1. 9
  özellikle türkiye'deki ortamı, eski metalci kitlenin çoluğa çocuğa karışması ve günlük hayat rutinlerinin arasında metali alt sıralara itmesiyle birlikte geçmişe göre daha oturaklı bir hale bürünmüş olsa da, müzik ortamları arasında en pisi olmayı sürdürendir. şimdinin 35 yaş civarı, 2000'lerin gotik makyajlı, 1990'ların sonunun "bam güm olan her şeyi dinlerim ben abi"cilerinin adeta inzivaya çekilmiş gibi görünmesinin sebebi, bu bahsettiğim ortamın insanı ruhen boşaltmasından ileri gelmekte bana göre.

  çok bilinen kibirli kalıp olan "ben 6 yaşından beri metal dinliyorum lan"ın halen sıkı bir temsilcisi olarak, metal ortamlarında nelerin döndüğüne dair anılı ve güncel bilgilerimi paylaşayım:

  - grup tişörtü: modası geçeli 10-15 yıl oldu sanırım ama benim gibi eski kafalılar bu geleneği halen sürdürüyor. hatta, yaşı 35 ve üzerinde olanlar için sevdiği grubun tişörtünü giyip gezmenin bir çeşit kendini ifade etme yolu olduğu fikri de savunulmaya devam ediyor. en sevdiğim tişört üm halâ motörhead'ın bad magic'i. bir ara düz siyah tişörtün kollarını kesmek modaydı, artık o da tamamen bitti. ergen ve ergenellalar bile bunu bırakmış durumda.

  - bileklik: modası devam ediyor. sadece küçükler için değil, büyükler için de bir onur nişanesi görevi görüyor. her tarafı çivi gibi olanların kullanıldığını görmüyorum artık ben. siyah olma şartıyla oldukça basit modeller ise devam.

  - alkol: sanırım "metal dinliyorum ben" diyene ilk sorulan "kaç bira eşliğinde?" sorusu alkole gelen korkunç zamlarla birlikte tarihe karıştı. gene de, clubberlara taş çıkartan, oturup bi' fıçıyı tek başına içebilecek, içerken de ağzı yüzü kaymayacak, kusmayacak veteranlar sahada yer almaya devam ediyor. alkol matah bir şey olmasa da, "diskoya girdik, votka vişnemle ortamı nasıl kesiyorum abi, bilemezsin"ci tayfayla bizimkilerin karşı karşı getirilmesi clubber güruhu için acı sonuçlar doğurmaya devam ediyor.

  - seks: girdinin tanımında yazdığım gibi; eski metalciler hem görünüşte hem de ruhen toprağa bakar bi' hale geldiği için 2000'lerin başındaki nefis rahat ortam artık yok. genç neslin ise bir kısmı, karikatür haline getirilmiş cinsel devrim mevzusunu ciddiye almaya devam ediyor ama fazlasıyla yafta da yiyor. ismi açık ilişki, kendisi ise bir çeşit pazarlama haline gelmiş vıcık vıcık ilişkiler yaşayan gencoları görmeye devam ediyorum. "kanka ayağı göt ayağı" tabiri, metal camiasının amacına uygun kullanmaya devam ettiği tabirlerden halâ.

  - saygınlık: bir müzik türünü dinlediği için toplumdan dışlanmayı iyi bilirim. buna rağmen, dinlediği müzik türüyle saygınlık kazanabilen kimseyi görmedim çevremde. en doyurucu müzik sohbetlerini yapabildiğim insanlar "ben de bunu dinliyorum lan, kime ne"ci tayfadan olduğu için karakterlerindeki oturmuşluğu metalle ölçemem. toplum genelinde ise, damgalandığı bakış açısı hiçbir zaman değişmeyecek bir tür metal. anneanneme dark tranquillity dinletip "fena değilmiş bunlar" tepkisi aldığım günleri çok geride bıraktım.
   
 2. tümünü göster