1. 1
  i.hizliresim.com/...

  mcdonald's'ın, kentucky'ye bağlı, nufüsü 20 bine yakın küçük bir kasabası olan mount washington'daki şubesinde kasiyerlik yaptığı 2004'ün nisan ayında hayatı tamamen değişmiş, insanlara milgram deneyi ve asch deneyinin normal hayatta nasıl gerçekleşebileceğini korkunç bir yoldan göstermiş, 1986 doğumlu amerikalı kadın.

  2004'ün nisan ayının bir günü mcdonald'sta kasiyer olarak çalışan ogborn'u, şube müdürü donna summers yanına çağırıyor ve ikisi birden arka taraftaki küçük güvenlik odasına gidiyorlar. summers kendisini bir polisin aradığını, şu anda da telefondakinin o olduğunu, restorana (tdk öyle diyor) gelen bir kadının cüzdanından para çaldığıyla ilgili ogborn'un suçlandığını, kadının şahitleri olduğunu, telefondaki polisin mcdonald's'ın bölge müdürü ile de şu anda irtibat halinde olduğunu ve kendisinin de olaydan haberdar edildiğini, telefondaki polis memuru "scott"'ın kendisiyle de konuşmak istediğini söylüyor. scott, ogborn'la ve summers'la konuşuyor. çalınan parayı bulmak için summers'a kızın ceplerini aramasını, kızın cüzdanına bakmasını söylüyor. kendisinin başında olduğu polis ekibinin ise restorana geleceğini, onlar gelene kadar da summers'ın ogborn'u gözetim altında tutması gerektiğini belirtiyor.

  şube müdürü summers, polis scott'ın söylediklerini yapıyor. scott'ın emirleri devam ediyor: hırsızlıkla suçlanan ogborn'un giysilerini çıkarttırmasını, iç çamaşırlarına parayı saklamış olabileceği için bunu araştırmasına istiyor summers'tan. yani, çırılçıplak soyup aramasını istiyor. müdür, ogborn'u soyuyor, giysilerine bakıyor: para yok. polis, ogborn'a bir önlük vermesini emrediyor ve summers bunu da yapıyor. bu sırada, summers günlerden cuma olduğunu ve restoranın cuma günlerinde müşteriyle dolup taştığını, kendisinin de müşterilerle ilgilenmesi gerektiğini belirtiyor. bunun üzerinde telefondaki polis, summers'ın işini aksatmamasını ama şüpheli ogborn'un yanına birini dikmesini istiyor. restorandaki görevi patatesleri kızartıp tavukları pişirmek olan jason bradley, summers'ın, ogborn'un başına diktiği ilk kişi. bradley telefondaki polisin kendisine verdiği emirlerin (önlüğü kızdan al, olduğu yerde tavşan gibi zıplamasını sağla ki parayı vajinasına sakladıysa, düşsün) mantıksızlığına isyan edip summers'ın yanında alıyor soluğu. "ben bunu yapamam, louise benim arkadaşım" diyor. "bunu" derken polisin kendisinden ne yapmasını istediğini müdürüne söylemiyor.

  polis scott, telefonu tekrardan alan summers'a aşk hayatını sormaya başlıyor. summers'ın o zamanlarda nişanlı olduğunu öğreniyor ve nişanlısını çağırıp ogborn'un başına dikmesinin mümkün olup olmadığını soruyor. summers bunu da yapıyor ve o zamanlarda haşere ilaçlama işinde çalışan nişanlısı walter nix'i çağırıyor. nix, polisin bundan sonraki emirlerine harfiyen uyuyor. bu emirler içinde önlüğü kızdan geri alarak onu çırılçıplak bırakmak, olduğu yerde zıplatmak olduğu gibi, kızı kucağına yatırıp çocuk gibi götünü şaplaklamak, oturduğu yerde kızın bacaklarını tamamen açmasını sağlayarak vajinasını kontrol etmek ve en sonunda da kendisine oral seks yaptırmak da var. nix'in bütün bunları yapmasından sonra, restorandaki yoğunluğu biraz da olsa azalan ve odaya geri dönen summers'ın hiçbir şeyden şüphelenmemesi ve ogborn'u odaya soktuğundan bu yana yaklaşık 3 saat geçmesi aklınızda kalsın.

