1. 6
  olm bak bunu yapmayın. biliyorum bazılarınız yapıyor ama yapmayın. bak ben sonra kendimi olmuş zannediyorum.

  şimdi ben bazen ortalamanın üzerinde uzunlukta girdiler yazıyorum. yani böyle ferman gibi oluyor işte, okuması sıkıntı. şimdi hepimizde iyi çocuklarız işte, sonra ben de yapıyorum bunu bazen, bakıyorum böyle adam ohooo, dan brown romanı gibi yazmış girdiyi, a4 kağıda kopyalasan 352 sayfa tutar; basıyorum artıyı okumadan. yani ilk önce "emeğine sağlık kardeş" diyorum ama yani şey durumu işte: "iyi güzel, suç ve ceza'nın devamını yazmışsın ama durumumuz yoktu kardeş okuyamadık..."

  şimdi benim anladığım kadarıyla benim yazdıklarımda da oluyor bu durum. arkadaş bakıyorum geçmiş girdilere, yazmışım da yazmışım, ama ne yazmışım. hani dostoyevski olsa oturup göz yaşı döker. lan bir filme güzel demek için kırk takla atmış kıvırdıkça kıvırmışım misal, hani onu bıraktım albüm tanıtımı gibi şarkı girdisi yazmışım. "lan oğlum, ne yapıyorsun" da dememiş kimse. sonra bakıyorum basmışlar artıyı. tamam öyle d&r raflarında çok satanlar içine girecek kadar artı almamışız ama var gene üç beş bir şeyler. ama bakıyorum girdiye, ki eski girdilerde genelde türkçe ile aramdaki kavgam'ı anlatmışım resmen. misal filmi önce övmüşüm, sonra kötü yanlarını sıralamışım, ama emin olamamış gene övmüş ve ardından yermişim; böyle arada yani ne iyi demişim ne kötü. kendim anlamıyorum yani anlattığımdan. şarkı girdisi var, armoni demişim, tempo demişim, davuldan girmiş rifften çıkmışım falan ama allah'ım ne yazmışım ya, lombardo olsa bageti götüme sokar yani o kadar. hayır altı üstü şarkı iyi diyeceksin, riffleri güzel dersin, davul güzel dersin falan tamam; yok illa yazmışım "3:05'de cowbell var, 7:09'da gitarın teli kopmuş, köprüde aksak ritm, 9:21'de solist mikrofana tükürmüş" falan anlatmışım da anlatmışım. lan sana ne, adam girdiyi okurken açıp şarkıyı senin verdiğin dakikada durdurup "aha hakkaten 10:11'de gitardan osuruk sesi geliyor" mu diyecek? hayır bu kadar uzatınca ana fikirde kaçıyor. anlatmışım da anlatmışım, girdi bitiyor mesela ben bile anlamıyorum kitabı, filmi, albümü, şarkıyı sevmiş miyim, sevmemiş miyim? yani 2. paragrafta kitabı sevmişim de, 3. paragrafta itin götüne sokmuşum, ama son paragrafta şarkıya nötrmüşüm. bak ne oldu, kitapla başladık şarkıyla bitirdik. girdide böyle işte. şarkı başlığında kitap anlatsam anlaşılmaz yani, öyle uzun öyle dolambaçlı.

  şimdi işte böyle bir girdiyi siz "emeğine sağlık kardeş" diyerek tüm iyi niyetinizle okumayıp artıladığınız zaman ben kendimi bir şey zannediyorum. sonra gaza gelip aldığım artıların yüzü suyu hürmetine daha uzun girdiler yazıyorum.
  yapmayın.
  yapmayın çünkü ben bunların sağlamasını da yapıyorum arkadaşlar. yani buraya yazdığım girdiyi alıp ekşi'ye de monteliyorum misal, lan orada hiç artı, favori falan almıyor. sonra hayal kırıklığına uğruyorum. diyorum yani böyle "yaa bak koca yürekli insanlar, üzülmeyim diye basmışlar artıyı". yani benim ekşi'de en fazla favori almış girdim 8 kelime ya. hani sadece ekşi'de değil, buraya yazdıklarımı alıp koyduğum blog'um da var misal. bak blog açılalı olmuş dört sene, o kadar paylaşıyorum falan yazdıklarımı ama bugüne kadar bir tane izleyicim yok, onu bırak "lan sik gibi yazmışsın" diye bile yorum yapılmamış. oturdum hesapladım (matematiğim iyidir) günlük ziyaretçi ortalamam 4.

  demem o ki, yapmayın koca yürekli insanlar. okumadan basmayın artıyı, yanlış anlıyor bazılarımız. bak bir ara kendimi iyi yazar falan zannettim (gerçi nilgün bodur'dan iyi yazdığıma eminim) bu artılar yüzünden ben. duygularımla oynamayın.

  şimdi bak, bu girdide uzun olmuş biraz. ama bu kez ana fikri verebildim sanırım, ha?
  #111782 cnr16o3syd18o5eo9o3 | 8 ay önce (  8 ay önce)
   
 2. tümünü göster