimlerini de yazacakları girdiye eklemelerini istemek. baya yüksekten uçuyor olabilirim, mazur görün.

  kitap topluluğunun bu kadar atıl bırakıldığını görmek içimi parçalıyor. kulzos'a son aylarda katılmış yazarların ilgisiyle bilrikte, umarım yakın gelecekte şaha kalkar. film topluluğunun bir üyesi olarak, ben de ilgisizliğe itilmiş kardeşe yönelen alakaya bakar bakar, gururlanırım.
   
 18. 24
  grup ilk tartışılırken "ağır girmeyelim" demiştim. "vay efendim edebiyat ağır olur, " gibisinden tepkiler almıştım. tepki sahibi, girileri artık yok,sanırım kitap topluluğuna tek katkısı olmadı, mesele güme gittiğiyle kaldı.

  arkadaş, okuma konusunda ekol değilim ama bu ilk kitap topluluğum değil. ilk kurulduğunda herkes dağları devireceğini, senelerin kalın kalın ciltlerini bu vesileyle yutacağını sanır. ikinci toplantıdan sonra okeye dördüncü bulamazsın. lakin hacim fazla olunca senkron tutturmak mesele olur. burada ikinciye bile kalmadı.

  neyse "ben demiştim diyen salak" ego tatminini yaptım madem, yapıcı kısma geçelim.

  1- albay'ın listesini (#145382) görüyor ve beyaz kale yazısıyla katılıyorum. niyetlenen arkadaşlara da bunu tavsiye ederim. kalem kadar kitap, muhabbetimiz olur.

  2- @lake of hell doğru söylüyor, tema üzerinden gidebiliriz. film kulübü bir sonraki temasını belirlediğinde buraya bir selam çakıp buranın reklamını yapıp ilgilileri yönlendirirse, aynı temadan gidebiliriz. hatta filmi olan kitap çıkarsa kombo yapma şansı olur.

  3- şikayetin bedeli: albayın bir sonraki lisesi ya da film kulübü yancılığı, bir sonraki dalgada da yazı yazacağım.
  #145763 son kurtadam | 2 ay önce
   
 19. 38
  topluluk tarafından #148448 belirlenen kitap listesinden seçmiş olduğum "cesur yeni dünya" kitabı hakkındaki düşüncelerim #150018
  #150019 esinti | 1 ay önce
   
 20. 39
  uzak dünyanın şarkıları kitabını bitirdim dün. biraz da düşündüm. kitaba dair #150024
  #150025 laedri | 1 ay önce
   
 21. 40
  benim uzak dünyanın şarkıları yazım da burada: #150027. yanında cif ve indirim kuponu da veriyoruz.
  #150028 son kurtadam | 1 ay önce
   
 22. 44
  #152981 sevgili odocular! Sevgili @esinti
  #152982 evariste gamelin | 6 gün önce
   
 23. 28
  kulzos kitap topluluğunda tur dönsün diye ( #145382 )girdide belirlenmiş 3 kitaptan "ağrıdağı efsanesini" okumayı seçtim.

  kitabın yazarı veya karakterlere ilişkin bilgileri tekrar yazmayacağım, (#145903 ) ulaşabilirsiniz.

  -------------
  gelelim kitaba...
  her ne kadar kitabın görünen yüzü aşk hikayesi olsa da yaşar kemal'in vermek istediği sosyal mesajı çok daha geniş kesime ulaştırmayı amaçladığı için böyle bir hikayeyi paravan olarak kullandığını düşünüyorum.

  Osmanlı dönemindeki beylik, ağalık, paşalık sistemine, "ben öyle istiyorum, bitti!" düzenine başkaldırıyı anlatıyor. gariban ahmed'in hak tarafından kendine gönderildiğine inandığı varlığa sahip çıkışının, beyin zulmüne boyun eğmeyişinin hikayesi.

  olay örgüsü her ne kadar hayal ürünü olsa da dönemin gerçeklerini yansıtıyor. okurken insanlar davalarına ne kadar da bağlılarmış dedirtiyor. tutum belirlerken çıkar değil verilen sözün arkasında durabilmek, inandığı doğru için irade gösterebilmek, görülen gerçeği kabullenip, sahip olunanla yetinmek (memo'nun fedakarlığı), haysiyet önemli. yüz yıllar geçtikçe nasıl da bu değerleri yitirmişiz "insan" olarak!

  diğer dikkatimi çeken konu: gücün temeli, kandan (haneden) gelmiyor, halkın örgütlü davranışından geliyor. tanrısal ego yaşayan mahmut bey'in haksız kararları karşında halkın birleşerek direnmesi çok çok etkili oluyor. birileri ne kadar "ağa da, paşa da benim" dese de halkın fikren tek güç haline gelmesi karşısında boş kalıyor.

  120 sayfa olan kitap 1 günde hatta hızlı okuyanlar için yarım günde bitirilebilecek türden. sade bir dille yazılmış. tavsiye konusuna gelince zaman kaybı değil, keyifle okunur.
  #146273 esinti | 2 ay önce
   
 24. 4
  bu toplulukta çok tanınmamış yazarlardan gitmekten yanayım ben de. örneğin huzur'u okumadım, listemde ancak tahminen buraya ilgi duyacakların bir kısmı mutlaka okumuştur. devleri bir kenara bırakalım. daha hafif siklet takılalım.

  şu kitabı ne zamandır merak ediyordum .

  önerim budur.
  #61349 son kurtadam | 2 yıl önce
   
 25. 10
  Başlığı açıp kaçmış gibi oldum. Evde değilim bir kaç gündür. İnternet de yok buralarda. Telefondan kör topal yazmayı da istemedim. Akşam kendi önerilerimi de ekleyerek önerilen kitapların bir listesini yaparım. Bu arada ben varım diyenler şu girdi altında yorumlara yazarsa kaç kişiyiz onu netlestirmis oluruz. Yarın da kitabımizi seçer başlarız.
  #61941 laedri | 2 yıl önce
   
. . .