  summers odaya geri dönünce, nix bir işinin çıktığını ve gitmesi gerektiğini söyleyip restorandan ayrılıyor. summers telefonla konuşma işine geri dönüyor ama restoranda gene yoğunluk başlıyor. restoranın bakım-onarım işlerini yapan thomas simms'in, izin gününde olmasına rağmen, restorana bir şeyler yemek için geldiğini gören summers, simms'e bekçilik görevini verip işinin başına dönüyor. simms birkaç dakika telefondaki polisi dinledikten sonra, summers'ın yanına gidip telefondakinin polis olmadığından şüphelendiğini söylüyor. summers'ın da içine (nihayet) kurt düşüyor ve restoranın bölge müdürünü başka bir telefondan arıyor. bölge müdürünün hırsızlık olayından haberdar olmadığını, gün boyunca uyuduğunu ve yeni uyandığını söylemesi üzerine, bu 3 buçuk saat süren travmatik olaylar bütünü sona eriyor ve karakol aranıp bir dedektif çağırılıyor.

  olayı uzun uzun anlattım, biliyorum. şimdi ipuçlarına geçeyim.

  - telefondaki "şakacı" 3 buçuk saat boyunca telefonda kalıyor.

  - Mount Washington kasabasına bakan polis karakolu, restorana yalnızca çeyrek mil (yaklaşık 400 metre) uzaklıkta. bütün her şey bittikten ve karakol arandıktan sonra, bir dedektifin olay yerine gelmesi 5 dakika sürüyor.

  - Donna Summers'ın, nişanlısı Walter Nix ile ogborn'un odada neler yaşadıklarından haberdar olmadığı kamera kayıtlarında yalanlanıyor: summers odaya girdiğinde, nix'in pantolonunu iliklemeye çalıştığı ve ogborn'un en az 5 saniye kadar çırılçıplak olarak yerde kaldığı görülüyor. şakacının telefonda emir vermediği zamanlarda ogborn'un üzerinde, vücudunu kısmen örten önlük var.

  - walter nix restorandan kaçar gibi çıktıktan sonra, hemen bir arkadaşını arayıp itirafta bulunuyor: "dostum, ben çok kötü bir şey yaptım". kamera kayıtları olmasaydı bile, sadece bu itirafla birçok şey çözümlenebilirdi.

  - şakacı araştırılmaya başlanıyor. arama kayıtlarına ulaşmak mümkün olmasa da, ankesörlü bir telefon kullanıldığı düşünülüyor. akla gelen ilk tahmin ise, restorana yakın bir ankesörlü telefondan bu konuşmanın yapılmış olabileceği çünkü telefonun olduğu yer hem restoranı görüyor olmalı hem de karakolu. ama tahminler boşa çıkıyor. kullanılan telefon kartının seri numarasından görüşmenin florida'dan yapılmış olduğu belirleniyor ve alan daraltılıyor. daha önceki böyle telefon şakalarında kullanılan telefon kartlarını bir süpermarketin sattığı (walmart) belirleniyor. florida'nın bir bölgesinde bu süpermarketin iki ayrı şubesinden kısa süre aralıklarla, olayın gerçekleştiği zamanlarda telefon kartı alan bir adam görülüyor. adamın yüzü belirsiz, giysisi ise güvenlik görevlisi üniforması gibi. ayrıca beyaz, erkek ve uzun boylu olduğu seçilebiliyor. polis bunları bulduktan sonra şakacıyı da tutukluyor: david stewart. kim bu adam? stewart evli ve 5 çocuk babası, amerika'daki özel hapishaneleri de yöneten bir firmada özel güvenlik görevlisi olarak çalışan bir adam.

  sonuca geçelim.

  - son 10 yıl içinde, amerika'nın 30 farklı eyaletinde, 70'ten fazla ogborn'un yaşadığında benzer olay yaşanmış ve stewart'ın tutuklanmasından sonra bu şakalar bıçak gibi kesilmiş. stewart hakkında çok fazla bilinmeyen de var tabii. bunlar arasında telefon görüşmesini onun yapıp yapmadığının kesinleşmemesi, telefon kartını alanın bile onun olup olmadığının belirsizliği var. sadece eşgale uyuyor gibi görünüyor.

  - şube müdürü donna summers çırılçıplak soyup arama yaptığı ve şubenin, kapısında "sadece görevliler girebilir" yazan güvenlik odasına şubede çalışmayan insan soktuğu için mcdonald's'tan kovuluyor. çıkarıldığı mahkemede de, 1 yıl içinde suç işlememesi koşuluyla şartlı tahliye ediliyor.

