1. 2
  her ne kadar başlangıcı 1970'lere dayansa da bana göre bu türün asıl başlangıç noktası 1992 yılında çıkan wolfenstein 3d idi. hemen bir sene sonra doom sahne aldı. üç beş sene içinde ise quake ve duke nukem doğdu. lakin türe damgasını vuran 1998 yılında çıkan ve hala üçüncüsü gelmeyen half life oldu. nitekim half life günümüzde hala en çok oynanan modlardan birisi olan cs: go'nun temeli... cod ve bf ise türe farklı bir boyut getirdi.

  severek oynadığım bir tür değil benim açıkçası. çünkü kafayı kullanmaktan çok el göz koordinasyonunun iyi olmasına bağlı gelişiyor her şey.

  bu oyun türünü, özellikle online oynamayı sevenlere ise bir kaç tavsiyem var. öncelikle iyi bir bilgisayar, iyi bir bilgisayar yok ise daha düşük görüntü kalitesi şart. akabinde ise iyi bir internet bağlantısı gerekiyor. internet bağlantısı iyi olsa bile kablo ile internete bağlı olmak ve kablolu mouse kullanmak da elzem. çünkü farkı yaratan milisaniyelik tepki süreleri. şöyle izah edeyim, iki kişi aynı saniyede birbirine ateş etmiş olsa bile kablosuz mouse, kablosuz internet, kötü internet bağlantısı gibi etmenlerin yaratacağı milisaniyelik farklar kimin hayatta kalıp kimin öleceğini değiştirebiliyor...

  #75794 larden loughness | 1 yıl önce
   
 2. tümünü göster