1. 16
  hani diyorlar ya "benim çocuğum gece 12'den önce uyumuyor" veya "benim kızım sadece çikolata yemek istiyor, başka hiç bir şey yemiyor"

  şimdi o öyle değil efenim, doğrusu ne söyliyim mi: "sen çocuğunu 12'den önce uyutmuyorsun!" veya "sen kızına çikolatadan başka bir şey yedirmiyorsun"

  eskiler "nasıl alıştırırsan öyle gider" demişler. bu söze büyük oranda katılıyorum. ortada kaideyi bozacak istisnai bir durum yoksa bu söz geçerli.
  her çocuk kendi karakteriyle doğar ve her çocuk birbirinden farklıdır evet. bununla birlikte her çocuk şekle girmeye hazır birer hamurdur. onlara sevgiyle, şefkatle, hoş görüyle her şeyi göstermek ve öğretmekle yükümlüyüz.

  belki beni topa tutanlar olacaktır ama yine de söyliyim; bu tarz söylemleri olan anne/babalar rahatına düşkün anne babalardır. zora gelmezler, denedim olmadı diyip bırakırlar. "çok ağlıyo naapiyim" derler. veyahut, çocuğunu çok sevdiği için onu zorlamaya gönlü elvermediğini savunurlar."çok ağlıyo, kıyamıyorum" derler.

  oturup düşünmek, terazinin kefelerine bi koymak lazım hangisi ağır basıyor: çocuğun o an ağlayıp zırlamaması mı daha önemli yoksa dengeli beslenmesi veya büyüme hormonlarının en çok salgılandığı saatlerde uykuda olması mı daha önemli?? geleceğini ve gelişimini en çok hangileri etkileyecek? o an onu ağlattınız diye sizden nefret mi edecek?
  #76438 morgase | 2 yıl önce (  2 yıl önce)
   
 2. tümünü göster