  - walter nix olayın haklı kaybedeni. cinsel istismar işlediği kamera kayıtlarıyla kesin olan nix, ilk duruşmada stewart'ın sesini tanıdığını anlatıyor. ancak suçu baki: cinsel istismardan 5 yıl hapis. 2011'den bu yana serbest olması lazım, tam araştırmadım.

  - david stewart'ın durumu ise oldukça karışık. duruşmalardaki avukatı steve romines, süpermarketten kartı alan kişinin kendi müvekkili olsa bile (ki bu da kesin değil), görüşmeyi yapanın kendisi olduğunun kanıtlanmadığını belirtiyor. aslında burası oldukça doğru ve polislerin elindeki delil yetersizliğini gösteriyor. sadece sesi mevzubahis olan ve kullandığı telefon kayıtları izlenememiş bir sanıktan bahsediyoruz. eşgale uyması, bu 3 buçuk saat süren "cinsel istismara teşvik" suçundan ceza alması için yeterli değil. restoranın güvenlik kameralarının ses kaydının olmadığı da biliniyor. yani, eğer telefondaki ses kameraya da yansımış olsaydı, belki o zaman ses eşleştirmesi yolu da kullanılabilirdi ama gene de güçlü bir delil olmayacaktı. 2006'nın sonlarına doğru da bütün suçlamalardan aklandı kendisi. ama savcının söyledikleri gayet düşündürücü:

  "stewart'ın suçlu olduğuna hükmedilmesi için kesin deliller lazım. telefon görüşmesi elimizde olmadığı gibi, kamera kayıtlarından da kolayca bir çıkarım yapmak mümkün değil. bazı büyük şüphelerin olduğu ise aşikar: stewart tutuklandıktan beri 2 yıldır bu tür şakalar olmadı. stewart'ın evinde polislikle ilgili çok sayıda dergi, kullanılmış telefon kartları, polis dergileri, polis üniforması ve silahlar bulundu. bulunan kartlardan birinin satın alındığı gün, bir fast food restoranının bir şubesinde (burger king) daha az sayıda kişinin karıştığı ve ogborn'un yaşadığına oldukça benzer bir şaka gerçekleşmiş. polislerin bulduğu kanıtlar elimizi yeterince güçlendirmediği için stewart'ın en azından ogborn olayını gerçekleştiren kişi olduğuna mahkeme heyetini ve jüriyi ikna edemedik."

  olay hem karışık hem de üzücü. birkaç link bırakayım ve yatayım artık. 2 buçuk saatte 1 girdi mi yazılır be.

  wiki'de "strip search phone call scam" olarak geçiyor bu olay ve amerika'daki benzer olaylar. buradan bakabilirsiniz (ya vpn kullanın ya da linkteki "wikipedia.org..." kısmındaki w'dan önce "0" koyun).

  olayın yazılı olarak kısa bir özeti

  amerikan abc kanalının hem ogborn'la hem de summers'la yaptığı röportajların yer aldığı, olayın geniş bir açıklamasının da yapıldığı programın kaydı: link

  gene abc'nin konuyla ilgili oldukça geniş bir makalesi

  nbc'nin stewart'ın son duruşmasıyla ilgili haberi

  olayın louise ogborn ile ilgili olan bölümleri ve özellikle mcdonald's'a açtığı davadan kazandığı yaklaşık 6 milyon dolar ın hikayesi de yukarıdaki linklerde mevcut. mcdonald's'ın, ogborn'un yaşadığı şakadan önce 4 farklı eyaletteki şubelerinde de buna benzer olaylar olduğu ve önlem almadığı, bu olaylarla ilgili özellikle diğer bölge ve şube müdürlerine bilgilendirici eğitim seminerleri düzenlemediği suçlamaları vardı. mcdonald's da, kendisini, cinsel istismarı yapan kişi olan walter nix ve şube müdürü donna summers üzerinden savunmuş, nix'in restoran görevlisi olmamasına rağmen, güvenlik odasında olmasının summers'ın inisiyatifinde olduğunu belirtmiş; ayrıca, ogborn'un kendisini durumdan kurtarmak için hiçbir çaba sarf etmediğiyle suçlamış. geri kalan bütün bilgileri yukarıdaki linklerden edinebilirsiniz. benden bu kadar.

  ogborn'un yaşadıklarını konu alan film için de (bkz: compliance)

  edit: 6 milyon doların linkini ekledim.
  #64971 lake of the hell | 2 yıl önce (  2 yıl önce)