1. 4
  öksürük, hatta soğuk algınlığı için 10 numara 5 yıldız bir tarifim var. hazırlaması da çok kolay.

  efenim bi tane minnak soğanı alıp kapaklı bir kabın içine kocaman kocaman doğruyorsunuz. (ben ufarak bi kavanoz kullanıyorum genelde, ya da kapağı sıkıca kapanan kahvaltı kaplarımı) 1-2 diş de sarımsağı soyup içine atıyorsunuz. üstünü de kapatacak kadar bal (takriben 4 yemek kaşığı felan oluyor) koyuyorsunuz. kapağını kapatıp 4-5 saat bekletiyoruz. ben geceden hazırlayıp yatıyorum, sabaha hazır oluyor. bekleyince soğanlar suyunu veriyor, sulu bir bal elde etmiş oluyorsunuz. içindeki soğan ve sarımsakları çıkarıp atıyorsunuz. geriye kalan soğanlı bal sıvısının içine biraz toz zencefil, biraz tarçın, biraz da limon sıktınız mıydı, alın size bomba gibi bir antibiyotik. yan etkisi sıfır!
  toz zencefil, tarçın ve limon miktarını ben göz kararı yapıyorum. yarımşar çay kaşığı diyelim, yarımdan daha az da limon diyelim; tarifi muğlak bırakmayalım.

  oda sıcaklığında 24 saat muhafaza edebilirsiniz. bebelere sabah öğle akşam olmak üzere birer tatlı kaşığı verebilirsiniz. buzdolabında 10 güne kadar duruyor diyolla ama ben taze taze yapıp vermeyi tercih ediyorum, buzdolabına da koysam 2 günden fazla tüketmiyorum.

  çok başarılı bir hastalık savucu. tadı için aynı şeyi söyleyemiyeceğim. allahtan benim çocuklar ses etmeden yutuyor.

  hamiş: bal, kestane balı olmalı. en etkili bal.
  #63786 morgase | 2 yıl önce (  8 ay önce)
   
 2. tümünü göster