1. 6
  Bunu nereye yazsam bilemedim. Doğrudan suriye sorunu ile ilgili olduğu kadar son zamanlarda gündemi oldukça meşgul eden amerikadaki reza zarrab davasıyla da inceden ilgisi var gibime geliyor.

  amerika hazine bakanlığı 3 ağustos 2015 tarihinde açıkladığı kararla türkiye'de faaliyet gösteren bazı enerji şirketlerini, esad yönetiminin sürdürdüğü savaşa doğrudan desteğe yönelik enerji sağlayarak çatışmanın sürmesine yol açtığı için ambargo listesine almış.

  repor burada, yabancı dil olmasa da türkçe kelimeler dikkatinizi çekecektir.
  ilgili türkçe kaynak:

  cumhuriyet gazetesindeki yazının en alt paragrafında dikkat çekici bir ibare var ki, o da : iran'a uygulanan ambargolardan etkilenmeyen ve iran devrim muhafızları ordusu'na kaynak sağlayan setad vakfı'na giden bu kaynakların geçiş ayağının türkiye'de olduğu. yani, iran'a uygulanan ambargo delinirken setad'a akan para; yani türkiye'de aklanan kara para iran devrim muhafızları'na gidiyor. iran devrim muhafızları ordusu da, öncelikle o tarihlerde esad'a en büyük desteği veren güç. sadece ekonomik olarak değil, sahada askeri kararların alınması ve uygulanması da dahil. yani iran'a uygulanmış bu ambargo, aklanan kara paranın iran'a gitmesi için rüşvet çarklarının dönmesiyle delinirken, türkiye bir yandan karşı tavır aldığı esad'a da destek veriyor gibi görünüyor. tabi bu para aklama sırasında alınan komisyonların kime gittiği de soru işareti (mi acaba) (bkz: 17 aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması)

  setad vakfı:
  bu da bonus olsun:

  Kendime not: bu başlığın adını bhzxlkdtklnmklvz mu yapsam acaba?
  #69392 bhzxlkdt | 11 ay önce - düzeltme: 11 ay önce
   
 2. tümünü göster