1. 12
  dün akşamki girdiyi editlerim demiştim ama önerdiğim oyuncuların filmlerinden sizler için seçtiğim listeyi ayrı girdi olarak yazayım da başlık uplansın bari dedim. aralık ayı için jane fonda ve robert redford'u önermiştim dün. neden? çünkü hatun güzel, adam da yakışıklı, hiç bir şey olmasa resimlerine bakılır. yok, şaka, iyi filmleri var ikisinin de. nedense ilk aklıma gelenler onlar oldu.

  önce jane fonda filmleri:.

  cat ballou- 1965. intikam temalı bir western. lee marvin bu filmdeki rolüyle oscar almış. film eski filan demeyin, benden genç.
  barbarella -1968. fransız yönetmen roger vadim tarafından çekilmiş. bir dönemin çizgi roman karakteri barbarella'nın uzay maceraları, hafif, keyifli bir fantazi.
  they shoot horses, don't they?- 1969 amerikanın büyük ekonomik krizi döneminde yaşanan bir dram, trajedi hatta. insanın içine oturan ağır bir film sayılabilir.
  julia-1977, ikinci dünya savaşı yıllarında geçen film lilian hellman'ın bir öyküsünden filmleştirilmiş. filmin ikinci yıldızı vanessa redgrave. üç tanecik oscar almış.
  on golden pond-1981. ileri yaşlardaki ebeveyn evlat ilişkisini irdeleyen filmde jane fonda gerçek hayatta da babası olan henry fonda ile baba kız rolünde. bu dahi üç oscarlı bir film.

  biraz da robert redford diyelim. redford'un çok fazla filmi var. aktörlüğünün yanında yönetmenliği ve prodüktörlüğü de var. yalnızca oyuncu olduğu filmler arasından bir seçim yaptım. yakın dönem, herkesin bildiği filmlerini de es geçtim.

  the great gatsby-1974 f. scott fitzgerald'ın romanından uyarlanan filmin senaryosunu francis ford coppola hazırlamış. leonardo di caprio'dan farklı bir gatsby izlemek isteyenler buyursun. bütün karakterler sağlam ve gayet başarılı. iki de oscar almış.
  three days of the condor-1975 cia komploları üzerine bir gerilim. filmin kadın oyuncusu faye dunaway. bir oscar adaylığı var.
  all the president's men-1976 watergate skandalının ortaya çıkış hikayesi. olayı patlatan iki gazetecinin yazdığı kitaptan filmleştirilmiş, gazetecileri dustin hoffman ve robert redford canlandırıyor. gazetecilik etiği üzerine ders niteliğinde bir film. dört de oscarı var.
  brubaker- 1980 aktörümüz filmde çürümüş sistemle mücadeleye girişen bir hapishane müdürünü canlandırıyor. bir oscar adaylığı var.
  the last castle- 2001 bu film bir askeri hapishanede geçiyor. kahramanımız emirlere uymaması nedeniyle hapise düşmüş bir general. sağlam bir direniş öyküsü.

  iki oyuncunun birlikte oynadığı filmler de var. bunlardan iki tanesi yeter dedim. biri komedi diğeri dram.
  barefoot in the park- 1967 neil simon'ın tiyatro oyunundan perdeye aktarılmış bir komedi. tutucu bir avukat ve yeni evlendiği havai eşinin ev içi hallerine dair bir komedi. hiç kafam yorulmasın güleyim eğleneyim diyenler için. çok da hafife almayın ama. komedi gibi komedi. bizim özel tiyatroların biri de oynamıştı galiba bir zamanlar.
  our souls at night-2017 bu yılın filmi. yepisyeni, dumanı üstünde daha. iki yaşlı, dul komşunun ömürlerinin sonunda birbirleriyle kurduğu ilişki üzerine bir dram.

  on iki film etti, çeşit çeşit, elbet bir uyan bulunur kafalarınıza. izleyin, yazın. ikisi ile ilgili girdi de yazmışım tesadüfen, siz izleyip daha iyisini yazın.

  lake of the hell'den iki oyuncunun daha yeni tarihli filmlerinden öneri geldi. onları da ekliyorum.

  robert redford:

  - a walk in the woods: 2015. fena değil. yaşlanma bunalımına "doğada kamp yaparım lan!" tepkisiyle karşılık vermek ilginizi çekebilir.

  - spy game: 2001. son dönemdeki en iyi işi. kadro iyi, senaryo sağlam. keşke oscar'a da aday olsaydı demiştim.

  - the clearing: 2004. gene kovalamacalı, gene adrenalin pompalatma amaçlı bir film. kadro güzel.

  - quiz show: 1994. redford'un yönetmenlik tecrübelerinin en iyisi. zaten gerçek bir hikaye. eğer yönetmeni olduğu filmler de olabiliyorsa, bunu şiddetle öneririm.

  jane fonda:

  - stanley & iris: 1990. fonda'nın romantik komedilerinden. robert de niro da filmin bonusu.

  - monster-in-law: 2005: 15 yıl boyunca hiçbir filmde oynamayan fonda'nın yeminini bozduğu film. bence kötü ama seçeneksiz kalırsanız deneyin.

  - fathers and daughters: 2015. fonda yan rolde burada. russell crowe ve amanda seyfried'ın oyunculuklarını seviyorsanız, fonda da kreması olacak bu film. film güzel, fonda'nın rolü az.
  #64291 laedri | 2 yıl önce (  2 yıl önce)
   
 2. tümünü göster