1. 1
  insanlara hevesle tanıtımı yaptığım, tatlı dille ikna ettiğim, şantaj yaptığım, gönül koyduğum, kafasına silah dayayıp zorla izlettiğim fx dizisi. son zamanlardaki favorim. hatta muhtemelen uzun süre favorilerimden biri olarak kalacak dizi. fargo'yla birinciliği paylaşabilir diye düşünüp, fargo'yu birincilikten indirmeye gönlüm razı olmazken bir de ne öğreneyim; zaten dizinin yaratıcısı Noah Hawley'miş. kafasını yediğim ya.

  neyse efendim beyin yakma garantili, tasarım ekibi takdire şayan, sahnelerine kurban bu diziyi mutlaka izleyiniz.

  not: izlemeyenleri seri eksiliyorum.

  şaka şaka sadece ip'lerinden tespit edip, evlerine bir kutu dolusu böcek yolluyorum.
   
 2. 12
  "yapılmış en iyi çizgi roman uyarlaması dizi" diye nitelendirmenin gayet doğru olduğu dizi. ilk 3 bölümünü bir oturuşta izleyip gaza gelmiş ve girdi yazmıştım. 2. sezonun ilk 2 bölümünden sonra daha fazla şey yazmam gerektiğine karar verdim. benim gibi "popüler olana uzak" olan insanlara bu diziyi izlemeleri gerektiğini öneririm.

  ilk girdimde birkaç marvel karakterini anlattığından bahsedip spoiler kıyılarından uzak durmuştum. shadow king'ten, david charles haller'dan, psylocke'tan ve genel hatlarıyla x-men'den bahsetmemek için böyle yazmıştım ama dayanamadım. bu dizi x-men evreninin zibilyon adet fraksiyonunun birkaç filmle heba edilmiş olduğunu görmek açısından çok önemli. aslında tam da bu yüzden x-men animated series en iyi çizgi film serisi olmayı sürdürüyor çizgi roman hayranları için. eh, "marvel seven çizgi roman hayranları" demeliydim belki de.

  çizgi romanlarda anlatılan (genellikle marvel'da var bu, dc comics evreni hakkında çok bilgim yok) mutantların seviyeleri vardır. alpha, beta, gamma, delta ve omega olarak basitçe özetlenebilir. epsilon var bi' de ama o çok önemli değil. omega seviye mutant denildiğinde oturup düşünmek gerekiyor çünkü spider-man ve wolverine ile summer soy ağacını ve legion'ı aynı kefeye koyamıyorsunuz. omega seviyedekilerin yapamadıkları şey yok gibi. zaten dünyamızda geçen çizgi roman hikayelerinde devletlerin korktukları mutantlar da omega seviyedekiler oluyor. yoksa kimsenin spider-man'le falan işi yok.

  çizgi romanına lisedeyken şöyle bir göz atmıştım legion'ın (new mutants). x-men'de geçen 3-4 sayılık hikayesini de okumuştum ama gerçekten de okunması en zor hikayelerden biriydi kendisininki. spider-man'in ve fantastic four'un paralel evrenlerde geçen hikayeleri bile legion'ın hikayesinin yanında çerez gibi kalıyordu. @the ancient one'a bir ara hatırlatmak lazım; legion'ı bize anlaşılır bir şekilde anlatıversin.

  diziye dönecek olursam; ilk sezonun ilk 3 bölümünde ne olduğunuzu anlamıyorsunuz. bu dizi kesinlikle "çizgi roman hayranları izlesin" diye yapılmamış; kafa açan dizileri, filmleri seven izleyici kitlesi için yapılmış. bunu ilk sezonu bitirdikten sonra düşünüyorsunuz. david'in 30'una kadar nasıl bir hayat yaşadığını onunla birlikte anlamak şok edici oluyor (x-men: legacy ve new mutants'ta 20'li yaşlarında oluyordu bu diye hatırlıyorum). izlemeye karar verdiğiniz için pişman olmayacağınız, beyninize geniş bir cimnastik alanı açabilecek bir dizi legion. henüz izlemeyenler varsa şiddete öneririm.

