1. 622
  bir olay, durum veya girdi hype etkisi yaratıp aktif olan yazarlarını girdi yazmaya ittiğinde, korkunç bir bayağılaşma ve ikiyüzlülük denizine gömülen sözlük. "çünkü kulzos toplumun aynası" gibi sikko ve içi tamamen boş bir şey yazmacağım ama durum tam olarak bu da değil ne yazık ki (keşke böyle olsaydı da, "ulan ne kültürlüyüz be" nutukları çekip bu girdiyi bitirebilseydim).

  üstteki girişte -eminim ki- tek dikkatinizi çeken kısım ikiyüzlülük kelimesi ve onun özetlediği şeyler olmuştur. hemen açıklayayım: "sözlüğün uzun süreli aktif yazarlarının demirbaş olarak örnek gösterilmesi" kavramını böylece, laps diye ortaya atınca, komik kaçacak olabilir ama böyle bir şey var. geçen yıl, şimdi aktif olarak sözlükte bulunmayan birkaç yazardan pek bilinmeyen müzik gruplarıyla ilgili yazdığım girdilerle ilgili güzel mesajlar almıştım, "abi, bunları derleyip bir siteye koy ya da blog aç da okuyup sömürek" diyen bile olmuştu. fikirlerimin içini görebildiğine inandığım yazarlardan örnekler de vereyim: @no pasaran'ın hukuki girdilerini bana örnek göstererek "ne dersin bu yazılanlara?" sorusuyla blrikte güzel tartışmalar yaptığım yazarlar da oldu (no pasaran'ın ilgili girdilerinin birkaçının altında da oldukça sert ve tadı halâ damağımda kalmış tartışmalar yaşamıştık). @laedri'nin sarsılmaz bilgi küpü duruşuna karşı "sanat tarihi ile ilgili bi' sorum var ama laedri'ye yazmaya çekiniyorum. sana yazsam, sen iletsen olur mu?" diyenler de oldu. hatta, birkaç kişinin iteklemesinin bile göze battığı ve "madem öyle, adına lake'in topluluğu deyin bari" -kusura bakma- sıçmığını kusanların karşısında sefilce de olsa halâ var olmaya çalışan sözlük topluluklarla ilgili bile mesajla bana "doğru yoldasınız, destekliyorum ben sizi. bozma moralini" diyenler de oldu. tam bir postmodern zırtlan postu giyerek yoluna devam eden, içini gizledikçe yazdıklarının bana daha da battığı kimi yazarların iki meme, bir kukuya bakıp "ince kum mu o, gördüğüm?" goy goylarının bir süre görmezden gelinip hedef şaşırtıldıktan sonra, linç kültürünün en derin sularında yüzülmeye çalışılması ise, bana mide bulandırıcı geliyor. asıl zırtlanın tam ortada yüzsüzce fink attığı -ve tartışmaların hedefini halâ saptırdığı- apaçık görünürken, "burası kendini gösterme alanı mı kardeşim?"cilerin anket doldurmaya devam etmeleri de bana göre ikiyüzlülük gibi geliyor. evet, ben bu sözlük işlerini çok önemsiyorum. zaten önemsemesem, yayın başına çift haneli dinleyicilere anca ulaşabilen düzenli radyo yayınlarını 2 yıl boyunca bilfiil devam ettirmezdim.

  kişisel instagram hesaplarında, özellikle yaz aylarında, iki meme, bir kukuya veya ıslak slip mayodan ebatları çıplak gözle teşhis edilebilir boyuta gelmiş bir penise gönlü kayan insanların kulzos'ta yazdıklarıyla ve yazacaklarıyla değişeceklerini düşünmek, benim bile yapamayacağım kadar dev bir pollyannacılık olur. önemli olanın bunlara prim vermemek, verildiği görüldüğü anda da eleştirmek olduğunu hayatım boyunca savundum. ergenken bile önünde yürüyen hatunun götüne diklemesine ve -karikatürün de belirttiği üzere- kesit halinde dimdik bakmayı sürdüren arkadaşına tokat atmış adamım. o zamanlar değişemediysem, şimdiki asabi dede ruhumla hiç değişemem. herkesten aynı asabi ve sert bakış açısını beklememem gerektiğini geç de olsa öğrendim, odin sağ olsun. azıcık da olsa tutarlılık beklemek ise, ister kulzos yazarı olsun, ister instagram "kumcu"su biri olsun, fark etmez; herkesin birbirinde aradığı birkaç özellikten biri olmalı. bu olmazsa, daha çok "ince kum mu o?" zırtlanlarının hedef şaşırtmalarına kapılıp linç kültürünün buz gibi sularından çıkmış dehşetine gömülürüz.

  kendimi anlatamadıysam affola. sabahın 7'sinde işe kalkmak için şimdiden uyumuş olmam gerekirken, bu kadar anlaşılmaz ve üstü kapalı yazmak zorunda kalacak kadar sevdiğim ve mide bulandırıcı insan gerçeklerini yüzüme vurduğunda da ara sıra uzaklaştığım kulzos'u bu kadar seviyor olmam da tamamen benim hatam; biliyorum. yukarıda bahsettiğim sözlük kültürü, damarlarıma çok genç yaşta enjekte edildiği için ne sevmekten uzak durabiliyorum ne de midem bulanınca kusmam kısa sürüyor.

  hepinize hayırlı hedefi bile isteye saptırılmış linçler dilerim.
   
 2. tümünü göster