1. 23
  çocuklara paket gıda yedirmeyin!
  ya tamam da işte o iş öyle çok kolay olmuyo.

  "her şeyi organik yediricem, hiç şeker tuz yedirmiycem, her şey doğal olacak" diye diye delirdik.

  şindi efenim bu beslenme konusu önemli, çok önemli helbet. ama işte dengeyi korumak lazım.

  benim düsturum: çocuğu paket gıdalardan, abur cuburlardan koruyabildiğin kadar koru. durduk yere kola, cips, çikolata tattırma. ama eninde sonunda tadacak, isteyecek.. de işte, o tatları sen öğretme, çocuk cips yemezse ölmez. "ama canı çekeeer, yazık çocuğa" yahu tadını bilmediği şeyi niye canı çeksin?? müneccim mi bu çocuk. niye yazık olsun çocuğa, tey allaam...
  neyse işte, sen koru koruyabildiğin kadar. soora komşunun oğlundan, okuldaki arkadaşından.. vs öğrenecek bi gün o tadları..
  işte o zaman da "vay benim çocuğuma arkadaşının doğum gününde pasta yedirdiler! vay ben başımı nerelere vuram!" diye hayatı kendine zindan etme. manyak mısın? az mantıklı ol yahu.

  uyguladığım ve doğru olduğuna inandığım yöntem: evde abur cubur bulundurmuyorum. çocukların öğünlerini düzgün yemelerine ve dengeli beslenmelerine gayret ediyorum. sebze, mevye, et, balık, süt ürünleri, çerez, kuru meyveler, yumurta gibi yararlı besinleri dengeli olarak yedirmeye çalışıyorum.
  bu besinlerin, gücüm ve zamanım yettiğince doğal ve organik olanlarını almaya gayret ediyorum.
  ara sıra da çikolatadır, cipstir, patates kızartmasıdır, şekerdir yemelerine izin veriyorum. tadını öğrendiler bi kere..

  asla yapmadığım ve yanlış olduğuna inandığım yöntem: evde kola, cips, bisküvi, gofret...vs gibi bilimum abur cuburu bulundurmak. bunlar evde her daim bulunduğu için çocuğun sadece bunlarla beslenmesi ve normal yemek yemeyi reddetmesi. karnını abur cuburla doyurması. veya evde bulundurulmasa da çocuğun dışardan sürekli her istediğini almasına izin verilmesi, her gün bu abur cuburlarla beslenmesi.

  okumaya üşenene yazının özeti: paket gıda yedirmeyin. ama yedirmiycem diye de delirmeyin.
  #95241 morgase | 1 yıl önce (  1 yıl önce)
   
 2. tümünü göster