1. 1
  girdi ile alakalıdır. yazar eksilenmez, girdi eksilenir. bir yazarın yazdığı bütün girdileri eksileyen bir yazar da olabilir. hiçbir fikrinizin uyuşmayacağı insanlar vardır hayatta kabul edin. kendi oluşturduğunuz çevrenizle yaptığınız sohbetlerde onay bekleyebilirsiniz çünkü o insanları siz seçmişsinizdir ve doğal olarak sizin gibi düşünen insanlarla muhatap olmak istersiniz.

  sözlüklerde eksileyenlere kötü bir şey yapmış gözüyle bakanlar var. "istediğiniz kadar eksileyin beni yolumdan döndüremezsiniz." gibi şeyler duyarsınız çoğu zaman. sanki evrenin sırlarını açıklıyor da diğer yazarlar eksileyerek ona engel oluyor. girdisinin eksilenmesi o kadar umrunda değil ki özel bir ekleme yaparak bunu belirtmek istiyor.

  eksilemek bir yazarın en doğal hakkıdır. sürekli eksileniyorsanız dönüp bir de kendinize bakmanız gerekir. oylamayı pek kafaya takan bir yazar değilim fakat sürekli eksileniyorsam oturur bir düşünürüm. herkes düşünmeli. sürekli eksilenen birinin "eksileyin eksileyin, vazgeçiremeyeceksiniz beni." gibi söylemlerde bulunmasının, yazarın girdisine bakmadan onu eksilemekten bir farkı yoktur bana göre.

  kendi adıma konuşacak olursam; boş konuşan yazarı eksilerim. bazen öyle girdiler görüyorum ki 50 satır doldurulmuş fakat hiçbir şey anlatmamış. sırf benden çaldığı vakitten dolayı bile eksileyebilirim. bir başkası bir kelimeyi yanlış yazmanıza sinir olup eksileyebilir çünkü böyle bir hakkı var ve o hakkı nasıl kullanacağını size sormayacak.

  değinmek istediğim bir başka konu ise; eksi oy vermenin yalnızca linç isteğiyle alakalı bir durum olduğunu düşünen sevgili yazarlarımız. bir kişi sizin girdinizi eksilemişse sizinle aynı fikirde değil demektir. misal ben patlıcan seviyorum. patlıcan başlığına "sevdiğim sebzedir." yazarım. patlıcanı sevmeyen 50 kişi beni eksileyebilir. demek istediğim; kendinizi savunduğunuz konunun bir peygamberi, diğerlerini ise sizi bu yoldan çevirmeye çalışan müşrikler gibi kodlamanın bir mantığı yok.

  son olarak; siz yazmak istediğiniz gibi yazın sevgili dostlar. yazdıklarınızdan hoşlanmayanlar mutlaka çıkacaktır. nasıl ki sürekli eksilenince bana göre kendinizi sorgulamanız gerekiyorsa, hiç eksilenmiyorsanız da yine kendinizi sorgulamanız gerekir. mesele artı eksi değil, buraya gelip bir şeyler karalamak. beğenilme arzunuzu en azından bu mecrada bir kenara bırakmanızı salık veriyorum.
  #96823 blackmamba | 9 ay önce - düzeltme: 9 ay önce
   
 2. tümünü göster