1. 1
  çocukluğumun oyunu... her bölümünü, her sahnesini, her cinematiğindeki nefes alış verişleri dahi ezbere bildiğim oyun...
  ve ben 10 senedir bekliyordum bu filmi. gönül isterdi ki blizzard'ın cinematik ekibi yapsın fakat büyük meşakkatten -dolayısıyla maliyetten- ötürü hollywood'un altına yatıldı. cgi filmi oldu...

  warcraft'ı bilenler, aslında o karakterlerin nasıl bir ayrıntıda olduğunu ve cgi'de yapılanların farkını, yediği yemeklerin içinde ne olduğunu sayabilen gurmeler gibi sayacaklardır. fakat buna rağmen, cgi'de film olmuş.
  cinematikdeki gibi olmamış ama rahatsız edecek bir bozukluk da yok. hatta seviliyor... hobbit'deki gibi bokunu çıkarmamışlar yani cgi'nin.

  bağzı odaklar "yog efenim karakterleri yapmışlar ama çevreye o kadar özenmemişler!" v.b. tarzında açıklama yapıyor. kıçımı yiyebilirsiniz diyorum o odaklara.
  çünkü warcraft'ta önemli olan şey, o warcraft dünyasını net olarak yansıtabilmek, warcraft'ın içinde olduğunuz hissini uyandırıp çapak bırakmamaktır.

  hollywood'dan alışmışlar tabii, asortik çevreler, uçuşan mega teknolojik ya da büyülü şeyler, sağdan soldan ışıltılı birsürü birşeyler...
  grom'un, oyun cinematiğinde mannoroth'ı biçtiği çevre neyse, filmdeki çevreler hemen hemen öyle. (beklentiye girmeyin filmde böyle bir sahne yok. grom'u sadece kikirderken filan görüyoruz. mannoroth da yok.)

  filmi mutlaka sinemada ve imax 3d olarak izlemenizi tavsiye ederim ki hollywood'un güzel başardığı çakallıklarından biridir bu. sırf 3d için hazırlanmış sahneler var, ağzınıza ağzınıza koşan!

  müziklere gelince; çok iyi değildi ama kötü de denmez. başaramadılarsa bi müzikleri başaramadılar derim çünkü içinize işleyen davullar, fısıltılar, sanki sizi büyülüyor gibi hisler uyandıramadılar.

  gelgelelim filme, hikayeye; (bak burası deli spoiler)

  -- spoiler --
  wow'dan warcraft'çı olanları saymıyorum, bilmezler. yalnızca, senelerce oyunlarını tekrar tekrar oynayıp cinematiklerini tekrar tekrar izleyenler bilir ki warcraft ekranı bir orc ile bir insanın dövüşüyle açılır...
  uzun uzun dönerler birbirlerinin etrafında... orc bağırır, insan bağırır ve birbirlerine koşarlar saldırmak için...

  hemen de kendimizi belli ettik salonda. evet o vohaaaaaaa diye bağıranlardan biri bendim. afedersiniz salondakiler.

  insanlar ile orcların ilk defa karşılaşması... ilk savaş... warcraft hikayesinin doğuşu...

  hikayeyi gul'dan, durotan, liane, medivh, khadgar, lothar üzerinden aktarmaya çalışıyorlar.

  hikaye, direkt gul'dan'ın dreanor'dan azeroth'a açtığı dark portal ile başlıyor. mazlum ve mazbut draenei ırkını silip süpürüp kafeslere kapattırmış olan gul'dan, bu garibim ırkın ruhlarını fel büyüsünü kullanarak alıp dark portalı açıyor.
  fakat esir ruh sayısı az olduğu içün, portaldan geçecek orc sayısı da az olacaktır. bu sebeple sadece savaşçılar portaldan geçer ve azeroth'a giderler.
  insanların köylerini, kasabalarını gizlice yağmalarlar. "olm fena birşeyler oluyor bak!" diye kendi kendine söylenen khadgar durur mu? koşar gizli gizli araştırırken, fel büyüsü ve orclarla tanışır.
  hemencecik "uzun muhafızımız efendimize haber vereyim de dirayeti ve kudretiynen bizi kurtarıversin!" diyerekten koşar gelir kral liane'e. lothar ile birlikte gidip medivh'i uyarınız fermanını alaraktan uçup giderler medivh'in kulesine.
  medivh itinayla durumu işler fakat inceden bi çapanoğlu rahatsız eder bizi. "la bu medivh niye böyle?" diye sorgularken biz, ilk karşılaşma yaşanır. orclar insanları diri diri yirken medivh "siz kim köpeksiniz la!" diyerekten verir büyüyü, verir büyüyü...

  tabii ki tüm filmi yazmayacağım böyle!

  filmde karakterlere aşık olabilirsiniz. çünkü zırhlarını bile birebir yapmışlar -footmanlerin bile-! khadgar'ın bir footmeni koyun yaptığı sahne olacak, birşey içmeyin ki gülerken boğuluyorsunuz.

