1. 7
  asur - asuri - asuriye - suriye

  gelelim hikayesine...

  amerika içerisindeki hakim 2 derin devlet mekanizmasından birinin diğerinine çaktırmadan kendi eliyle yaptığı 11 eylül sonrası, kamuoyuna bir şey demek zorunda kaldılar... halkın o günlerdeki röportajlarından birinde söylediği bir genç "birinin mına goymamız lazım!" dürtüsüydü hakim olan. amerikan kültürüdür bu çünkü. filmlerin böyledir. ama ortada düşman yoktu. 6 ayda saddam senaryosunu ortaya attılar. bu sırada da patriot act ile gelmş geçmiş en özgürlükçü ülkenin tüm gücünü artık başkanlar elinin altında toplayabilir oldu. başka zaman ortalığı yıkarlardı amerikalılar ama terör vs derken her şeye "sıkıntı yok" gözüyle bakıp "fine!" çektiler.

  prime time'da savaş açıldı, saddam devrildi falan. ırak alındı. ülkedeki ne kadar petrol varsa ellişer yüzer yıllık anlaşmaları yapıldı. çıkıldı.

  soru: özellikle kuzeydeki petrolü nereden satacaksın? hele de hürmüz boğazında iranla sorun yaşamamak için.
  eh bir koridor lazımdı... ırak'tan akdeniz'e bir koridor nerden geçebilir ancak? suriye'nin kuzeyinden türkiye'nin güneyinden...

  ırak zamanı işid çıktı... ama işid asıl ne zaman işid oldu?
  bir gün işid musul vs kuşatıp saldırdığında amerikanın ve devlet başkanlarının emriyle ırak ordusu bildiği topu tüfeği tankı bırakıp bağdat'a çekildi... kimse de "noooluyo aq!" demedi.
  işid hah o zaman işid oldu... toplu tüfekli uçak savarlı. sonra yayıldıkça palazlandılar vs. kısa geçicem çok uzadı...
  işide karşı "iyi" polis kürtler oldu... kurtarıcı...
  nazilerin soykırımı sonrası kurulan israil'e dünyanın ses çıkarmaması gibi, buradaki kürtlerin de bir yer kapmasına kimse bir şey demeyecekti işidle savaşıyorlar savaştılar diye.

  özet geç piç diyen olursa:
  abd o ziktiğimin petrol koridorunu açmayı kafasına koyduysa... güney kutbundan penguen getirir, onlara ülke vermeyi vaat eder ama onlarla bile kurar. ha bu 1 yıl mı alır 10 yıl mı o değişir sadece. bizimkilerin tuhaf dış politakasını kestiremediler o ayrı.

  adamlar da yedi kafayı nasıl kestirsin ki;

  esatla can ciğerdi -
  eset oldu bi günde düşman oldular -
  eseti yıkmak için ösö mösö kim varsa destek oldular -
  o yardım ettikleri ösö / nusra işide katılınca ... kürtlere destek oldular... kobani falan zamanı hatırlayın mesela, kürtler türkiye'den geçiş yaptı -
  kürtlere destek olunca abd de dahil tabii... işid gitti pyd geldi...
  şimdi pyd'yi temizlemeye çalışıyoruz.

  ha bu arada da bir dönem tarihte hem almanya hem rusya hem de amerikayla aynı anda düşman olduğumuz bir sürece girdik.

  oyunu ben böyle oynamazdım ama... en azından save load yapardım... bu ne aq?!


  #124415 timoteus | 7 ay önce (  7 ay önce)
   
 2. tümünü göster