maedusa

 1. 1
  i.hizliresim.com/...

  2014'te kurulmuş, birkaç gün önce de ilk albümleri orbis ad infinitum 'u çıkartmış amerikalı melodik black metal grubu.

  "melodik" kısmı burada oldukça önemli çünkü piyasadaki birkaç grup hariç (ilk aklıma gelenler venom, burzum, darkthrone), iyi black metal grubu hemen hemen hiç yok. değil albüm çıkartmak, birkaç yıl bir arada bile kalamıyorlar. ülkemizde iyice yeraltına kayan bir tür zaten. bileni, dinleyeni bile çok azaldı. "kötü gruplara denk gelirim de beynime matkap sokmuş olurlar" diye korkup dinlemeyi bırakmıştım bir süredir. şanslıymışım; beynim maedusa'yı bekliyormuş.

  albümleri başarılı bir albüm. renaissance of hell's prosperity i: cognition ve in darkness we dwell insanı fena gaza getiriyor. riff'leri pek matah değil, solistlerinin brutal vokal yeteneği de öyle aman aman değil. gene de melodikliği iyi yansıtmışlar. black metal yapmak isteyen gruplar kendilerini hemen şeytanlı, karanlık temalı sözlere veriyor. unuttukları nokta ise, bu müziğin melodiklikle popüler olabileceği kısmı. maedusa bunu aklında tutmuş bir grup.

  albümü üçe bölmüşler adeta. "renaissance of hell's prosperity" ön isimli 3 şarkı var: cognition, noctum ve funebrarum. albümü çok keskin bir şekilde 3'e bölmüş bu şarkılar. cognition zaten fena halde gaza getiriyor sizi, yazdığım gibi. noctum ritmik alt yapıyı korurken, doom metal havası veriyor size damardan. funebrarum ise "artık kapatıyoruz dükkanı, son bir şarkı daha var" hüznünü yansıtıyor. ben dinlemeden önce "konseptli black metal albümü mü olurmuş?" diye eleştirmiştim kendi kendime ama adamlar beni fena etkiledi.

  grubun facebook sayfası burada . yapım şirketleri albümlerini youtube'ta paylaşmış. onu da buradan dinleyebilirsiniz ("bu video ülkenizde yasaklanmıştır" diyebilir. vpn ile dinlemeye çalışın ya da çok merak ettiyseniz bana mesaj atın, albümü edinme yolunu yazayım size).

  black metal seviyorsanız, son dönemdeki en iyi albümlerden birini çıkartmış maedusa'yı da seveceksiniz demektir. ben bayıldım. size de öneririm.
  #58465 lake of the hell | 12 ay önce