1. 21
  bir çocuğun başına gelebilecek en kötü şey cahil bir anneye sahip olmaktır.
  (genişleteyim: bir çocuğun başına gelebilecek en kötü şey cahil ebeveynlere sahip olmaktır.)

  peki nasıl mükemmel anne olurum?
  cevap veriyorum: olamazsın!

  nasıl doğru düzgün anne olurum?
  hah buna cevap vermeye çalışayım:

  annelik iç güdüsel bir kavram. annelik iç güdüsü diye bişi var evet, hormonlar falan da devreye giriyor, çok güzel oluyor.
  yanlış olan anneliği sadece iç güdülere bırakmak.

  bir çocuk için en doğrusunu, en iyisini annesi bilir, net. o yüzden işte iç güdülerinle ve mantığınla hareket edersen en doğru anneliği yapmış olursun.

  amaaaaaaa
  kocaman bir amaaaaa geliyor burda;

  hiç bir şey öğrenmeden, araştırmadan, büyüklerin tecrübelerine kulak vermeden, çocuk gelişimi ve bakımıyla ilgili kitaplar/kaynaklar okumadan; körü körüne, cahilce mantığına bırakırsan işi çuvallarsın. fena çuvallarsın. öyle böyle çuvallamazsın yani...

  doğru anneliğin sırrı şurda yatıyor; naçizane görüşümü yazayım:
  çok okuyacaksın, araştıracaksın. bir süre sonra hangi bilgiye güvenip, hangisini benimsememen gerektiğini kavrıyorsun zaten. bu öngörüye ulaşmak için çok çok çok okuman gerekiyor. işte bundan sonra sürekli takip ettiğin, güvenilir kaynakların da oluşuyor, ve başın sıkıştığında artık sadece o kaynaklara başvuruyorsun. işin kolaylaşıyor. her seferinde literatür taramana gerek kalmıyor. şu adam bu konuda ne demiş bi bakayım diyosun, bitiyor.
  tamam okuduk, o cepte. başka???
  büyüklerin tecrübelerinden faydalanacaksın. annelere, babalara, anneannelere, babaannelere, teyzelere, halalara soracaksın. onları dinleyeceksin. çocuk büyütürken neler yapmışlar, yaşamışlar öğreneceksin.
  bu da cepte.

  dikkat edilmesi gereken husus:
  1. kitapta yazan her bilgi %100 doğru değil. veya doğru olsa bile senin çocuğuna uymayabilir. her çocuk/bebek farklıdır. kitaplarda, internette yazan her bilgiyi harfi harfine kendi bebeğinde uygulayamazsın.
  2. büyüklerin söylediği her şey doğru değil. bizi büyütürken yaptıkları o kadar çok yanlış var ki, o zamanlar doğru zannedilen yanlışlar....

  ee napıyoruz o zaman? işte geldik zurnanın zırt dediği yere:

  bence en doğru annelik; cahilliğini üzerinden atmak için okuyup öğrendikten ve büyüklerin tecrübelerine kulak verdikten sonra bu 2 kaynağın bilgilerini kendi mantığıyla yorumlayarak; mantığına yatan en doğru hareket neyse onu uygulamaktır.
  bitti, mersi.
  #88147 morgase | 1 yıl önce (  1 yıl önce)
   
 2. tümünü göster