1. 2
  futbolda türkiye'deki süper lig ve 1. lig yayıncı kuruluşu. kasım 2016'da yapılan yayın ihalesinden beri, özellikle euro ve dolar'ın türk lirası üzerindeki korkunç baskı ve ivmesi sonucunda, en iyi ihtimalle seneye yayın ihalesini tek taraflı feshetmesi bekleniyor.

  türkiye futbol federasyonu'nun yeni başkan ve yönetim kurulu ekibiyle birlikte kulüpler birliği'yle bu ayın başında bir araya gelmesi ve bein sports'un yeni sezondaki tekliflerini değerlendirmesi, bein sports'un yayın ihalesinin üzerinden kalkamadığını ayyuka çıkarmıştı. kısa süre sonra da ayrıntılar medyaya servis edildi zaten. geçen sene süper lig ve 1. lig fikstürü 9 temmuz 2018 pazartesi günü çekilmişti. bu sene ise, liglerin başlamasına neredeyse 1 ay kala henüz haber yok. bugün çekileceğine dair penguen medyada haberler çıkmış ama ben inanmıyorum (çünkü 3 gün önce de aynı haberler çıkmıştı). bein sports'un ihaleyi aldığı ilk sezon dolar kurunu 3,26'ya, bir sonraki sezon 3,81'e, içinde bulunduğumuz yıl için mayıs 2019'da belirlenen oranla 4,51'e sabitleyerek yayın gelirlerini kulüplere dağıttığı biliniyor. 3,81'e sabitlenmiş kurla bile kulüplere yayın gelirlerini ödemekte zorlanan katarlılar, önümüzdeki sezonu da kapsayacak 4,51 kurunu istemiyor, kuru 3,80'e sabitleyerek 2022'ye kadar devam etmek istiyor. bu arada, hatırlatayım: 1 dolar gün itibariye 5,74 lira.

  özetle, durum böyle. bugünkü fikstür çekilişi gerçekleşse de, gerçekleşmese de, süper lig ve 1. lig yayınlarının akibeti en azından 1 yıl boyunca sallantıda olacak. katarlılar belki 1 sezon daha dişlerini sıkabilir, "sözleşmeye bağlı cayma bedelimiz 150 milyon dolar. alın bunu, bizi salın" da diyebilir. 2. ihtimalin sezonun başlamasına 1 ay kalmışken gerçekleşmesi ise, yayın ihalesi için sadece trt'nin ortaya çıkmasına neden olacak. s sport'un trt ile ortaklaşa hareket etmesi, eskiden olduğu gibi, haftanın 3 günü 1'er süper lig maçının şifresiz kanaldan yayınlanması da düşünülmüş. aşağıya gırla link bırakacağım. ilgileniyorsanız ve "nerenden atıyorsun bunları?" diye düşünüyorsanız, okuyup bilgilenebilirsiniz.

  yayıncı kuruluş kulüplerden ne istiyor

  kulüpler bein sports'un teklifini reddetti

  kulüpler birliği başkanı fikret orman'ın konuyla ilgili 3 temmuz'da yaptığı açıklamalar

  s sport mevzusu

  yayın ihalesi bile çıkmaza girmişken, milyonlarca lira borçla kendine büyük demeyi sürdüren istanbul takımlarının halâ yıllık milyonlarca euro maaşla futbolcu transferi yapmaya devam etmesi gerçekten çok garip. göztepe gibi anadolu takımlarının, transfer dönemi başladığında elinde hazır bulunan futbolcu listelerini bile şimdilik askıya aldığı, "önce şu ihale mevzusu sonuçlansın, ona göre bu yılı planlayalım" mantığına saplanmak zorunda kaldıkları bir ortamda, bu istanbul takımlarının zaten ellerinde olmayan olmayan paraları taraftarın gözünü doyurmak için savurmaları türk futbolunun son 25 yılının en büyük sorunu olmaya devam ediyor. söz konusu takımların bütün türk takımlarının borçlarının %75'ini tek başlarına yaptığını da düşününce, ortada hiçbir sorun yokmuş gibi "şunu da transfer edelim, şuna yıllık 2,5 milyon euro verelim, bonservis olarak 10 milyon euro verelim" şeklindeki transfer mantığına bürünmek; sadece istanbul takımlarını değil, tüm türk takımlarını endüstriyel futbolun maddi bataklığının içine çekip boğacak. halâ küçük takım-büyük takım nidaları atarak cinsel organ ölçenlerin aklı başına geldiğinde, geride kalan boku temizlemek için çok geç olacak.
   
 2. tümünü göster