  birkaç link vereyim, yazdıklarımı açıklamış olsun:

  marvel'ın mutant seviyeleri hakkında güzel bir özet: türkçe

  omega level mutants: kısa liste

  nisan 2018 tarihli güzel bir legion çizgi roman okuma sırası rehberi: link
  #97317 lake of the hell | 1 yıl önce
   
 3. 6
  Mindfuck film arıyordum, dizi olanını buldum.
  Paranoyak şizofren bir omega level mutantın hikayesini izliyoruz dizide. Millet bitirmiş falan ben yeni başlıyorum. Bakalım neler çıkacak.
  Mutant dünyasının en güçlü 3 4 mutantından biriymiş bu legion abimiz. Bir sürü altbenliğe sahip olduğu için istediği gücü kullanıyormuş. Ancak youtube'da gördüğüm bir yorumu da aktarmak isterim. Cidden nasıl bir gen bir insanın gerçekliği bükmesine izin verir? Hadi pençe çıktı, havaları kontrol ediyorsun, vücudunu metal yaptın, duvarlardan geçiyorsun, gözünden ışın da çıktı tamam da phoenix gibi scarlet witch gibi gerçekliği bükmek nasıl oluyor?
   
 4. 11
  popüler olana ateş püsküren benim gibilere ilaç gibi gelecek, bolca mindfuck içeren, birkaç marvel karakterinin hikayesini de barındıran çizgi roman kahramanı dizisi.

  ilk 3 bölümü peş peşe izleyince dizinin epilepsi hastası olanlara göre olmadığını düşündüm. ayrıca aç karna bu diziyi izlemeyin, başınız dönmeye ve mideniz bulanmaya başlıyor izlemeye devam ettikçe.
  #97133 lake of the hell | 1 yıl önce
   
 5. 4
  kesinlikle herhangi bir baskı altında kalmaksızın izlemeye başladığım dizi. henüz 2 bölüm bitirdim ve hoşuma gitmedi desem yalan olur. güzel yani. güzel ilerliyor. o değil oldukça iyi de rating aldı sanki... 8.7 fena değil gibi.
  #34821 larden loughness | 2 yıl önce
   
 6. 8
  Ayrıca syd barrett'a çaktıkları selam için ayrı müteşekkirim.
   
 7. 14
  Cogu zaman 5.000 kisilik kabul edilen roma askeri birligi ve sayisi.
  #101983 timoteus | 1 yıl önce
   
 8. 13
  3. sezonu 2019'un ya şubat ayında ya da nisan ayında başlayacak gibi görünen dizi. mini dizi olarak yola çıkıp, sıfır beklentiyle bu işi reytinglerde gayet iyi bir noktaya çıkarmak bir başarı bence. her ne kadar 2. sezonu tamamen kahraman hikayesine ayrılır diye beklerken hayal kırıklığı yaşamış olsam da, 3. sezonu için oldukça ümitliyim.

  dizinin 3. sezon onayı almasıyla ilgili haber

  shadow king'in dizinin bölümlerinin büyük bir kısmını kaplaması önce itici geliyor, sonra insan alışıyor. ama gene de diziyi david charles haller'ın hayatı olarak algılamakta güçlük çekiyorum ben. ilk sezon mindfuck temasıyla zaten ilgi çekiciydi. 2. sezon bu mindfuck işinin bokunun çıktığını ve ana konudan uzaklaşıldığını düşünüyorum. bir başka deyişle, 2. sezon ilk sezonun ekmeğini yemekle geçti. ayrıca, halen en başarılı çizgi roman uyarlaması dizi etiketine de sahip olduğu için pek fazla olumsuz eleştiri yapılmıyor.

  3. sezonla birlikte umarım ilk sezonki havasına tekrar bürünebilir.
  #101791 lake of the hell | 1 yıl önce
   
. . .