psyche

 1. 1
  yunanca'da insan ruhunu temsil eden, bir kralın üç kızından en güzeli olan mitolojik karakter.

  eros 'un sevgilisidir.

  efsaneye göre; psyche'nin olağanüstü bir güzelliği vardır ve kendisini gören herkes onun afrodit olduğunu sanarak tapınmaya başlarlar. bunu duyup öfkeden deliye dönen afrodit, psyche'yi dünyanın en çirkin erkeğine aşık ederek cezalandırması için eros'a emir verir. emri yerine getirmek için okuyla nişan alan eros, psyche'yi görür görmez aşık olur.

  psyche'ye kalbini kaptıran eros, onu sihirli bir saraya götürür; fakat sevgilisine kim olduğunu anlatmaz. yüzünü görmemesi için de geceleri buluşup, sabah ayrılırlar. kız kardeşlerini özleyen psyche, eros'tan kardeşlerini saraya getirmesini ister. bu istek üzerinde eros kardeşleri getirir ve sarayın ihtişamıyla kıskançlık krizlerine tutulan kızlar, ablalarına eros'un aslında çirkin bir adam olduğunu söylerler. içine şüphe düşen psyche, bir gece eros uyurken yüzüne ışık tutar ve çirkin bir erkek beklerken karşısındaki yakışıklı erkeği görünce sevgilisine güvenmediği için pişmanlık duyar. ışıkla uyanan eros, bu güvensizlik karşısında hayal kırıklığına uğrar ve sarayı terk eder.

  psyche, pişmanlıktan ne yapacağını şaşırır ve tüm dünyada eros'u aramaya başlar. hiçbir yerde sevgilisini bulamayınca en sonunda afrodit'in kapısını çalar; fakat afrodit'ten beklediği yardımı göremez. aksine afrodit psyche'yi köle olarak çalıştırır.

  aradan zaman geçince eros psyche'yi affeder ve saraya döner. zeus'a yalvararak psyche'nin eşi olmasını ister. zeus bu ısrarı kıramaz ve eros ile psyche'yi evlendirir. *
  #45865 carmen | 1 yıl önce