1. 17
  Yüksek ateşten korkmuyorum.

  Anne olmaya hazırlanırken yaptığım okumalarda öğrendiğim en değerli bilgilerden biridir bu:
  ateş korkulacak bir şey değil!

  Her ateşi düşürmek zorunda değilim!

  Bu ateş meselesi doğru zannedilen yanlışlardan. Çocuğun ateşi çıktı mı hemen bir havale endişesi ve anında bir ateş düşürücüye sarılmak en sık düşülen hatalardan. Hele hele diş nedeniyle çıkan ateşe müdahale edip ateş düşürücü/parasetamol/ibuprofen vermek en büyük hatalardan. Hele bir de aşı sonrası “ya olur da ateşi çıkarsa” diye ateş düşürücü vermek!! Buraya çığlık atan emoji koymak istiyorum.
  Bunlar o kadar gereksiz ve zararlı hareketler ki, nerden tutsanız elinizde kalır.

  Aşı sonrası çocuğun ateşi yükseliyorsa bu çocuğun vücudunun aşı ile enjekte edilen mikroplarla savaştığının kanıtıdır. Vücut mikroplarla savaşırken savunma mekanizması olarak ateşi yükseltir. Sen kalkıp o noktada çocuğa ateş düşürücüyü dayarsan çocuğun gardını düşürmüş olursun. Vücut mikropla savaşacak ki onu yensin, aşının bi anlamı olsun. Bu savaş esnasında da kendini korumak için ateşi yükseltmiş, sen ne diye çocuğun savunma mekanizmasına müdahale ediyorsun ki?
  Yok daha ateşi bile çıkmadan “ya olur da ateşi çıkarsa” diye verdiysen ateş düşürücüyü, külliyen yanlış. Daha çocuk savaşa başlamadan onun elini zayıflattın.
  Allahtan artık aşılardan sonra pek ateşi çıkmıyor çocukların. Tabi şunu da belirtmem gerekir; gelişimi normal seyreden, herhangi bir rahatsızlığı olmayan veya premature doğum gibi düşük doğum kilosuyla dünyaya gelmeyen çocuklardan bahsediyorum.

  Diş çıkarırken de bazı çocukların ateşi yükselebiliyor. Diş ateşi çok büyük oranda 38,5 dereceyi geçmez. Bu kadar ateş için çocuğa ateş düşürücü vermek çok gereksiz. Gerekliliği bir yana, zararlı. Otizme ve astıma genetik yatkınlığı olan çocuklarda parasetamol alımından sonra bu hastalıkların meydana gelme olasılığı artmış oluyor. ayrıca parasetamol hastalığı tedavi etmez, sadece ateşi bloke eder. Diş yüzünden çocuğun vüsut ısısı yükseldi diye gereksiz yere kullanılan ateş düşürücüler içerdikleri parasetamol nedeniyle karaciğer hasarı, mide kanaması, böbrek sorunları olarak geri dönebilir, aman diyim. Rahat bırakın çocuğu. Alt tarafı diş çıkarıyor, ilaçların yan etkilerine durduk yere maruz bırakmayın çocuğu.

  Hastalık nedeniyle yükselen ateşte ise anne babanın iyi bir gözlemci olması gerekiyor. Her hastalık ateşi düşürülmez! Bi daha söylüyorum: rahat bırakın çocuğu! Çocuğun genel durumu iyiyse, yüksek ateşle birlikte halsizlik, göz altlarında çökme…vs gibi hastalık belirtileri yoksa, ağrısı sızısı yoksa; çocuk gülüp oynamaya devam ediyorsa bi elinizde termometre, bi elinizde ateş düşürücü şurupla çocuğun peşinde koşturmayın. Üstünü biraz soyun yeter. Çocuğun hastalığa karşı savunma sistemine zarar vermeyin. Bir doktora danışmaksızın hemen ateş düşürücüyü dayamayın.
  Ailede veya çocukta havale geçmişi yoksa çocuğun ateşi yükseldi diye havale korkusu yaşamayın.

  Ateşe ne zaman dikkat edilmeli dr tomris cesuroğlu’nun bir yazısından alıntılayayım “Soğuk algınlığı, ateşli hastalık geçiren çocuklarda dikkat edilmesi gereken ve kaçırılmaması gereken bazı somut belirtiler de var tabii, bu gönderimin konusu değil ama atlamamak lazım, o yüzden yazıyorum: nefes alıp vermede zorluk, hışırtılı solunum, dudaklarda morarma, baygın gibi çok halsiz olma/ çocuğu çok zor uyandırabilme, ağızın kuru olması, susuz kalma belirtisi olarak, bebeğin çocuğun çişli bezlerinin çok belirgin azalması, sıvı alımının dahi azalması, havale geçirme, 3-5 günden uzun süren ateş, şiddetli ishal ya da kusma, vücutta döküntü, bebeğin 3-6 aydan küçük olması (çocuk ne kadaar küçükse ateş dahil tüm belirtileri daha çok ciddiye almak lazım), altta yatan bir hastalık ya da tıbbi durum bulunması, mesela prematürelik, vb.” Işte bu durumda özenli bir muayene ve tetkik ihtiyacı olabilir, hemen doktora başvurmalı.

  Ve yine dr. tomris cesuroğlu’nun sözleriyle bu girdiyi noktalayalım:

  “Çocuk hastayken ateşi düşürdüğünüzde hastalık süresini kısaltmıyor, çocuğu iyileştirmiyorsunuz. Aksine, ateşi düşürmenin hastalık süresini uzatabileceğine dair çalışmalar var. Yani ateşi düşürünce anı kurtarıyorsunuz, çocuğu tedavi etmiyorsunuz. Ben de diyorum ki: Bu gerçekten gerekiyor mu, düşürmeye değer mi? Önce bir düşünün, sonra harekete geçin diyorum.”

  Evet, Lütfen önce bir düşünün, sonra harekete geçin.

  Şimdi sakin ol ve o termometreyi yavaşça yere bırak.
  #78765 morgase | 2 yıl önce
   
 2. tümünü göster