1. 1
  dişi kedilerin "doğurmaya açığım, helal süt emmiş bir bey aramaktayım" diyerek ortalarda arz-ı endam ettiği döneme verilen bilimsel isim. kısırlaştırılmamış bir hanımefendiye sahipseniz şu günlerde ilginç belirtilerle karşılaşmanız mümkündür, malum mart geldi...

  şimdi efendim, estrus bir dönem, ortalama altı günlük süren döngülerden oluşuyor. eğer bu altı gün içerisinde leydimiz kendisinden elektrik alabileceği bir adayla karşılaşmamışsa birkaç günlük ara veriliyor. sonra yeniden bir altı günlük süre başlıyor. yine çiftleşme gerçekleşmediyse bu döngüler ortalama 6-7 haftaya kadar uzayabiliyor.

  dişi kedilerin bu süreçte davranışlarında bariz değişiklikler meydana geliyor. örneğin normal zamanlarda suratımıza bakmaya tenezzül etmeyen majestelerimiz birdenbire bir sevgi pıtırcığı, bir şirinlik muskasına evriliverdi. o nasıl bir ilgi açlığı, nasıl bir sevgi ihtiyacı, insan gördükçe hayretler ediyor, burnuma doğru her kafa atışında "yareppim" diyorum, "bu kız beni seviyormuş aslında, o saatler süren bakışmalar esnasında beni nasıl yok edeceği ile ilgili planlar yapmıyormuş meğer, ooo göbeğine bile dokunabiliyorum bu gerçek olamaz" gibi tepkiler veriyorum. nasıl bulutların üzerindeyim anlatamam. insan hiç bitmesin istiyor.

  bir diğer ilginç hareket bahçeye çıktığı vakitlerde ufacık bir çukur kazarak üzerine oturup dakikalarca beklemesi. bu süre içerisinde içerisinde bol bol feromon ve hormon bulunan bir sıvı bırakıyor ilgili çukura. adeta bir ilan panosu. "merhabalar, 5 yaşında bakımlı bir dişiyim, üremek, bu güzel dünyaya minik sevimli tüy yumakları getirmek istiyorum. bilgi için hemen şuradaki evin kapısına geliniz." temalı smsler bırakıp duruyor sağ olsun. kapının önünde bağıran erkek kedilerden oluşan bir koro var, ara ara gelip konser veriyorlar. bizimki de pencereden gözlerini devirerek "üfff snne be slk shey" modunda yüz vermiyor hiçbirine. anlamıyorum gerçekten.

  ha "yok efendim ben dışarıya çok kokumu bıraktım, peki ya o hayallerimdeki prens evin içinde birdenbire belirirse?" diye düşündüğü vakitlerde de banyo küvetinin içine oturup aynı işlemi tekrarlıyor. bıraktığı sıvı idrar değil; kimi zaman sarı, çoğunlukla da kızıl. neyse ki titiz de öyle sağa sola kıyafetlere falan dadanmıyor, anlayışlı olmak güzel şey, aferin kızım.

  geçen yıldan biliyorum ki bu yıl da uygun bir aday bulamayarak bizi minik yavrucaklardan mahrum bırakacak. bizim kız da böyle işte, evlat neticede. kızamıyor da insan...
  #131661 the fool | 8 ay önce