1. 2
  a.k.a (bkz: kneading)

  bebeklikten kalma bir içgüdüsel kedi davranışı. sütü emmeyi kolaylaştırdığı için bebek kedilerde bu davranış gelişmiştir. kimi zaman oral dönemi atlatamamış, anne yanından erken bir dönemde ayrılmış ve yeteri kadar süt emmemiş kedilerde bu davranışa en yakındaki yumuşak eşyayı emmeye çalışma hareketi de eşlik eder. bunun yanında artık büyümüş kedilerin de kedi masajını çeşitli sebeplerle devam ettirdiği görülür.

  büyük kediler ya da koca bebekler çok mutlu ya da güvenli hissettiklerinde ya da kendilerini sakinleştirmek adına belirli bir bölgeye, battaniye-oyuncak ayı gibi bir objeye ya da çok sevdikleri bir kişiye karşı bu masajı uygulayabilirler. genellikle bu hareketi kıvrılıp mışıl mışıl uyuma eylemi takip ettiğinden yatacakları yeri daha yumuşak hale getirmek ve etrafa kendi kokularını salgılayarak güvenli alanlarını genişletmek istedikleri de düşünülmektedir.

  eğer şanslıysanız ve kediniz sizin üzerinizde bu masajı uygulamayı seçtiyse o yumuşacık patilerin arasından jilet ayarında tırnaklar çıktığını ve her saniye acıyı hissetmenin ne olduğunu göreceksiniz. lütfen bunun için kedinize kızmayın ya da cezalandırmayın zira hareketinin sizin canınızı acıttığını anlayamaz. bunun aksine eğer ev kedisiyse tırnaklarını kesmek bir çözüm olabilir. ya da daha kalın kıyafetler giymek. ya da en yakın daha yumuşak bir eşyaya veya insana yönlendirmek de bir seçenek olabilir *

  tüm bunların haricinde kızgınlık dönemine girmiş dişi kedilerde de sıklıkla görülür. aniden ilgi odağı olmak ister, evden kaçmaya çalışır ve saatlerce masaj yaparken çaktırmadan "selamlar acilen çiftleşmek istiyorum, yakışıklı bir erkek aramaktayım" kokan feremonunu battaniyenize ya da üzerinize sıçratabilir. sonrasında sokakta fareli köyün kavalcısı gibi ardında bağıran erkek kedilerle birlikte gezmenin keyfi ise paha biçilemiyor.

  edit: şöyle bir şey
  #119088 the fool | 10 ay önce (  10 ay önce)
   
 2. tümünü göster