1. 2
  Kocaları için bu tabiri kullanan kadınların özellikleri:

  - şayet Üniversite mezunu ise; üniversiteye geliş amacı bir meslek sahibi olmaktan öte, popüler bölümlerden birinde okuyan bir delikanlıya kapağı atıp biran önce evlenmek olan,

  Üniversite mezunu değilse de liseyi bitirir bitirmez zengin bir kısmetle yuva kurmak en büyük hayali olan bir hanım kızımızdır.

  - Bu arkadaşlar söz, nişan, düğün gibi aktiviteleri fazlaca önemser, her türlü gelenek ve ritüeli layıkıyla yerine getirirler.

  - Genelde başkaları için yaşayan bu ablalar için dirseğe kadar uzanan adana burmaları, ceviz büyüklüğünde tek taşlar, gösterişli törenler ve göbek atarken yukarı çekiştirilmesi farz olan straplez gelinlikler olmazsa olmazdır.

  - Damadın anne babasına kendi anne babasına göstermediği ilgi ve sevgiyi gösterirler. (öpeyim babacım)

  - ay şekerim, bebeğimmm, aşkoımm en çok kullandıkları beş sözcükten üçüdür.

  - "Gelin evleri", "alelacele sunum" gibi felsefik grupların müdavimidirler.

  - her şeyde abartmaya ve gösterişe bayılırlar. Tüm o şaşaalı hayatlarını da orada burada paylaşmazlarsa ölürler. Yanında lokum ve naneli su olan Türk kahvesi kaçamağı, kızlarla pasta keyfisi selfiesi, avm pozları, altın günü çılgınlığı fotoları ve kocişe yapılan "ev yapımı kebap" hamaratlığıyla bizlerden her zaman bir adım öndedirler.

  - salonları ya siyah beyaz ya da siyah kırmızı renklerde dekore edilmiştir. Şıkırtılı aksesuar ve eşyalara bayılırlar. tahttan hallice berjer koltuklarına kurulup arkadaşlarıyla yaptıkları minik gıybetler günün yorgunluğunu atmalarını sağlar.

  - Kayın, elti, görümce, yenge gibi kavramlara son derece hakimdirler, "kayınço kimdir" sorusunu bir saniye bile düşünmeden yanıtlayabilirler.

  - çocuk doğurmayı severler. Genelde en yetenekli ve zeki çocuklara onlar sahiptirler. Okulda Böyle gezi aktiviteleri olsun, efendime söyleyeyim aile birliği toplantıları olsun hep bu teyzelerden sorulur. Pek severler organizasyon işlerini.

  - Topuklu ayakkabı, kırmızı ruj ve değerli madenlere bayılırlar.

  - Alkolle pek araları yoktur ama özellikle arkadaş ortamında sağlam sigara içerler.

  - Demet akalın, Koray avcı, Ferhat göçer, İbrahim tatlıses gibi şarkıcılara bayılırlar.

  - Kocalarının doğum günlerinde, sevgililer gününde, evlilik yıldönümlerinde ferhat ile şirin'i kıskandıracak büyüklükteki aşklarını, nazım'ı kıskandıracak bir edebi dille sosyal medyadan güllerle bezeli düğün fotoğrafıyla paylaşıp üç yüz beğeni almazsa da bileklerini kesebilecek özgüvene sahip güçlü kadınlardır.

  - Genelde kandil ve cuma mesajlarını da atlamayan, sosyal medyada sık sık "dönerse senindir, dönmezse hiç senin olmamıştır" tadında aforizmalar paylaşan koca yürekli kadınlarımızdır onlar.

  Yani "kocişko" bir hitap sözcüğü değil, bir yaşam biçimidir.

  Not: bu giri kadınları değil bir yaşam tarzını ele almakta ve cinsiyetçilik içermemektedir. Zira çorap giymeden kösele ayakkabı giyen erkekler için de laflar hazırladım.

  #40492 petra von kant | 2 yıl önce
   
 2. tümünü göster