interaktif sözlükler aralık 2017 sıralaması

 1. 7
  tanım: enteresan sohbetlere ve yorumlara sahne olmuş listedir.

  bundan dört ay önce @the prince of heaven ile tesadüfen tanışıp kolları sıvamamız sonucunda onun yönlendirmeleri, benim aç buçuk bir şeyleri toparlamaya çalışmam ile interaktifsozlukler.com'u hayata geçirdik. 2018'e kadar olan dönemi kendimiz adına "deneysel" ilerleyiş olarak belirleyip, temel taşları yerine oturtmaya çalıştık.

  burada bizim açımızdan iki önemli husus var:

  1-ne ben ne de @the prince of heaven, web tasarımdan, veri tabanlarından, kodlardan, scriptlerden anlayan adamlar değiliz. ikimizin de başka mecralarda devam eden işleri var ve biz kimseden yardım istemeden, tabir-i caiz ise amerikayı yeniden keşfederek wordpress tabanlı bir site üzerinden liste yayınlamaya başladık. sonuç olarak kıytırık bir css kodunu bile üç günde anca öğrenip sitede istediğimiz değişikliği yaptık. sitedeki tüm verileri el yordamıyla toplayıp derledik; hatırlayanlar olur belki, ilk liste yayınlandığında .png formatlı bir görseldi. sonradan eklentiler vs. ile şu anki haline getirdik.

  2-geçtiğimiz dört ay içerisinde liste ile ilgili veya sitenin durumu ile ilgili eleştiren veya akıl veren bir çok kişi oldu; hatta eleştirinin dozunu kaçırıp hem terbiye sınırlarını hem de benim sabrımın sınırlarını zorlayanlar da oldu. ancak kimse çıkıp da bir işin ucundan tutup yardım edelim demedi. biz de kendi başımıza bir şeyleri düzenlemeye çalıştık. ayrıca gün içerisinde bu iş için ayrılabilecek vakit, bizim için biraz sıkıntılı. özellikle işin içine html ve css kodları veya başka tür kodlar girince, oturup sıfırdan bir şeyleri öğrenecek kadar vaktimiz yok. bu yüzden hazırda ne varsa onu kullanmaya çalıştık. sahip olduğumuz bilgi ve yetenek ile anca bu kadar oldu.

  interaktifsozlukler.com dahilinde sıralamayı yayınlarken listeye aldığımız sözlüklerde ve yayınlanan parametrelerde değişimler oldu ve 2018 yılı başlangıcı ile belirli noktaları sabitledik. ilk günden bu yana yapılan eleştirilerde dikkatimi çeken en önemli nokta "sözlükler neye göre/kime göre sıralanıyor" şeklinde özetlenebilecek bir eleştirinin olmasıydı. listede yer alan hemen hemen her sözlükte böyle tartışmalar döndü.

  "liste" nedir? en düz tabirle bir şeylerin alt alta yazılarak sıralanmasıdır.

  interaktif sözlükler sıralamasını hazırlanırken doğal olarak bir liste oluşturduk ve düzenli olması bakımından listede yar alan bir parametreyi baz alarak sıralama yaptık. buradaki amaç kim birinci kim sonuncu tespit edip her ayın en iyisini belirlemek değildi. sadece bir liste oluşturmak ve aktarmaktı. bu sayede geri planda kalmış olan sözlükler de, bu mecranın devleri arasında kaybolup gitmek yerine bir adım daha görünür olacaktı ve biz bu listedeki her bir veriyi tek tek sözlüklerin sayfalarına girip toplamaktayız -ki ilk zamanlarda istatistik sayfaları aktif olamayan sözlüklerin yönetimlerine ulaşıp bilgi rica ettik; çünkü bildiğimiz başka yöntem yoktu. sonuç olarak ortaya bir liste çıktı ve biz bu listeyi oradaki bir parametreye göre sıraladık. yani aylık girdi adedinin en yüksek olduğu sözlük "en iyi sözlük" demek değildir. eğer yan sütuna tıklarsanız bu sefer de alexa tr verilerine göre farklı bir sıralama çıkar.

  listeye alınan sözlükler konusunda farklı yorumlamalar ortaya çıktı elbette. örnek olarak inci sözlüğün listede yer alması abes görüldü, bizce de mantıklıydı inci'nin bu listede yer almaması çünkü format olarak "sözlük" tarzından çok uzaklara gitti. başka bir örnek olarak youreads var; adminleri bizimle t.şak geçercesine cevaplar verip balon gibi şişik egosunun üzerinde oturmaya devam etti; zengin sözlük'ün yöneticisi kendi yayınladıkları hatalı verilerden bizi sorumlu tutup şahsımıza küfredecek kadar işi ile götürdü ve listenizde olmak istemiyoruz dedi. geçen ay 30 sözlük listeye almışken bu ay ortalama 150 girdinin altında girdisi olan sözlükleri eledik ve içeriğinde ne yazdığını dikkate almadan, hareketli bir topluluğun yer aldığı sözlükleri listeye aldık. bu yüzden ekşi sözlük gibi sözlüklerin atası olup da içerik olarak çöküşte olan bir sözlük de orada, kulzos gibi adım adım ilerleyen ve hemen her başlığı dolu olan bir sözlük de orada, kirve sözlük gibi inci benzeri bir havada trollerin fink attığı bir sözlük de orada.

  sozlukdb.com güzel bir çalışma olmuş. @canarslan12'nin eline sağlık. bizim hayal edip de uzun vadede altından -bir ihtimal- kalkabileceğimiz kıvamda bir sistemi, sahip olduğu bilgi ve deneyim sayesinde kısa sürede oturtmuş. karşımıza çıkan her işte olduğu gibi sozlukdb.com konusunda da harcanan emeğe saygımızı dile getirmekte ve daha güzel noktalara gelmesi için iyi dileklerde bulunmaktayız.

  dijitalmaden.com'un seo bazlı çalışmasını saymazsak (ki onlar da aralık ayı itibariyle liste yayınlamayı durdurup bize bıraktılar), @the prince of heaven "interaktif sözlükler sıralaması" olayını canlandırana kadar kimsenin çükünde bile değildi bu olay. biz listeyi yayınlamaya başlayıp, listede yer alan her sözlükle başlıklarını açınca bir anda topa tutulur olduk. sağlık olsun, yazılan ve söylenen her eleştiriye saygımız sonsuz. yeter ki eleştiriler tarafsız bir şekilde olsun ve harcanan emek ile zamana saygı duyulsun.

  normalde bu kadar uzun ve detaylı bir yazı yazmayacaktım; ancak kulzos bünyesinde bu olayın tartışması önceki aylarda da yapıldığı için ve tartışma içerisindeki değerli yazarların bir çoğunu şahsen tanıdığım için bu şekilde kafa ütülemek durumunda kaldım. kusuruma bakmayın.
  #67752 the ancient one | 10 ay önce
   
 2. tümünü göster