1. 1
  istanbul'un bakırköy ilçesine bağlı 4-5 katlı binalardan oluşan şirin bir mahalle. 1970'lerde nüfusun artışı ve istanbul'a olan göçlerden önce basit bir sayfiye kasabası. 1926'ya kadar kullanılan orjinal adı san stefanos (ayastefanos) ismini 13. yy'da 4. haçlı seferi sırasında istanbul'dan (o zamanlar konstantinapol tabi) roma'ya giderlerken denizdeki fırtınanın dinmesini beklemek için yeşilköy'e yanaşırlar. taşıdıkları ganime aziz stephen'ından kalma eserlerdir. bekledikleri süre zarfında bu ganimetleri kiliseye götürürler, kilise ve bu kasaba daha sonra ismini buradan almış olur. 19 yy.'da kasaba dadyan adında güçlü bir ermeni ailesi tarafından sahiplenilir. kırım savaşı sırasında fransız orduları bur konuşlanır ve tarihi 3 tane denizfeneri kurarlar. yeşilyurt'taki deniz fenerinin altında fener isminde bir restoran bulunur, ücret karşılığında fener kısmına misafirlerinin çıkılmasına izin verilir.

  1878'de osmanlı- rus savaşında ruslar burada bir karargah kurarlar. rus hatıra mozelesi inşa ederler. nitekim 1914 dünya savaşı propagandası amacıyla bu eser yıkılır. ayestefanos anlaşması buarada imzalanır.

  hareket ordusu selanik'ten başlayan yolculuğunda son molayı burada verir. bu tarihi konaklamanın izdüşümü yeşilköy'ün sokak ve cadde isimlerine yansır: "hareket ordusu sokak", "mahmut şevket paşa caddesi", "14 nisan sokak" gibi. yeşilköy, 1924 yılına kadar ayastefanos adını taşımıştır. yıllarca burada yaşayan halit ziya uşaklıgil'in teklif ettiği belirtilen "yeşilköy" adı mahalleye 1930 yılında istanbul'un idari yapısının düzenlenmesi sürecinde verilir.

  1912 de osmanlı imparatorluğu ilk havacılık tesislerini burada açmıştır. hala daha hava harp okulu ve havacılık müzesi buradadır. atatürk havaalanı da burada demek istemiyorum artık onu da biliyorsunuz.

  yıkılan rus hatıra mozelesi hakkında bir yazı: v3.arkitera.com/...
  kaynak olarak vikipedi türkçe ve ingilizce sayfaları kullanılmıştır.