1. 4
  şu anki golden state, nba tarihinin en iyi takımı olabilir. tarihteki çok iyi takımlara bir bakalım; show time lakers, jordan'lı chicago, kobe ve shaq'li lakers, big 3 barındıran celtics, başka bir big 3 barındıran heat ve günümüz warriors'ı.

  show time lakers magic johson gibi bir oyun kurucu ve kareem gibi bir pota altı oyuncusu barındırıyordu. ribaund, sayı ve asist zaafı yoktu takımın fakat savunması mükemmel değildi. mükemmel değildi diyorum çünkü bu takımlarda her şey çok iyidir. mükemmelik onları birbirinden ayırabilir ancak.

  jordan'lı chicago golden state warriors şu anki haline ulaşmasaydı en iyi onlardı. gerçekten jordan önderliğinde çok büyük başarılara imza attılar. fakat mesele bu; jordan önderliğinde yaptılar. "takım olmak" olgusundan bahsettiğimiz zaman warriors bir adım öne çıkıyor. yanlış anlaşılmasın, golden state warriors'dan herhangi bir oyuncu jordan'ın yanına yaklaşamaz fakat takım olarak bakıldığında şu anki golden state o zamanki chicago'dan daha iyi bir takım.

  kobe ve shaq'li lakers nba tarihinin gördüğü en dominant takımlardan biriydi fakat shaq ve kobe dışında öne çıkan üçüncü bir oyuncu bulmak kolay değil. ikisi o kadar üst düzey oynuyordu ki o yüzden dikkatlerden kaçmıştır belki.

  big 3 barındıran celtics'de ciddi savunma sorunları vardı. ayrıca rondo isimli bir oyun kurucuları olduğu için ritim bulmakta ve top hareketliliğinde geride kalıyorlardı.

  big 3 barındıran heat'e baktığımızda ise daha iyi bir takım görüyoruz fakat onların da problemi wade ve lebron'un yeteneklerinin bir nebze çakışması idi. ikisinin de şutları hiçbir zaman iyi olmamıştı o döneme kadar. ikisi de daha çok orta mesafe ve içeri penetre ile sayı bulmaya çalışan basketbolculardı. bosh da kuvvet eksikliği bulunan ve orta mesafe şutlarında etkili olan bir oyuncu olunca bir kaos ortaya çıkabiliyordu.

  gelelim günümüz golden state warriors'ına. öncelikle yukarıda saydığım takımlardan hiçbiri aynı anda bu kadar tehdit barındırmıyordu. curry üçlük atar, asist yapar, içeri girip turnike bırakır, iyi savunma yapar. thompson üçlük atar, içeri girer, çok iyi savunma yapar. durant hücumda her şeyi yapar, iyi savunma yapar. iguodala hücumda görev oyuncusudur, çok iyi savunmacıdır. green ise hücumda çok güzel oyun kurar, üçlük atar, ribaund alır, olağanüstü savunmacıdır.

  curry 2, durant 1 kez normal sezon mvp'si oldular. thompson yanlış hatırlamıyorsam iki kez üçlük yarışması kazandı. iguodala final mvp'si olmuş bir oyuncu. green ise geçtiğimiz sezonun en iyi savunma oyuncusu ödülünü almış basketbolcusu. nba tarihinde aynı anda bünyesinde bu kadar tehdit barındıran başka bir takım daha yok.

  bahsettiğim konular su götürmez gerçekler. golden state warriors taraftarı değilim. gelebilecek yorumlar için; liseli de değilim. los angeles lakers taraftarı, basketbolu az çok takip eden bir yazarım.

  eleştirirken golden state warriors'ı değil taraftar kitlesini eleştirmeye özen gösterin. çok antipatik bir takım demenizin bir dayanağı yoktur keza bu takım nba'in en sempatik takımlarından biri, şımarık tabiri yakıştırılan curry ise nba'in en sempatik basketbolcularından biridir.

  son olarak bir konuya daha açıklık getirmek isterim; bu takım sadece şut atmıyor. top hakimiyeti yüksek oyuncular barındıran, şut yeteneği olağanüstü oyunculardan kurulu çok iyi bir savunma takımı golde state. kendilerini diğer takımlardan ayıran en büyük özellikleri ise topsuz oyuncuların hareketliliğidir. zaten bunu bu kadar iyi yaptıkları için yetenekli şutörlerini en faydalı şekilde kullanabilirler.

  süper takım oluşturulması insanların canını sıkabilir, anlayabiliyorum. benim de çok memnun olduğum söylenemez. fakat eleştirirken süper takım oluşturmaları eleştirilse daha mantıklı olur, kötü takım oldukları veya sadece şut attıkları yönündeki eleştiriler yersiz oluyor.
  #96811 blackmamba | 12 ay önce (  12 ay önce)
   
 2. tümünü göster