1. 2
  demir eksikliğine bağlı görülen kansızlık, anemi. en sık sebebi demirin yetersiz alımıdır. diğer sebeplerine gelecek olursak;

  *demir emilim bozukluğu: pika sendromu, gastrektemi (midenin tamamı ve ya bir kısmının çıkarılması ameliyatı)
  *demir ihtiyacının artması: adölesan dönemi, gebelik ve emzirme
  *kan kaybı: en sık sağ kolon tümörüne bağlıdır.
  *parazitler: ankilostoma duodenale, necator americanus vb
  *ülseratif kolit, good pasture sendromu gibi kronik kan kayıplarında.

  gene kadınların anemiye daha yatkın olmalarının sebebi aylık regl dönemlerinde kan kaybetmeleridir.

  anemi hastasında oluşabilecek semptomlar;
  * halsizlik, yorgunluk
  *hareketle birlikte nefes darlığı (egzersiz dispnesi), çarpıntı
  *baş ağrısı, baş dönmesi, bayılma
  *konsantrasyon bozukluğu, uyku bozukluğu
  *libidoda azalma, hipomenore
  *yutma güçlüğü, hazımsızlık..
  * kaşık tırnak
  ilgili resim: img-3.onedio.com/...

  gibi tüm sistemleri içeren çok geniş bir semptom spektrumuna sahiptir. tanısı son derece basittir. zaten tam kan sayımı ile anemi tanısı alındıktan sonra periferik yayma, ferritin düşüklüğü tanıyı destekleyici bulguların eşliğinde tanı netleşir. ama tanıda altın standart kemik iliği biyopsisidir. rutinde uygulanmaz.

  tedavide ilk yapılması gereken sebebi ortaya koymak ve onu ekarte etmektir. yani alım yetersizliğinde takviye demir verilirken, kan kayıplarında esas amaç bu kayıpların önüne geçmek olmalıdır. sebebi ekarte edilmeden yapılan tedavilerden başarı beklenmemelidir.

  oral demir tedavisinde kullanılan en etkili ve en ucuz demir preparatı, ferröz sülfattır. tedavi süresince günde 2 ve ya 3 kez verilirken kontrol kan sayımlarında hemoglobin seviyesi 10 g/dl'nin üzerine çıktıktan günde bir kez verilmeye devam edilir. tedavi süresi ortalama 6-9 aydır. bu ilaçlar aç karnına alınmamalıdır. tedavi sırasında gaita siyah renkte olabilir.
  ferröz sülfat içeren ilaçlar: www.1ilac.com/...

  oral demir tedavisini tolere edemeyen, aneminin hızla düzeltilmesi gereken acil durumlarda, emilim bozukluğu olanlarda damardan tedavi yoluna gidilir. bunun en tehlikeli yan etkisi anaflaksi yani aşırı duyarlılığa bağlı gelişen ölümcül olabilecek alerjik krizdir. tabii ki bu tedavi evde uygulanmaz.

  tedavi sonrası ilk düzelen semptom halsizlik ve yorgunluktur. 2 ay içerisinde de hemoglobin seviyeleri normale dönmüş olur. en son düzelen bulgu ise ferritin düzeyleridir. 6-9 ay sonrasında normale döner.
   
 2. tümünü göster