1. 6
  Kendi tarifimi vereyim.

  İçindekiler:
  + 1,5 rendelenmiş soğan
  + 1 kg domates (domates salçası kullanmayacağız)
  + 3 - 4 yemek kaşığı biber salçası (aşırıya kaçılması köfteyi mahvediyor)
  + 4 - 5 diş sarımsak (ezilerek)
  + yarım su bardağı zeytinyağı (isteğe göre 1 bardak da konulabilir, ben koymadan da yapmıştım biraz kuru oldu ama diyet oldu)
  + en önemlisi yağsız ve sinirsiz kıyma 1kg
  + ikinci en önemlisi çok ince bulgur 1 kg

  Urfalılar kıyma/bulgur oranını genelde 0.3-0.5 oranında ayarlarlar ve halt ederler. Ben bu oranı 1 olarak uyguluyorum ama hayatımda yediğim en iyi çiğ köftenin oranı 2.25 idi. 1 kg bulgura 2.25 kg kıyma kullanılmıştı. Size kalmış bu oran. Etinize güveniyorsanız. Bu oranlara çıkabilirsiniz. Ben hiç çıkmadım.

  Önce kıymayı bol isot, kimyon, isteğe göre yenibahar, karabiber ve tuz ile yoğurup dinlendiriyoruz. 3 4 saat buzdolabında bu baharatlarla pişiyor. Bol isottan kasıt 0.3-0.5 kg. Tuvalette eşsiz dakikalar istiyorsanız 1 kg da koyabilirsiniz. Size kalmış. Ben 0.5 kg isot ve ek olarak 2 yemek kaşığı pul biberle acılığı artırıyorum.

  Et haricinde tüm malzemeleri döküp macun kıvamına gelene kadar yoğuruyoruz. Arada ufak su destekleri alarak işinizi kolaylaştırabilirsiniz ama bu işin hilesidir. Hoş karşılanmaz. Sonra bulgur öldükten sonra et eklenir ve yoğurma tamamlanır. Bundan sonra ince kıyılmış maydanoz ve taze soğanla son dokunuşu yapıyoruz.

  Ben yoğurma aşamasında kıvamı tutturmak için ek rendelenmiş domates kullanıyorum azar azar. Nar ekşisi ve limon suyunu da yoğurma aşamasında koymayı unutmayın.

  Yoğurma süresi 2 saat sürüyor bende. Ama Urfalı bir arkadaşın annesi 30 dakikada yoğurdu. Malzemelerin doğru kombinasyonları kafada oturmuş olmasına veriyorum. El kadar kadın benden daha Haşin yoğuramaz.
   
 2. tümünü göster