1. 1
  "para mı kaldı ki yönetelim lan?" diye çıkışmayın. türk'ün aklı kaçarken gelir.

  para mal alırken kazanılır diye bir kaide var. bunun şanstan ya da öngörüsüzlükten kaynaklanan kısmını geçtim. bu krizde de ilk önce yatırımda yakalananlar yamulacak ama bunun dışında, alabilecek konumda iken, önce ihtiyacı belirleyip sonra ürünü aramak lazım.

  beylik cep telefonu örneğini vereyim: tüm arkadaşlarım "yenisi çıkmış" diye telefon yeniliyor. ya kardeşim sen şu elindekiyle yapamadığın neyi yenisiyle yapabileceksin? yok. x aplikasyonu daha hızlıymış. e bir hesapla bakalım kaç gün çalışman gerekiyor o aplikasyon hızlansın diye. değer mi? işte malı almanın -'zamanlama'dan daha kolay olan- değer biçme kısmı.

  ayağını yoganından azına uzat: geçen biri yazmıştı, arkadaşı tek maaşla çocuk yapmış, belli ki bir de ev kredisine girmiş. bir de tekrar okul okumaya karar vermiş. bu krizden önce bile haftanın 7 günü makarna salata yiyor, kızları et görsün diye ayda 250 gram kıyma alıyorlardı. Bunu yapan da o kadar çok ki. bir sürü insan, eşinin ve kendisinin gelirini toplamış, faturayı düşmüş, kredi çekmiş. bir hesaplıyorsun eline 50 lira kalıyor hesabın sonunda. insan işsizliği, hastalığı düşünmez mi?

  kap su akarken doldurulur: yukaridakileri doğru yönetip, örneğin illa evim olsun gibi psikolojik faktörlere yenilmeyip, her harcamayı bir yatırım olarak görüp, kumarsal yatırımlara bel bağlamadan kenara atmak para yönetiminin ilk halkasıdır. nereye atacağın da sonraki.

  ha şimdi bir haftada %35 fakirleşmişken bu yazdıklarımın güncel bir anlamı var mı? yok. tersine küfür gibi geldi bana bile.

  bir de para cesurları sever mevzu var ki, onların onda birinin hikayeleri anlatılıyor. kalan 9'u evine ilk haczi yiyenler.
  #93469 son kurtadam | 10 ay önce - düzeltme: 10 ay önce
   
 2. tümünü göster