1. 1

  sabahları kahvaltı için 10 dk içerisinde çok kolay hazırlanabilecek lezzetli ve doyurucu bir yemek.

  internette başka tariflerini de bulabilirsiniz, benim anlatacağım tarif soğuk su ile yapıldığı için farklılık gösteriyor.

  1 kişilik malzeme için, 1 yemek kaşığı tereyağ, 2 yumurta, 2 su bardağı su, 1 diş sarımsak (ya da bir çay kaşığı sarımsak tozu da olabilir), 1 çay kaşığı karabiber, tuz.

  tereyağını ufak bir tencerede kavuruyoruz, birazcık kızarınca ateşi söndürüp soğuması için bir iki dakika bekliyoruz. yoksa üzerine su dökünce yağ sıçrıyor aman diyeyim.

  yağ biraz soğuyunca üzerine 2 su bardağı soğuk suyu ekliyoruz. soğuk olmasının nedeni, yumurtayı sıcak suya kırdığımızda hemen pişip de kocaman yumurta parçaları oluşmasın diye. suyu ekledikten sonra iki yumurtayı kırıp, sarımsak, karabiber ve tuzu ekleyip karıştırmaya başlıyoruz. ha bir de ocağın altını tekrardan yakıyoruz, yoksa pişmiyor. karıştırarak pişiriyoruz.

  bir iki dakika kaynadıktan sonra yenebilir hale geliyor.

  karabiber konusunda bir tüyo vereyim onu zevkinize göre ayarlayın. karabiber ve sarımsak yumurtanın kokusunu bastırsın diye var. çorba pişmeden önce karabiberi atarsanız karabiberin acılığı suya geçiyor ve içerken boğazınızı ve yemek borunuzu tatlı tatlı yakıyor. bunu seven de var sevmeyen de. ben severim, üzerine çay içerken çayın tadını da güzelleştiren bir şey.

  ama sevmiyorsanız, karabiberi çorba piştikten sonra ekleyebilirsiniz.

  'sabah sabah sarımsak mı yenir ya, işe gideceğiz / kız ile buluşacağız' diyen arkadaşlar, siz de haklısınız. o zaman karabiberin dozunu arttırın yumurta denen şey yerken kokuyor işte ne yapayım.

  diğer tariflerin içinde et suyu ile yapılan var, un kavurup koyanlar var. sabah sabah uğraşılmaz onlarla, boşverin. akşam yemeği için hazırlayacaksanız o ayrı tabi.

  afiyet olsun
  #12057 Keltox | 3 yıl önce