1. 12
  Bence sözelci olmak bir seçenek değil de izlenecek yol olarak sunuluyor genel olarak.
  Açıklamaya çalışayım Öğrencilik hayatımda gördüklerimden yola çıkarak.
  3 okul olsun.
  A anadolu lisesi (nam salmış iyi bir okul)-- x,y ve z bu okulda öğrenci.
  B lisesi (orta düzeyde yuvarlanıp giden bir düz lise)--p,r ve s bu okulda öğrenci.
  C meslek lisesi (düşük puanlı öğrencilerin olduğu bir okul)--m,n ve k bu okulda öğrenci.

  A lisesinde sınıf ortamı gayet düzgün ve öğrenci seviyesi de önceden iyi bir eğitim ve ilgi alaka gördükleri için zaten yüksek. X, sayısal tercih yapmayı kafasına koymuş bir öğrenci olsun. Dersleri iyi, fiziğe kafası basıyor, hop x sayısalcu oldu. X sözelci olamaz çünkü mühendis olunca daha kolay iş bulacak, x mantıklı yaklaşır. Y, mat yapar ama fizik yapamaz. Onu ne yapıcaz? Mat boşa gidemeyecek bir skill olduğu için y tmci oldu çünkü avukat olunca daha kolay iş bulur. Zye gelelim. Z dil öğrenmeyi çok sever ve tercüman olmak ister ama Hayır, lisede dil sınıfı açılmaz. 8 sayısal 1 eşit ağırlık sınıftan birine gitmelidir. Z de bir sınıfa yerleşir.
  Sözelci öğrenci çıkmadı. Ankara'da iyi bir lisede okudum ve eğer 'sözelden tercih yapıcam' derseniz size gülerler çünkü kafa böyle çalışıyor. İyi puan alayım iyi yere gideyim. Yüksek puan yüksek puan. Baktığınız zaman ygsden sonra sayısaldan birkaç fire verilir dershanelerde,insanlar tmye geçmek ister ama asla sözele değil. Çünkü orada öğrenci profili nispeten daha düşüktür ve dedim ya, işletme oku daha kolay iş bulursun.

  B lisesi bana kalırsa en renkli ve en riskli ortam. OrAdakiler istediklerini seçerler çünkü dedim ya renkli ortam. Ancak yine de üstteki dayatma vardır burada da. Kıyasen iyi olan öğrenci sayısal seçer, düşük olan sözel.

  C lisesi ise daha değişik bir ortam. M sayısala gitmek istesin. Sınıf açılır ama mnin temelden eksikleri var, maalesef zorlanıyor ve çalışma ortamı uygun değil pek,okulda gürültü vs... n, biraz ondan biraz bundan yapsın. Seçer tmyi. K de kararsız kalmış birisi olsun. Mat konusunda kendine güvenemiyor olsun. Seçer sözeli. Çünkü bu dayatılır. 'Onunla mı uğraşacaksın? gel rahat et.'

  Bir de cidden kendi isteğiyle sözel seçen birini tanımadım hiç. Dershanelerde de bu öğrencilerin puanı düşük olur, mat yapamadıkları için ve böyle bir algı yapışır üstlerine. Tanınan imkanların eşit olmaması vs vs bir sürü etken var.
  Zeka çok farklı boyutları olan çok değişik bir kavram ancak şöyle bir bakınca sözelcilerde bir gariplik görüyordum itiraf edeyim.
  Dediğim gibi tamamen yarış atı olmamızdan kaynaklı bir düşünce bence. Bazıları için doğrulanabilirken bazıları için yanlışlanabilir.
  #44250 iflaholmazmetalci | 2 yıl önce
   
 2. tümünü göster