1. 1
  gıda, tarım ve hayvancılık bakanlığı'nın ev hayvanlarını, sokak hayvanlarını ve (üzücü ama evet) süs hayvanlarını "kayıt altına alma" konusundaki inadı ile 2021'de köpekler için, 2022'de kediler ve gelincikler için (evet, oldukça garip ama yönetmelikte böyle yazıyor) zorunlu hale gelecek olan teknolojik alet.

  önce, yaklaşık 2 hafta önce resmi gazete'de yayınlanmış yönetmeliği şuraya bırakayım: yönetmelik

  bir de, karşılaştırmak için şu kanuna ihtiyacınız olacak çünkü yönetmelikteki bazı cezalar kurbanlık koyun çevçevesinde incelenmiş ve belirlenmiş: kanun

  ayakları yere basıyor gibi gözüken, özellikle ev hayvanı sahiplerini düşünüyormuşçasına görünen ama deli gibi açığı ve acımasız yanı olan bir yönetmelik bu. 2021'e kadar bazı maddelerin kanun boşluklarının ciddi düzeyde doldurulması gerekiyor. inceleyelim, shall we?

  - kayıt altına alınma konusunu mikroçiple yapmayı pek doğru bulmuyorum, baştan bunu yazmalıyım. devletin hangi ülkeden ve hangi çağ dışı teknolojiyle edindiği belirsiz bir aletin benim sorumluluğumda bulunan bir canlının vücudunun içine sokulması bana ters geliyor. madde 9, mikroçipin nereye sokulacağını anlatmış: "mikroçip, iki skapula arasına veya sol tarafta boynun kulağa yakın kısmına deri altına uygulanır." skapula dediği kürek kemiği.

  - hem madde 4'teki tanımların açıklanmasında hem de madde 5'in son fıkrasında da belirtildiği üzere, 16 yaşından gün almış (2021 yılı için 2005 doğumlu olmak yetecektir) bir ergenella evcil hayvan sahibi olarak görülüyor. maddenin "18'ini doldurmadıysa sorumlulukları velisine/vasisine aittir" kısmı da tırışkadan. hayvana bir şey olduğunda "16 yaşındayım ben yaae, kendime bakamıyorum" açıklamasının önü açılmış oluyor. hoş, ev hayvanlarını zerre kadar değerli gören bir yönetmelik değil bu. mal gibi görmeye devam eden bir devlet var halen.

  - madde 8'in sonunda, söz konusu hayvan ve sahibinin kimlik bilgilerinin, istenildiğinde üçüncü kişilerle paylaşılabileceği belirtiliyor. fişleme olduğu oldukça açık olan passolig'e karşı çıkmış biri olarak, "sıçarlar öyle mikroçipe" de diyebilirim ama çocukları düşünmeliyim. bilemiyorum altan.

  - henüz kayıt altına alınmamış koyun, inek, dana gibi evcil olarak görülen hayvanlar da mikroçiplenecek. ama ben pek anlamadım 12. maddenin ilk fıkrasını. "ithal edilmiş hayvan" tanımı her yere çekilebilir. bu madde tekrar düzenlenecek ve kanun boşluğu daha da azaltılacaktır.

  - 12. maddenin 4. fıkrası dövülüp dövülüp sokağa atılan hayvanlar için tam bir kabus. kayıtlı sahibi bulunduğu anda bakanlık hayvanı hemen o kişiye veriyor. yani, ben köpeğimi dövdüm, dövdüm ve sokağa attım. hayvanın perişan haline acıyan biri de bakanlığı arayıp bu hayvanı sahiplenmek istedi. işte, önce eski dayakçı sahibi aranacak ve ona verilecek hayvan. bu fıkrayı yazanlar (ve bu yönetmeliği hazırlayanlar) içinde tek bir hayvan sahibi bulunmadığından eminim. ben bu fıkrayı okuduğum anda böyle bir olay kafamda canlandı. değiştirilmesi gereken fıkralardan bu da.

  - 14. madde de "bütün masraflar hayvan sahiplerine aittir" diyor. sanırım hem mikroçip işleminin ücretini hem de işlemi yapan veterinerin işçilik ücretini hayvan sahipleri ödeyecek. 500 lira falan olmadıktan sonra sorun olarak görmüyorum ben bunu. hayvan bakmanın çocuk büyütmeye benzediğinden ve masraflı bir iş olabileceğinden çekinenler sahiplenmekten vazgeçer belki.

  - 18. maddenin ilk fıkrasıyla birlikte bu yönetmeliğin hayvanları canlı olarak değil, bir eşya olarak gördüğü kanıtlanmış oluyor. yunus parkları, sirkler falan gayet normal çünkü. önemli olan, sadece mikroçip takmak!

  - 20. madde cezaları anlatmış. girdinin başındaki kanun linkini açıp karşılaştırabilirsiniz (kanunun 36. maddesine bakacaksınız). mikroçip yaptırmayanlara hayvan başına 500 lira, mikroçipe istemeden zarar verenlere 5000 lira, belgesiz hayvan kesenlere 10000 lira ceza var. acaba mikroçiple kayıt altına alınmış kedileri de keseceğinden emin olduğum caniler 10000 lira ceza alabilecek mi?

  "2021'e kadar çok var" diye düşündüm ben de. benimkilerin biri 5, öbürü 4 yaşında. o zamana yaşarlar mı, yaşamazlar mı; onu bile bilmiyorum. ama doğru bir amaçla ve doğru önlemler getirilerek uygulanmak istenen bir yönetmelik değil bu mikroçip yönetmeliği. bundan eminim. haytap gibi sivil toplum kuruluşlarına da bi' danışaydınız be bakanlık. hayvanlara takılan mikroçipin adı cafcaflı ama riskleriyle ilgili ayrıntılı bir araştırma yok mesela. bundan bahsedeydiniz, "biz bi' araştıralım, sonra zorunlu tutarız" diyeydiniz.

  gerçekten de hayallerde yaşıyor bazıları, di' mi?
  #81069 lake of the hell | 9 ay önce
   
 2. tümünü göster