1. 737
  ikinci kez oldu bunu bana söyleyen. bugün gerçekleştirdiğim bir ritüelde, "fotoğraflardan daha çirkinmişsin. filtre mi kullanıyordun fotoğraflarında?" dedi.

  güldüm. ayollu mayollu bir kahkaha attım. söylediklerinden dolayı hiç gocunmadım. gülerek teşekkür ettim, herkesin estetik algısına kimse karışamaz.

  artık bugün de bir iftarı daha atlatacağız.
  #93473 pia | 10 ay önce
   
 2. tümünü göster
  mangetsu :
 1. yani fotoğrafta da çirkin bulmuş öyle mi? bence kendine bu kadar basit böyle yorumlar yaptırmamalısın. etkilenmez gibi gözüksen de, bir süre sonra gazete yaprağının parmağı kestiği gibi psikolojik yaralar açıverir sende, hiç anlamazsın.
  *28439 | 10 ay önce
   
 2. pia :
 3. yok fotoğrafta daha güzelmişim gerçekte çirkinmişim.

  bir insanın öncesinde ne söyleyeceğini kestiremiyorsun. söyledikten sonra senin görüşün bakışın deyip geçeceksin. diğer türlüsü tartışmak, aksini iddia etmek ya da sert yanıt vermek çok gereksiz. bir daha konuşmazsın, görüşmezsin tamam. kişisel algılar etrafında belirtilmiş yorumlar olduğu için genellemiyorum. bir başkası güzel diyor bir başkası çirkin. neye kime göre? çok tartışılır bit mevzu. bu kavramlar da zaten çok derin konular. etkenler etrafında konuşmaya kalkışsak pek içinden çıkamayız.

  gülüp geçeceğiz. insanlar karşı tarafa yaptıkları yorumlarda söylenenlerin kendilerinde de oldukları unuturlar.
  *28440 | 10 ay önce
   
 4. mangetsu :
 5. arkadaş ne güzellilmiş be. inşallah yaşlandıklarında yemek yerken dişleri düşer damaklarından da, anlarlar insanları fiziki yönden eleştirmeyi.
  *28441 | 10 ay önce
   
 6. son kurtadam :
 7. bir insan karşısındakine nasıl "çirkinmişsin" der lan? nasıl ritüeller onlar delimanyaklar gelmiş.
  *28443 | 10 ay önce
   
 8. pia :
 9. hala aşamadığım sıkıntılarım var. yine bu durumlarda verdiğim tepkiler iyi. eskisinden biraz daha ılımlı ve vurdumduymaz davranabiliyorum. bu sürece geleyim diyene kadar kaç pia öldürdüm içimde allah bilir.

  insanlarda oluşan güzellik algısının keskin sınırlar konulmasının sebebini az çok biliyoruz. sosyal medyanın, derginin, gazetenin, basının, görsellerde kullanılan ulaşılmaz olarak afişe çıkmış gövdelerin bilinçaltımıza nasıl yerleştiğinin sonucu. hadi bizim kuşağımız bu güzellik bombadırmana maruz kalmamış olabilir ancak yeni nesil öyle değil. güzellik için açılan blogların, youtube kanallarının, instahram hesapların haddi hesabı yok. insanlar bununla yatıp kalkıyor. he haliyle gördüklerinün zıttı ile karşılaşınca ünsan bir bocalıyor böyleleri de mi var diye. gerçeklikten kopuk yaşıyorlar. içinde bulundukları algıdan epey uzaklar. makyaj yapmadığım için, ruj kullanmadığım için, aşırı dekolte giyinmediğim için, etek elbise tarzı bedeni dışa taşıyacak kıyafetlerden uzak olduğum için çok eleştiri aldım. bir insanın kişisel alanına saygı duymaktan ziyade alışkın oldukları bir şeyin içine yerleştirmeye çabaladıkları için çok kalp kırılıyor. ya da sözleri acımasız oluyor. artık göbekli erkekleri değil, dar pantolonlar giymiş, göğsü geniş kaslı erkekler ilgi görülüyor. örnek vermek gerekirse. kadınlar için de benzer. sırf kollarındaki kılları almadı diye bir kadının başka bir kadına yaptığı zulme şahit oldum. kendi içimizde bu kadar parçalanmışken, dışarıya açık vermişken nasıl bu döngüyü kıracağız? çok eksiğimiz var.

  bazen iyi ki duymuyorum, sağırım diyorum. işte karşıdaki insanın kimi söylediklerini duymamak gerek. ve o insandan uzak durmak. gerisi güzellikler biriktirebileceğin insanlarla bir arada olmak. bunlar da fazlasıyla yeter :)
  *28444 | 10 ay önce