1. 10
  Çocukların yanında tartışmalı mı tartışmamalı mı?

  Bugün bi yazı okudum. Hani şu cart anne curt anne diye bloglar var ya, onların facebook hesapları var bi de.. bazı arkadaşlarım üyeler, ordan görüyorum bazı postlarını.. işte bugün de cart annelerden birinin facebook hesabında paylaştığı bi yazıya denk geldim.

  Eşiyle tartışmışlar çocuğun yanında. Tartışma kelimesini kullanmamış gerçi. Kızdım, birden sesim yükseldi, benden sonra eşim de sesini yükseltti demiş. Sonrasında çocuktan özür dilemiş, aklına geldikçe bunun için çocuğundan özür dilemek istiyormuş falan fian…

  yahu fanusta mı yaşıyoruz? Anne baba tabiki tartışacak, tartışmak en doğal şey. Bir zamanların (hala var galiba) meşhur dizisi çocuklar duymasın’daki gibi çocukları salak yerine koyarak “mutfak!” mı demek doğru? Anlamıyo dimi o çocuk siz gözlerinizi belerte belerte “mutfak!” diye çığırınca? Çocuğun yanında kavga etmemiş oluyorsunuz, aferin. Çocuğa gerçekten çaktırmadan gizli gizli tartışıyorsanız da sonra nooluyor; çocuk “aaaa negzel bi dünya. Annem babam hiç kavga etmiyorlar. Herkes çok mutlu” diye dolanıyo ortalıkta. Büyüyüp de evden başka bi dünya olduğunu farkettiği gün sudan çıkmış balığa dönüyor. Arkadaşlarıyla/öğretmeniyle/komşusuyla/sevgilisiyle tartıştığında neye uğradığını şaşırıyor. Tartıştığı insanla yeniden normal bi ilişki kurmakta zorlanıyor. Çünkü o biliyor ki birbirini seven insanlar tartışmaz, kavga etmez; ben biriyle kavga ettiysem onunla tüm bağlarımı koparmalıyım, onunla artık eskisi gibi olamam….

  Genel kanı şu yönde: tartışmayı çocuğun önünde yapmamak, kapalı kapılar ardında konuşmak doğru değil. Buradaki amaç: Tartışma ne kadar şiddetli olursa olsun sonucunda çocukların tartışan kişilerin tekrar düzgün ilişki kurabildiklerini görmelerini sağlamak. Ana fikir: bakın biz kavga ettik, fikirlerimiz birbiriyle çatıştı, ikimiz de farklı şeyleri savunduk ama şimdi aynı masada oturup yemek yiyoruz, baban benden tuzluğu istedi ben de ona uzattım, ben babandan su doldurmasını istedim o da doldurdu. Demek ki neymiş? Anne baba bazen tartışabilirmiş, bu onların birbirini sevmediği anlamına gelmezmiş, tartışmanın sonunda küsüp gitmek olmazmış, kavga da edilse sonucu tatlıya bağlanabilirmiş. Sadece anne baba değil her iki insan birbiriyle tartışabilirmiş, tartışsa da sonunda konuyu tatlıya bağlayabilirlermiş.

  Bu tabi ideal durum. Skandal içermeyen tartışmalar…
  Karşılıklı seslerin yükseldiği, bardakların tabakların havada uçuştuğu sahnelere çocuğun şahit olması hiç doğru değil tabi ki. Çocuğa bağırmak doğru değil demiştik daha önce, hiç kimseye bağırmak doğru değil. Fiziksel şiddet konusuna hiç girmiyorum bile, bunu savunacak kimse yoktur herhalde?

  Özetleyecek olursak; olgun iki birey arasındaki normal bir tartışmaya çocukların şahit olması onların ruhsal gelişiminin düzgün ilerlemesi için gereklidir. Fiziksel şiddet ve bağırma çağırma dolu kavgalar/tartışmalar çocukların yanında değil hiç bir zaman olmamalıdır.
  #66351 morgase | 2 yıl önce (  2 yıl önce)
   
 2. tümünü göster