1. 1
  istiklal marşı şairi.

  20 Aralık 1873 tarihinde istanbul'da doğan mehmet akif'e babası tahir efendi, doğduğu güne göre yaptığı ebced hesabı ile "ragif" adını vermiş. ancak küçüklüğünden beri ona herkes "akif" diye seslenmiş ve kendisi de hep bu adı kullanmış. küçük yaşlardan beri şiir yazan mehmet akif, baytar (veteriner) olarak sürdürdüğü meslek hayatında da şiirden hiç kopmamış.

  yaşadığı dönemde oluşan edebi topluluklara katılmayıp bağımsız bir şekilde sanat hayatını sürdüren şair, şiirlerinde halkı halka anlatmayı, anlatırken de onları bilinçlendirmeyi amaçlamıştır. islamcılık düşüncesi doğrultusunda eserler sunsa da bu düşüncesini şiirlerine yansıtırken aslında milliyetçi bir üslup da benimsemiştir.

  bütün şiirlerinde aruz ölçüsünü kullanan mehmet akif, büyük bir başarıya da imza atmış. o dönemde halkın konuştuğu dili, aruz veznine başarılı bir şekilde uyarlayıp o ahengi oluşturmak her şairin harcı olmamıştır.

  27 Aralık 1936 tarihinde hayatını kaybeden mehmet akif'in mezarı Edirnekapı Mezarlığı’ndadır. oldukça mütevazı bir şekilde gerçekleşen cenaze töreninin sonunda mezarı başında istiklal marşı okunmuştur.

  *****

  (bkz: istiklal marşı)
  #80889 kesret | 9 ay önce