1. 2
  Düşünce okumadan daha ötesinin yapılabildiği yetenek.

  Başka birinin zihninin derinliklerinde dolaşmak; uzaktaki kişinin zihnini dürtmek (evet dürtmek, sopa ile, parmak ile dürtercesine zuurrt diye dürtmek), görüntü aktarımı yapmak mümkün oluyor.

  Fakat...

  Görüntü aktarımı idealar üzerinden gerçekleşiyor. Bu durum idealardan görüntüye dönüşüm sırasında yanlış yorumlamalara sebep olabiliyor.

  örneğin, sevgisini ifade etmek için aşağıdaki gibi bir kalp gönderen kişinin sevgi dolu mesajı:

  i.hizliresim.com/...


  karşı tarafta aşağıdaki gibi algılanıp:

  i.hizliresim.com/...

  mesajı alan kişinin ürpermesine ve hatta korkmasına neden olabiliyor.

  Bir gün gelecek ve bu yeteneğin nasıl kullanıldığını tüm insanlık çözecek. O gün geldiğinde yabancı dil problemi ortadan kalkacak. Sadece insanlar ile değil, hayvanlar ile de iletişim kurulabildiğinin farkına varılacak. Elbette sahip olduğumuz organların kapasitesi nedeniyle hiç anlayamacağımız fakat anlam verebileceğimiz olaylara da şahit olacağız.

  örneğin, bir köpeğin anısını dinlerken (günümüz için dinlemek kelimesini kullanmaktan başka seçeneğim yok. Telepati kullanılmaya başlandığı zamanlarda da kelimelere ihtiyaç duymayacağımız için belki de anlatmak için ihtiyaç duyduğum kelime hiç telaffuz edilmeyecek) olayları duyduğu kokuları aktararak anlatması hoşumuza gidecek ya da içimizi burkacak, bizi üzecek.

  3 yıl kadar önce bir köpekten dinlediğim üzücü anısı:

  "yemek bulmaya gittim. yavrularımı insansız insan evinde köşeye, topraktan aşağıya bıraktım. Yavrularım sıcak kokuyordu. emzirmek için döndüm, yavrularım yoktu. yavrularımın kokusu soğuktu. insan ağzına sokulan ateş kokuyordu. üç insan. ağzından ateş kokulu su bırakmış. ağzına soktuğu ateş külü yerde, ezik, üstü araba tekeri kokulu. yavrularım yok, yavrularım aç, altımda acı var"

  Görüntülerin yorumu: inşaatın bodrum katına bıraktığı yavrularını üç kişi almış. Yavru köpeklerin almadan önce sigara içmişler, bir tanesi yere tükürmüş. İzmaritlerden birini ezerek söndürmüşler, lastik tabanlı ayakkabının kokusu da izmarite sinmiş. Anne köpek döndüğünde yavrularını bulamamış, emzirme zamanı geldiği için göğüsleri acımaya başlamış.

  Son olarak.. Girdiye kategori seçimi için. "kurgusal yetenek" denmiş. Kurgusal değil. Ama şimdilik sizin dediğiniz gibi olsun.
  #92272 macro | 8 ay önce - düzeltme: 8 ay önce
   
 2. tümünü göster