blue ruin

 1. 1
  genellikle ışıkçılık ve yardımcı görüntü yönetmenliği işleri yapmış, ilk filmini ise 2007'de yönetmiş (murder party), pek tanınmayan jeremy saulnier'ın ikinci yönetmenlik tecrübesi olan 2013 yapımı festival filmi. cannes film festivali'nin bağımsız yapımları ön plana çıkarmak için verdiği "quinzaine des réalisateurs"* (yönetmenin 14 gecesi) ödülünü kazanmış olsa da, popülerliği artamamış güzel bir intikam filmi bu. illa quentin tarantino çekecek ve siz de ayıla bayıla izleyeceksiniz diye bir kural yok tabii. böyle kıyıda köşede kalmış güzel filmleri de es geçmemek adına başlığını açayım istedim.

  sokakta yaşayan bir evsiz olan dwight'ın bu hale nasıl düştüğünü düşündürterek başlıyor film. bir süre sonra da dwight'ın gözünden anne ve babasını, kız kardeşini, cleland sülalesini izlemeye başlıyorsunuz. intikam kısmını da filmin ilk yarısı dolmadan çözmüş oluyorsunuz. aslında böylece merakınız biraz azalmış oluyor filme karşı ama sürekliliği ve gerilimi oldukça iyi bir seviyede olduğu için sıkılmadan izlemeye devam edebiliyorsunuz.

  ringu'dan sonra, en fazla gerildiğim film bu olabilir. dwight'ın kız kardeşinin evindeki sahne ve cleland sülalesinin avlanmak için kullandığı evdeki sahne uzun süreli olarak ensemdeki kılları dik tuttu. filmin pazarlanması "çok fazla vurdulu kırdılı" ve "aksiyon dozu, konusunu algılayamayacağınız kadar bol" şeklinde yapılmış ama film böyle bir film değil. biraz kan, bol miktarda sessiz öfke ve sonuna kadar intikam barındırıyor. bu nedenle de film hem yaş sınırlaması (pg-13) hem de şiddet sınırlaması ile gösterime girmiş.

  dwight rolünde sessiz öfkeyi damardan verebilmiş macon blair başrolde. sakallı halinin garip bir şekilde oldukça genç göründüğünü düşünüyorum. ayrıca, homeland dizisiyle ünlenmiş amy hargreaves de dwight'ın kız kardeşi sam rolünde. diğer yan karakterleri canlandıran oyuncuların tamamının ortalama üstü bir performans gösterdiğini yazsam, yanlış olmaz. "çok sırıtmış bu sahneler be" dediğim hiçbir an olmadı.

  yaklaşık 1 milyon dolarlık bütçesini bile gişede çıkartamamış bir filmi övmek doğru olur mu? bittabi. popüler olamamış ama oldukça iyi bir intikam filmi seyretmek istiyorsanız ve blue ruin'in adını bile duymadıysanız, şiddetle öneririm.

  afiş

  fragman

  edit: filmin hiçbir yerinde açıklanmayan filmin adının kaynağı, hurdaya çıkmak üzere olan, dwight'ın gök mavisi 1990 model pontiac'ıymış.
  #77360 lake of the hell | 7 ay önce - düzeltme: 7 ay önce