1. 1
  1987 den beri taşımış olduğum gözlüklerimden ve eşimin 'çizdir şunları' baskısından bunaldıktan sonra uygulamaya karar verdiğim tedavi yöntemidir.

  bu entry tıbbi bilgi içermez gençler, sadece tedavi ile ilgili deneyimleri içerir, merak eden devam etsin.

  hastaneye gittiğinizde ölçüp biçip kornea kalınlığına göre bir çözüm öneriyorlar, prk, lasik , lasek bir şeyler anlatıyorlar. anlattılar ikna oldum, zaten yıllardır gına gelmiş gözlük kullanmaktan. halının üzerinde uyuyakalamazsın, gözlüğünü çıkarmak istersin uykun kaçar. soğuk kış günü binadan içeri girersin gözlüklerin buğulanır falan. kısa bir hesap yapıyorsun hayattan da bezmişsin en fazla 10 sene götürse razısın, 5 sene yaşayacağının bile garantisi yok bari keyifli yaşa diyerek karar verdim.

  operasyon 10 dakika. operasyon sırasında hiç bir acı yok. sadece kısa bir süre ufak bir rahatsız edici basınç var, arada sırada görüntü çok netleşiyor bulanıklaşıyor falan. üzerine de bir koruyucu lens takıp eve gönderiyorlar. ilk gece biraz zor gençler. yanıyor gözler. ışığa karşı acayip hassasiyet oluyor, biri gelip odanın ışığını açınca gollum gibi kaçıyorsunuz yorganın altına. mümkünse kışın en kasvetli günlerinde yaptırın, vampire dönüyorsunuz ilk gece. yarım saatte bir damla damlatılıyor, o damlalar var ya damla değil yangın söndürücü sanki. ilk gece size bakacak biri lazım. gözünüzü açacak haliniz olmuyor. yeminizi suyunuzu verecek, damlalarınızı damlatacak biri şart.

  sabaha durumunuz düzeliyor, kontrole gidiyorsunuz ve gözündeki koruyucu lens kaldırıldığında dünyayı full hd görmeye başlıyorsunuz. hatta öyle böyle değil, miyopsanız başlangıçta sizi hafif hipermetrop yapıyorlar; zaman içinde yara iyileşir gibi iyileştikçe normale dönüyor gözler. ilk günler çok güzel, damlaları damlattıkça gözler ufka zoom yapıyor resmen. ama yakını görmekte zorlanıyor insan, 60 lık dedeler gibi uzağa götürüp okuyorsunuz ilk haftalarda.


  1 yıl önce yaptırdım, şimdiye kadar bir sıkıntısını görmedim, operasyondan sonraki ilk hafta dahil hiç bir şekilde gözlerimde kızarıklık olmadı. (tıp çok gelişti çook) bir hafta rapor aldım, yoksa riskli. öyle 'operasyon yaparım ertesi günü işe gidersin falan' hikaye. rapor alamazsanız izin alın, işin içinde göz sağlığı var. hele gün boyu bilgisayar ile çalışıyorsanız alın bir hafta rapor izin kafanız da gözünüz de rahat etsin.

  hikayeye devam edelim. çakal hatunum baktı ben memnun kaldım ya; aynı yerde aynı operasyonu yaptırmak istedi. meğer önceden planını yapıp beni kobay olarak kullanmış ama allahın sopası yok ya, benim operasyonu yapan doktor başka hastaneye transfer olmuş; düşündük marifet doktordan çok mühendiste. benim operasyon olduğum alet son modelmiş, doktor operasyonu yaparken ne yapmakta olduğunu izleyebiliyormuş ama önceki modellerde lazer atımı sırasında gözün üzeri kapandığı için doktor hata yapıp yapmadığını ancak işlem tamamlandıktan sonra görebiliyormuş vs. eski aletler gözü kapatıyorsa doktor ne yapsın değil mi? alet benim gözlerde işe yaradıysa hatunun gözlerde de işe yarar diye düşündük.

  yaradı yaramasına da, hatuna bakan doktor bir tuhaf. sokakta görsem gitarcı sanırım, az biraz da psiko, agresif bir arkadaş. meğer benim eski doktorum melekmiş, beni yapacağı her işlemde adım adım, sakin bir ses tonu ile bilgilendirmişti. hatunun doktoru ketum, soru soruyorsun azarlıyor falan. operasyon başarılı da geçti ama bir gün geçti iyileşmedi, ikinci gün iyileşmedi, üçüncü gün iyileşmedi. her gün kontrole gidiyoruz hatun inim inim inliyor. meğer doktorun asistanı yanlışlıkla başka operasyon için kullanılan reçeteyi vermiş. doktor hatunu azarlayıp 'ben sana o ilacı yazmadım, reçeteyi dikkatli oku' diye fırça atmasa yanlışlığı hiç anlamayacağız.

  neyse ki sonradan hatunun gözleri düzeldi, iki ay kadar oldu şimdi o da şahin gibi dolanıyor etrafta.

  gelelim kıssadan hisselere:
  - operasyon geçirip tekrar gözlük kullanmaya başlayan tanıdıklar var, neredeyse 10 yıldır cin gibi gözlüksüz görenler de var. bünye meselesi mi, doktor mu, alet mi, şans mı bilemedim. bünye ve kornea kalınlığı sanki. ama alet iyi olacak. bu devirde her şey bilgisayarlı, doktorun hata yapmasına izin vermeyen en son teknoloji olacak ama çok da yeni olmayacak. çok yeni olanın da ne yapacağı belli değil.
  - doktorun her şeyi detaylı açıklayanı iyidir. az konuşuyorsa, agresifse boşverin gitsin. eli meli de titrer belki, agresif adamdan hayır gelmez.
  - allahın sopası yok. çakallık yapmayın. öyle önce arkadaşım dostum eşim yaptırsın diye gaz verip itelemeyin. cesaretinizi topladıysanız gidin kendi bacağınızdan asılın.


  düzenleme: hatunun gözleri şahin gibi değilmiş meğer. biri 0.25 olmuş, diğeri 1.0. bünye kaynaklı desek ikisi birbirine yakın olur. herhalde atarlı doktor makineye ayarı bir tık yanlış girmiş. kornea kalınlığı da yeterli olmadığı için bir daha düzeltme şansı yok.

  kıssadan hisseye bir madde daha eklendi böylece:
  - olay sadece makine ve teknoloji değil, doktorunuzu da iyi seçin. güven vermiyorsa sallayın gitsin.
  #12037 Keltox | 2 yıl önce
   
 2. tümünü göster