  medivh'i daha kadim ve karizmatik yapmaları gerekirken "ergen gerisi sefil" ile karışık büyü güçleri olan bişey olarak yapmışlar. ayrıca golem yapayım derken burning legion yaptığını da güzel güzel izleyeceksiniz medivh'in.
  fakat sorun şu ki medivh'in azeroth'un koruyucusu ve muhafızıyken nasıl olur da kötü biri olur sorusu aklınızda dönüp duracak. (hikayeyi bilmeyenler)
  hikayeyi bilmeyenler için bir oldu bitti hissi uyandıracak fakat bilenlerin içi rahat tabii.

  durotan gayet güzel olmuş. karısı da mis. hele thrall...

  kral liane, lothar çok iyi. eksiği yok fazlası var.

  khadgar'ı gereksiz ergen ve sakar yapmışlar. bu da hollywood saçmalığı işte. neyse ki sonradan toparlıyor.

  gul'dan'a ne çok uğraştıkları bariz ortada ve kusursuz olduğunu söyleyebilirim.

  yalnız hatunlarda sıkıntı var. o dişlerin çocukluğumuzdaki takma vampir dişleri gibi durduğunu bi müslüman söylememiş. içlerinde müslüman mı yok nedir?

  orgrim müthiş olmuş! çok bekledim o müthiş omuz zırhlarıyla da bir göreyim dünya gözüyle ama vermedi ipneler. meşhur hammeri de elinde tam bir karizma olmuş.

  grom'u gördük ama duymadık. kikirdedi, arkada mimikleşti filan. azıcık daha uzun ve fit olabilirdi sadece ama güzeldi, güzel.

  filmdeki en büyük sıkıntı, orcların ne kadar saygılı ve dürüst olduğunu filmin sonlarına doğru inceden gösterirken filmin bitmesi.
  tamamen kötü olarak gösteriliyor orclar. yani gul'dan'ın felliği, iblisin kanı ve büyüsünün sebep olduğu, sargeras'ın ne hinoğlu hinlikler yaptığından ötürü böyle kana susamış gibi olduklarını değil de "orclar zaten kötüdür abi!" düşüncesini vermesi çok can sıkıcı.

  yeri gelmişken söyleyeyim durotan ile gul'dan'ın eski adetlere göre kavga etmesini izlerken götünüz düşebilir! gul'dan'ın hilelerine dürüstlük abidesi orcların tepkisi, aslında orcların öyle kötü ve şeytani olmadıklarına birebir ıspat olacakken, arada kaynıyor.

  warcraft oynayanların ve takipçilerinin bildiği üzere eksik çok. fakat objektif bir bakış açısıyla söyleyebilirim ki eğer sargeras'ı, mannoroth'ı, draneileri, dranor'un nasıl parçalandığını, medivh'e ne olduğunu, orcların bağzılarının niye kırmızı olduğunu, fel'in ne olduğunu, gul'dan'ın kim olduğunu anlatmaya çalışsalar en azından 7 saatlik film yapmaları gerekir bu filmi de yalnızca warcraft hikayesini bilenlerin anlayacağını düşünüyorum.
  bilmeyenlerin de izleyip anlayabileceği, basitleştirilmiş bir hikaye tarzı yaratmaya çalışıyorlar sadece.

  fakat bazı yerlerde, hikayeyi bilenler ve şevkle o anı bekleyenleri inceden sıkıyor sivrisinek ısırığı gibi. kaşındırıyor hollywood etkileri.
  mesela garona'nın gul'dan tarafından zihninin esir alındığını, kral liane'e suikast yaptığını değil de romantik bir his uyandırsın diye, kralın kendisini feda ettiğini aslında garona iyi de çevresi kötü fikrini aşıladığını görmek "öfff!"letiyor.
  orgrim'i kalkıp durotan'ın klanında biri yapması, "neden geldim istanbula" türküsünün içinizde biryerlerde çalmasına sebep oluyor.

  film, gul'dan'ın bu sefer azeroth'dan dreanor'a ikinci dark portalı inşaa ettirip açmasının ardından bitiyor. fakat burada görüyoruz ki, gul'dan'ın bi boktan haber yok.
  o sadece portal'ı inşaa edip büyüyü duyunca fel ile portalı çalıştırıyor. aslında hepsini medivh yapmış. fakat niye? bunu biz biliyoruz ama hikayeyi bilmeyenler anlamıyor.
  kafa karıştırmadan, çok azıcık anlatarak hikayenin havada kalmasını, oldu bittiye getirilmesine engel olabilirlerdi.

  zaten filmi, sadece filmin anlattığı hikayeyle irdeleyecek olanlar taşlıyor ki haklılar da. ciddi odaklardan kırık not verdiler filime.

  bir de khadgar'ın, medivh'in fel'e bulaştığını ve kötü olduğunu bulması amiyane tabirle yerde 100 lira bulmak gibi olmuş. khadgar ile medivh arasındaki çatışma net ve güçlü olarak anlatılamamış.
  belki de daha sonra yayınlanacak olan kesilmiş sahneleri gördüğümüzde "haaaa!" diyeceğiz. blizzard bilir.
  -- spoiler --


  ben filme ikinci biletimi alırken siz bu satırları okuyun e mi? lütfen biraz para kazandırın ki ikinci filmi daha yüksek bütçeli olarak çeksinler.

  lotr'da olduğu gibi ben gün sayacağım sonraki film için!

  ekleme;
  istisnasız herkesi orc bebeği isteyecek! :)
   
 2. tümünü göster