1. 12
  "yapılmış en iyi çizgi roman uyarlaması dizi" diye nitelendirmenin gayet doğru olduğu dizi. ilk 3 bölümünü bir oturuşta izleyip gaza gelmiş ve girdi yazmıştım. 2. sezonun ilk 2 bölümünden sonra daha fazla şey yazmam gerektiğine karar verdim. benim gibi "popüler olana uzak" olan insanlara bu diziyi izlemeleri gerektiğini öneririm.

  ilk girdimde birkaç marvel karakterini anlattığından bahsedip spoiler kıyılarından uzak durmuştum. shadow king'ten, david charles haller'dan, psylocke'tan ve genel hatlarıyla x-men'den bahsetmemek için böyle yazmıştım ama dayanamadım. bu dizi x-men evreninin zibilyon adet fraksiyonunun birkaç filmle heba edilmiş olduğunu görmek açısından çok önemli. aslında tam da bu yüzden x-men animated series en iyi çizgi film serisi olmayı sürdürüyor çizgi roman hayranları için. eh, "marvel seven çizgi roman hayranları" demeliydim belki de.

  çizgi romanlarda anlatılan (genellikle marvel'da var bu, dc comics evreni hakkında çok bilgim yok) mutantların seviyeleri vardır. alpha, beta, gamma, delta ve omega olarak basitçe özetlenebilir. epsilon var bi' de ama o çok önemli değil. omega seviye mutant denildiğinde oturup düşünmek gerekiyor çünkü spider-man ve wolverine ile summer soy ağacını ve legion'ı aynı kefeye koyamıyorsunuz. omega seviyedekilerin yapamadıkları şey yok gibi. zaten dünyamızda geçen çizgi roman hikayelerinde devletlerin korktukları mutantlar da omega seviyedekiler oluyor. yoksa kimsenin spider-man'le falan işi yok.

  çizgi romanına lisedeyken şöyle bir göz atmıştım legion'ın (new mutants). x-men'de geçen 3-4 sayılık hikayesini de okumuştum ama gerçekten de okunması en zor hikayelerden biriydi kendisininki. spider-man'in ve fantastic four'un paralel evrenlerde geçen hikayeleri bile legion'ın hikayesinin yanında çerez gibi kalıyordu. @the ancient one'a bir ara hatırlatmak lazım; legion'ı bize anlaşılır bir şekilde anlatıversin.

  diziye dönecek olursam; ilk sezonun ilk 3 bölümünde ne olduğunuzu anlamıyorsunuz. bu dizi kesinlikle "çizgi roman hayranları izlesin" diye yapılmamış; kafa açan dizileri, filmleri seven izleyici kitlesi için yapılmış. bunu ilk sezonu bitirdikten sonra düşünüyorsunuz. david'in 30'una kadar nasıl bir hayat yaşadığını onunla birlikte anlamak şok edici oluyor (x-men: legacy ve new mutants'ta 20'li yaşlarında oluyordu bu diye hatırlıyorum). izlemeye karar verdiğiniz için pişman olmayacağınız, beyninize geniş bir cimnastik alanı açabilecek bir dizi legion. henüz izlemeyenler varsa şiddete öneririm.

  birkaç link vereyim, yazdıklarımı açıklamış olsun:

  marvel'ın mutant seviyeleri hakkında güzel bir özet: türkçe

  omega level mutants: kısa liste

  nisan 2018 tarihli güzel bir legion çizgi roman okuma sırası rehberi: link
  #97317 lake of the hell | 1 yıl önce
   
 2. tümünü göster