1. 15
  çocuk büyütmek zor zanaat.

  öyle vay efendim sinemaya tiyatroya gidemez oldum, kendime ayıracak vaktim yok triplerine girecekseniz çocuk sahibi olma işini erteleyin derim. anne babalık adanmışlık gerektiren bi meslek. ne zaman ki uzunca bi süre en büyük lüksünüzün duş alabilmek olacağını kabullenirsiniz, o zaman çocuğa hazırsınız demektir.
  misal ben 4 yıl içinde toplam 3 kere sinemaya gittim, 3'ü de star wars filmi. (star wars'ın konumuzla ilgisi yok.) tabi bu sizin seçiminiz. çocukları başkasına bırakıp bişeyler yapmanın bazı genel geçer kuralları olduğu gibi biraz da size ve çocuğa bağlı. her çocuk farklıdır, her birey kendi karakteriyle doğar. o yüzden "ben kızımı 3 aylıkken bıraktım sen niye bırakamıyosun" demek de "ay ben 2 yıldır bi restorana bile gidemedim sen nasıl gidiyorsun" demek de yanlış.

  benimki biraz da 2. çocuğu doğurmaktan kaynaklanıyor. yani ilk çocuğum olan kızımı artık geceleri de rahatlıkla güvendiğim kişilere bırakabiliyorum, kendisi de istiyor, hoşuna gidiyor. ama oğlan daha çok ufak, biraz da mizacı gereği gece başkasına bırakmam henüz mümkün değil. onun da zamanı gelecek elbet, kız nasıl büyüdüyse oğlan da büyüyecek.

  genel geçer kurallar dedim, nedir onlar derseniz; bi tanesinden bahsedeyim: güvendiğim bir kaynaktan okuduğum kadarıyla bir bebeğin sağlıklı gelişimi için yaşı kadar gün annesinden ayrı kalması doğruymuş. yani 1 yaşında bir bebeğin 1 yıl içinde sadece 1 gece annneden ayrı kalması sağlıklı olan. daha fazlası doğru değil. zaten o kadar küçük bi bebek çok yüksek ihtimal hala emiyor olacağı için anneden çok uzun süre ayrı kalamaz.

  e ben naapıyorum, kendimi eve kapatmıyorum tabi. biz de çocuklarla birlikte gidebileceğimiz, onlarla eğlenebileceğimiz, güzel vakit geçirebileceğimiz, dinlenebileceğimiz her yere gidiyoruz. çalışan bir anne olduğum için işten arta kalan zamanımda çocuklardan ayrı tatile, oraya buraya gitmeyi zaten hiç istemiyorum. onlarsız keyfi çıkmıyor.

  laf aramızda "anne siz babamla gidin, biz arkadaşlarla takılıcaz" diyecekleri günleri de iple çekmiyor deilim, eheeehe.
  #74430 morgase | 2 yıl önce
   
 2. tümünü göster