1. 12
  Hikayesi Hz.ibrahim ve Nemrut arasındaki mücadeleye dayanan yiyecek. Mücadelenin hikayesi başlı başına bir girdi konusu, onu sonraya bırakalım.

  Nemrut, zalim bir hükümdar. Putları kırıp, suç aleti olan baltayı da en büyük putun boynuna asan ve 'balta kimdeyse suçlu odur, en büyük ilahınıza sorun' diyen Hz. İbrahim'in verilecek ceza için ateşte yakarak infaz etme kararı çıkmış.

  Fakat nemrut megaloman bir diktatör. Yani hem diktatör hem de megaloman. Öyle mum kadar alev yakmak ona yakışmaz. Yaktı mı devasa bir ateş yakacak, yeryüzünde bir cehennem yaratacak.

  Emir veriyor nemrut. Yakılabilecek ne varsa toplanıp getirilecek. Odun, ağaç, ot... Halk emre uyup ellerinde yanacak ne varsa getirip yığıyor, günlerce, haftalarca odun toplanıyor çevreden.

  işte bu günlerde avcının biri dağlarda bir ceylan yakalıyor. Sırtlayıp evine getiriyor. karısına teslim ediyor.

  "Koy ocağa bir ceylan da neşemizi bulalım hanım"

  Fakat... Ceylanı pişirecek ateş yok. yok arkadaş, belki var da yok. Nemrutun askerleri ocağı tüten ev görse hane halkını odun diye götürür.

  Kadıncağız bunun üzerine ceylanın ön kolunu alıyor. Şöyle yağsız kısmından. Taş ile ezip sinirlerini falan da ayıklıyor. Ne var evde? Bulgur, tuz, biraz baharat.

  Eti bir güzel bulgur ile ezip, acı biber ile yoğurur, üzerine soğan ve maydanoz da ekleyip tarihin ilk çiğ köftesini yapar.

  Bana göre o çiğ köfte çiğ değil, baharat ve tuz eti çok güzel pişiriyor. Çiğ köfte kurt yapar diyenlere sorarım. Peki steak tartare yiyen fransızlar niye kurtlanmıyor?
  i.hizliresim.com/...

  Hijyen diyerek çiğ köfteden eti çıkardılar, piyasada satılanlar artık çiğ köfte falan değil.

  içinde et olmayan çiğ köfteyi tarif eden çok net bir kelime var: (bkz: kısır)

  Afiyet olsun.
  #57559 Keltox | 1 yıl önce
   
 2. tümünü göster