1. 7
  i.hizliresim.com/...

  bekarlar ve kim bunlar'dan sonra 2000'de şimdiki adını alan, türkiye'nin en iyi pop/rock gruplarından biri olan grup. adamların yaptığı müziği yer yer the beatles'a benzetenler var ama ben the kinks'e benzetiyorum. en az onlar kadar depresif ve hareketliler.

  uzun uzun açıklama yapacaktım ama grubun wikipedia sayfası çok geniş bilgiler sunuyor. sanırım grup elemanları yazmış. direkt ordan okuyun bence.

  diskografi:

  - flört (2001)
  - cemiyette pişiyoruz (2003)
  - demli (2009)
  - anadolu beat (2012)
  - aşk böyleymiş meğer (2016)

  ilk albümleri birçok şaheser barındırıyordu. yalnızlık mevsimi, onun adı hasan, yola devam ve denize doğru müthişti. insanın içine oturan sözleri vardı bu albümün. "cemiyette pişiyoruz" da aynı depresiflikteydi. bir tek sen gelmedin ve bu havalarda dönme bana moral bozukken dinlendiğinde, insanı magmaya kadar gönderebilecek kuvvette halâ. ozan kotra'nın sesi hem kadife gibi yumuşacık hem de yer yer isyanı da barındırdığı için kulak memelerimden tutup çekiştiriyor gibi hissediyorum.

  kotra'nın askerlik mevzusu nedeniyle grubun yaklaşık 6 yıl boyunca toprağın altına gömülü kalması flört ruhunu zerre azaltmadı. "demli"'nin içindeki eski dostum, aşka dair ve toprak ana albümün genel çerçevesini oluştursa da, iki şarkı vardı ki; halâ beni derinden etkiliyor: seni çok özledim ve uyanman lazım. "uyanman lazım" bu ülkeden ve insanlardan sıkıldığınızda size kuvvet verirken, "seni çok özledim" unutulmaya yüz tutmuş aşkların korunu harlıyor. yaptıklarını en iyi iki şarkı olarak bunları görüyorum ben. "anadolu beat" biz, sevgiye doğru, dün trt'de izledim ve hala çok güzelsin haricinde bir hiti de barındırıyordu bence: lan oğlum böyle olmaz. şarkının sözleri nefis bir gaz barındırırken, "yapma olm böyle şeyler" diyen birinin yapma kısmını "yamma" olarak söylemesini bile sözlere yedirmeyi başarmışlardı. şu anda son ses açık, ofisin cam çerçevesinin aşağı inmemesi için dua eden çalışanlara göz bebeklerinin içine bakarak kahkaha atıyorum.

  anadolu beat'ten sonra 2014'te eski şarkıların yeni düzenlemeleriyle oluşturdukları hücum kayıtlar albümü de var. ama onu pas geçip "aşka böyleymiş meğer"'e geleyim. isim değişikliklerini önemsemezsek, yaklaşık 30 yıllık bir grubun halâ aynı duyguları yansıtabildiği bir albüm yapabilmesini büyük bir başarı olarak görüyorum ben. ayrıca grubun dijital kaydı hiç sevmeyip analog kayda geri dönmesine hasta olmuştum. donuma kadar ıslandım bu yağmurda ve arkadaşlarımın zoruyla şarkıları albümün en iyileri. albüme de adını veren aşk böyleymiş meğer'in klibinde de grup üyelerinin pek bi' yaşlandığını görmek mümkün.

  şarkıların linklerini falan vermeyeyim, siz açın dinleyin istediklerinizi. ben şunu vereceğim sadece:

  yamma

  grup üyelerinin başrolünde oynadığı tehlikeyle flört filmi kötü eleştiriler almıştı. ben de henüz izlemediğim için bir şey diyemeyeceğim. ama eminim ki ince espriler barındıran replikler ve çokça absürtlükler vardır.

  replikas'la birlikte türkiye'nin değeri bilinmemiş, en iyi gruplarındandır flört. dinleyin, dinletin.

  resmi siteleri

  edit: eğer istanbul'daysanız, 14 şubat'ta sevdiceğinizi de kolunuza takıp flört konserine gidebilirsiniz. biletler 40 ve 47 buçuk liraymış. mekanı bilmiyorum: link
  #74794 lake of the hell | 2 yıl önce (  2 yıl önce)
   
 2. tümünü göster